Ministr vnitra v kuřárně

Ministr Kubice poklidně kouřil v kuřárně celou hodinu, zatím co jsme ve Sněmovně diskutovali o zařazení nového bodu, ve kterém jsme žádali, aby nás informoval, jak je to s nezávislostí policie v kauze Opencard. Ministr vnitra se viditelně netoužil k celé věci vyjádřit. Podivuhodný klid tohoto dobrého muže.


Přitom den před tím jsme slyšeli na jeho policii mimořádně tvrdé útoky z úst vrcholných představitelů dvou klíčových vládních stran, ODS i TOP 09. Strana TOP 09 nastoupila ve velkém počtu na tiskovou konferenci a promluvila tvrdě o neoprávněné kriminalizaci svých politiků na pražské radnici. A co teprve premiér Petr Nečas? Podobně zaútočil na to, co si to policie vůči primátorovi dovolila a prohlásil jasně, že jeho lidé na pražské radnici jsou nevinní: „Obviněný mě ujistil, že ve věci schvalování smluv neexistují žádné pochyby a obvinění rady není postaveno na reálných argumentech. Primátor Svoboda má moji plnou podporu."

Podobně Miroslav Kalousek dnes ve Sněmovně zopakoval svou nejoblíbenější tezi, že je „hluboce přesvědčen“. Povšimněte si, že tento výraz používá Miroslav Kalousek ustavičně a neustále. O stejně „hlubokém přesvědčení“ nás opakovaně ujišťoval v případu své souputnice Vlasty Parkanové. Tehdy za všechno mohl zlý policejní prezident Lessy. Také byl nedlouho poté „po zásluze“ odvolán. Policejního prezidenta má nyní vláda nového, ale policie je znovu obviněna z komplotu a kriminalizace politiků. Podivné. Vláda chytila býka za rohy, ale ten ji stále kope do zadku.

Aby bylo jasné: Vůbec nepochybuji o tom, že je podivné, že se vážně nevyšetřuje kauza Opencard tak, jak vznikla, od roku 2006. Vůbec se mi nelíbí, jak si partička kolem bývalého primátora Béma mne ruce. Ale na druhé straně, to, co provedla městská rada primátora Svobody, mohl provést jen blázen. Místo toho, aby udělali vše pro vyšetření kauzy Opencard, tak do těch shnilých kolejí vjeli s novým vozíkem – s novou smlouvou. A tato nová smlouva, kterou uzavřela ona nová skvělá protikorupční koalice TOP09 a ODS, byla předražená a ve sporu se zákonem. Dokonce na to byli v dubnu loňského roku upozorněni Úřadem pro ochranu hospodářské soutěže. Paní radní Vorlíčková ve svém vystoupení v televizi připomíná střídavě Vlastu Parkanovou a ministryni kultury Alenu Hanákovou. Jednak působí dojmem, že dosud vůbec nechápe, která bije, jednak půdorys situace je překvapivě podobný kauze letounů CASA. Opět se jedná o porušení předpisů o pravidlech hospodářské soutěže a porušení povinností při správě cizího majetku. Jednoduše není jak hájit to, že se radnice vyhnula soutěži a postupovala bez výběrového řízení. Jak chce teď dokázat, že nedošlo k předražení? Jak chce dokázat, že si nenechali cenu z venku někým nadiktovat? A koruna všeho: Novou smlouvu uzavřeli s anonymní společností se sídlem v Nizozemí. Prostě paráda! Jestli to neudělali úmyslně, tak fungují pro někoho jako bílé koně. Těžko říct, co je horší varianta.


Do téhle těžko hajitelné situace vystupují Nečas a Kalousek, kteří nemají pochyb o bezúhonnosti svých politických souputníků. Tváří v tvář poměrně srozumitelnému obvinění tu jistotu těžko chápat. Navíc obvinění policie z komplotu je obvinění policie, za kterou nesou zodpovědnost – a tudíž obvinění vlastní vlády. Pokud je policie účelově zneužívána k vnitřnímu boji mezi jednotlivými skupinami, například v ODS, pak je vláda v rozvalu.

Tiskové konference vládních stran pořádané za účelem kritiky policie tohoto státu, to je něco, co musí vyvolávat notně depresivní pocity ve veřejnosti. Vláda, místo aby za výkon policie ručila a hájila ji, tak ji naopak napadá. Dokonale absurdní. Když jsme dnes jako opozice ve Sněmovně navrhli bod, ve kterém by ministr vnitra na útoky premiéra a nejvyšších představitelů státu reagoval, tak ODS a TOP 09 – tedy obě strany, které mají v této kauze na pražské radnici obviněné – zařazení tohoto bodu do programu schůze zavetovaly.


Stanův komentář: Je to velká legrace – členové modrofialové Rady hl. m. Prahy jsou důvodně podezřelí, že pokračují v trestné činnosti mimořádného rozsahu (hrozí škoda vyšší než 1 mld. Kč), bylo proti nim vzneseno obvinění, hrozí nebezpečí útěku, zastrašování svědků, zametání stop i pokračování v trestné činnosti… a nic.


Za co že to šel loni na jaře na 10 měsíců do vazby David Rath?

Převzato z blogu autora na Aktuálně

0 0 hlasy
Hodnocení článku
Platby

Líbil se vám článek?
Přispějte, prosím, redakci OM na č. ú. 2900618307/2010, nebo přes následující QR kódy.

QR platba 50 Kč

QR platba 50 Kč

QR platba 100 Kč

QR platba 100 Kč

Odebírat
Upozornit na
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments