Mediální dezinformace a syrské protestní hnutí

Duben 27, 2011

http://www.voltairenet.org/IMG/jpg/1-2733.jpg

 

Tato fotografie byla použita mainstreamovými médii jako popisek protestního syrského hnutí. Cílem zobrazené události však bylo projevit podporu prezidentu Bašáru Asádovi.

 

Syřané žijí ve stavu zmatku, který je následkem současných událostí. Lidé se obávají bezpečnostní situace, která se otřásá po fázi stability, jež trvala posledních třicet let. Všude číhají hrozby sektářského násilí a vzniká násilná rétorika, která je vyvolávána různými náboženskými a etnickými frakcemi. To vše se odehrává v zemi, která byla až do včerejška jediným prostorem Orientu, v němž se mohly naboženské menšiny cítit bezpečně díky místnímu sekulárnímu a nacionalistickému režimu.

 

Odhodlání vytvořit v Sýrii zmatek vyjadřuje tupou zahraniční vůli zničit tuto zemi, jež měla klíčové a rozhodující postavení v konfliktech týkajících se budoucnosti této oblasti. O této stránce syrských událostí svědčí celá sada příznaků:

 

  • Povaha politických sil, které protesty vyvolávají, stejně tak i jejich zahraniční vazby. Ve skutečnosti existují tři zúčasněné strany a těmi jsou: Abdul Halím Chaddám a jeho skupina Ribal al-Asád a organizace Muslimského bratrstva, jejich pobočky a spojenci, jako je například strana Tahrír, která působí z Libanonu. Události mezitím odhalují sílu, která čerpá síly ze sítí a skupin vznikajících pod záštitou Muslimského bratrstva, jeho poboček a spojenců. A díky americkému přijetí a podpoře nabízené Bandarem Bin Sultánem a Saadem al-Harírím by bylo přirozené umístit akci uvnitř Sýrie do kontextu americko-izraelského plánu na přetvoření oblasti a demontáž celého hnutí odporu.

  • Přísun zbraní z Libanonu, Jordánska a Iráku, a použití těchto zbraní pro střety s bezpečnostními silami vedl ke krveprolití, přepadům a zločinům zacíleným na důstojníky a jednotky armády a bezpečnostních sil. Tato situace poukazuje na přítomnost teroristických skupin, které využívají demonstrací a lidových shromáždění, ale také existenci politického plánu, který je zaměřen na vytvoření krvavého rozporu a silné psychologické bariéry mezi syrskými vládními orgány a lidem. Rozpočty, které odsouhlasil Kongres na financování televizního vysílání do zahraničí, webové stránky v rámci sociálních sítí a skupiny, které byly vycvičeni k používání moderních komunikačních prostředků, satelitních kanálů, rozhlasových stanic a arabských novin v Perském zálivu a v Libanonu, jakož i operační střediska rozmístěná v hlavních evropských a arabských městech. To odhaluje nařízení, které bylo vydáno Washingtonem k využití vhodného vnitřního klimatu k obrácení syrské ulice proti režimu, ale také využití arabského vývoje k přenosu infekce v předvečer data, kdy se má okupační armáda stáhnout z Iráku.

 

Je to nová rozhodující bitva o budoucnosti regionu. Pokud prezident Bašír al-Asád vyhraje prostřednictvím komplexní obnovy institucí a nastane oživení politického a jednotícího rámce v zemi – s tím, že se spolehne na svobodnou volbu lidu – jenom to zvětší cenu a prohloubí kořeny odporu a volbu nezávislosti posvěcenou Asádem i na základě toho, že získal podporu syrského lidu během toho, co se bránil proti globální válce, která byla uvalena na jeho zemi, jako další v řadě po okupaci Iráku.

 

Úloha Al-Džazíry

Způsob, jakým Al-Džazíra manipulovala zpravodajství o situaci v Sýrii, vyvolal skandál. Výsledkem byla minimální úroveň profesionality, způsobená tím, že objektivní zprávy byly nahrazeny přímým politickým podněcováním proti syrskému velení a záměrným přeháněním událostí, v přímém načasování s termíny akcí organizovaných skupin, jež jsou zapojeny do plánu na vytvoření politického a bezpečnostního zmatku v Sýrii.

 

Minulý pátek od ranních hodin Al-Džazíra začala intenzivně a opakovaně vysílat – po celých 24 hodin – zfalšované pásky několik týdnů starých lidových shromáždění a demonstrací, které byly staženy ze starých webových stránek, zatímco hlasatel donekonečna opakoval provokační řečnické útoky, které vyzývaly k demonstracím zaměřeným proti politickému režimu presidenta Asáda a zlehčoval závažnost ukončení výjimečného stavu a jejich práva zorganizovat řádné protesty neustálým opakováním stejné fráze: To nestačí.“ A když protesty a shromáždění po pátečních modlitbách v syrských městech odstartovaly, kanál začal zveličovat odhadovanou velikosti protestů a počet mrtvých a raněných demonstrantů, o nichž Al-Džazíra tvrdila, že byli vystaveni palbě bezpečnostních sil, zatímco úplně pominula oběti v rádách těchto složek.

 

Poslání tohoto satelitního kanálu je jednoznačně definováno jejím vlastníkem, katarským princem, který je jasně zapleten do plánu demontovat Sýrii na základě pověření od USA. (Není divu, že Hillary Clintonová nedávno dávala za vzor americkým médiím Al Džazíru – pozn. překl.) Co se nás však týká, je zachování minimální úrovně profesionality, což vyžaduje oddělení faktů, které má kanál za úkol sdělit, a politických postojů jejich majitele, které by měly být poskytnuty ve veřejném politickém stanovisku, daleko od této demaskované hry politického vměšování a podpory lží. Bohužel, vedení stanice, plánovači a "intelektuálové" nevzali v úvahu, co by mohlo další den následovat, pokud by tato situace byla odhalena a ukázalo se, že se liší od přání americko-izraelských operačních centrál.

 

Sýrie

  • Syrské úřady oznámily, že zabavily velké množství zbraní, jež byly pašovány z Iráku přes hraniční přechod Al-Tanf v nákladním automobilu, který byl řízen iráckým občanem.

  • Deník Washington Post uvedl zprávu o tom, že americké ministerstvo zahraničí tajně financovalo syrskou opozici. Tato informace, odhalená diplomatickou sítí, byla poprvé zveřejněna na webové stránce Wikileaks.

  • Syrské ministerstvo vnitra vyzvalo občany, aby se zdržely provádění jakýchkoli pochodů, stávek či protestů pod jakýmikoli hesly, s příslibem, že bude zavádět právní předpisy k zajištění stability země. Ministerstvo prohlásilo: „Zákony v Sýrii budou realizovány, aby sloužily k bezpečnosti občanů a stabilitě země,“ a dodalo, že to, čeho Sýrie byla svědkem, bylo „ozbrojené povstání v režii ozbrojených skupin spojené se salafistickými organizacemi, a to zejména ve městech Homs a Bans.“

  • Syrský ministr zahraničí Valíd al-Mualim oznámil, že to, co se děje v některých syrských městech, je třeba brát vážně, zejména po tom, co je obsaženo v projevu syrského prezidenta Bašára al-Asada k nové vládě a jejím složkám, zvláště když se mezi jiným usiluje o zrušení výjimečného stavu a nastolení plurality. K tomu řekl: Jsme přesvědčeni, že kdokoli chce reformy, musí svůj názor vyjádřit pokojně. Když si uvědomím, že tato reforma je pro tento národ nezbytnaá, je naprosto nepřijatelné, aby kdokoli libovolně používal zbraně a násilí, aby se uchyloval se k sabotážím, pálil státní instituce nebo blokoval silnice. Reforma je státní prioritou, ale je to také pokračující proces, který vyžaduje bezpečnost a stabilitu.“

  • Syrská vláda schválila legislativní návrh zákona o zrušení výjimečného stavu a státního bezpečnostního soudu a upravila právo na pořádání pokojných demonstrací.

  • Bývalý libanonský ministr Vijám Vaháb v sobotu během televizního interview ukázal šeky, které byly podepsány saúdským princem Turkim Bin Abdul-Azízem ve prospěch libanonských vyslanců Džamála al-Džaraha a Okaba Sakra, stejně tak i synovi Abdula Hálima Chaddáma. To je další důkaz pro opakovaná tvrzení syrských představitelů, která se týkají vměšování regionálních mocností a Hnutí pro budoucnost do probíhajících událostí v Sýrii.

 

Převzato z Global Research

 


Překlad: Clair

0 0 hlasy
Hodnocení článku
Platby

Líbil se vám článek?
Přispějte, prosím, redakci OM na č. ú. 2900618307/2010, nebo přes následující QR kódy.

QR platba 50 Kč

QR platba 50 Kč

QR platba 100 Kč

QR platba 100 Kč

Odebírat
Upozornit na
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments