Pákistán: Matka všech voleb

Přicházející volební den začali Pákistánci nazývat "matkou všech voleb". Je toho v sázce hodně pro obyvatele této neklidné země poznamenané soustavnou krizí, bující korupcí, nedostatekem energie,krveproléváním bez konce, ekonomickou krizí, nezaměstnaností a etnickými a náboženskými spory a boji.

Posledních pět let Zardárího vlády nesplnilo lidem naděje, které byly vzbuzeny na jejím počátku po skončení režimu vojenského diktátora Parvíze Mušarafa. Ale naděje je na prodej a Pákistánci se stali, stejně jako my všichni ostatní, jejími nadšenými kupujícími Bez ohledu na výsledek hlasování je vidět zřetelně jednu věc, v posledních několika týdnech bylo evidentní, že lidé této země začali věřit v sílu svého hlasu, a mnozí jdou (i díky sníženému věkovému limitu z 21 na 18 let) k volbám poprvé – v očekávání změny jejich osudu. I přes pokračující násilí, vraždy a bombové útoky na kandidáty voleb a účastníky volebních shromáždění, kde bylo třeba prakticky pokaždé čelit oprávněným obavám o svou bezpečnost, pákistánští voliči ukázali svou osobní statečnost, odhodlání a touhu po změně systému ve spravedlivější. Byli schopni pod velkým tlakem a na mnoha místech vážně míněným zastrašováním vyjádřit podporu jimi preferovaným kandidátům a demonstrovat ochotu jít k volbám. Kvůli naději.

Dvanácté všeobecné volby v Pákistánu začínají a 86 milionů registrovaných voličů se chce vydat uplatnit své právo volby svých zástupců do národního shromáždění a zemských sněmů. V pěti volebních obvodech musely být odloženy kvůli smrti více kandidátů.

"Tohle není obyčejný den voleb. To je válka o přežití Pákistánu. My jsme připraveni, ale také role sdělovacích prostředků je rozhodující pro zvýšení volební účasti," řekl ministr informací Arif Nizami. Dále sdělil, že zkušenosti nezávislé volební komise jsou celkem dobré a snaží se zajistit bezpečnost. "Poprvé se volby budou konat jako svobodné, spravedlivé a transparentní hlasování. Přijali jsme řadu preventivních opatření a pro voliče by mělo být vytvořeno během voleb bezpečné prostředí."

Voličské seznamy byly připravovány tak, že jsou opatřeny fotografií a otisky prstů voličů. To má vyloučit možnost volebních podvodů. Vnitrostátní průkazy totožnosti (CNIC) jsou pro hlasování povinné, i když komise rovněž umožnila odevzdat hlas těm, kterým vypršela jejich platnost. Volební komise Pákistánu (ECP) zřídila 72.000 volebních místností po celé zemi pro 86 189 802 registrovaných voličů. Přes případy násilí a terorismu v posledních několika týdnech se volební přípravy nezastavily. Na citlivých místech byly nasazeny ozbrojené síly včetně armádních vrtulníků a jednotek rychlého nasazení, které se budou snažit nepřipustit teroristické útoky na volební personál a voliče.

Nejsledovanější byla samozřejmě velmi tvrdá soutěž tří hlavních stran:

  • Pákistánské muslimské ligy-Naváz (PML-N) průmyslového magnáta Naváze Šarífa

  • Pákistánské hnutí za spravedlnost (PTI) bývalé kriketové hvězdy a playboye Imrana Chána

  • Pákistánské lidové strany (PPP), kterou ovládá klan zformovaný kolem rodiny Bhuttovy


Kampaň Imrana Chána (PTI) se konala pod heslem "Nový Pákistán" a oslovuje především mladou generaci, Naváz Šaríf (PML-N) má jako hlavní motto "oživení ekonomiky", zatímco PPP lákala své voliče na sympatie ke svým mučedníkům. Ať už volby dopadnou jakkoliv, přeji všem Pákistáncům hlavně to, aby je všichni ve zdraví přežili, což za aktuální situace u nich nemyslím vůbec jako frázi. Zaslouží si to – zvláště v některých "horkých" oblastech – už za to, že jsou tak stateční a k volbám vůbec jdou.


Zdroj: Pákistánský tisk


Stanův komentář: Při editaci článku jsem se snažil najít nějaké informace o pákistánských volbách na českém internetu. Jestli si myslíte, že se na stránkách masmédií dal najít nějaký analytický článek, z něhož byste si mohli udělat alespoň přibližnou představu, o co skutečně jde v pákistánských parlamentních volbách, kdo jsou jejich favorité a jaký mají program, jste na omylu. Tenhle článek je to nejlepší, co se mi povedlo najít, zveřejněn byl na blogu Aktuálně, autorka jej předtím publikovala v tištěné verzi Lidových novin. Pokud se někomu ze zvídavých čtenářů povede najít něco lepšího, prosím o odkaz v diskusi.

0 0 hlasy
Hodnocení článku
Platby

Líbil se vám článek?
Přispějte, prosím, redakci OM na č. ú. 2900618307/2010, nebo přes následující QR kódy.

QR platba 50 Kč

QR platba 50 Kč

QR platba 100 Kč

QR platba 100 Kč

Odebírat
Upozornit na
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments