Čím dál, tím více vycházejí najevo skutečnosti, související s tzv. důchodovou reformou, které nám vláda Petra Nečase zamlčuje. Existují pouze dvě možnosti proč: buď cíleně lže, nebo neumí základní počty. V každém případě usiluje pouze o jedno, přivést tuto zemi na naprosté dno!
Nestačí, že před volbami se vládní strany zaručily lidu této země, že „nezvýší daně, ani odvody na sociální pojištění.“ Dnes se zejména pan Kalousek k tomuto slibu nehlásí, nehlásí se k němu ani další členové vlády. Podle původních slibů této vlády se měla důchodová reforma zaplatit kombinací soukromého a státního spoření. Do důchodového koše pak měly přijít výnosy z dalších privatizací a zejména příjmy ze zisků ČEZ. Lež, jako věž! Když lhali před volbami, proč by nelhali teď, že? Největší lží je tvrzení, že celkové dopady tzv. důchodové reformy, za kterou se skrývá největší tunel v historii po měnové reformě z roku 1953, se projeví pouhými 300 – 400 korunami na občana měsíčně. To není jen pouhá lež, to je arogance moci, která nechce přiznat, že dopady budou až desetinásobné. Podívejme se na jednotlivé oblasti, kde se zvýšení daní projeví a stačí nám jednoduché sečítání a násobení.
Zdražení potravin o 10% se nevyhneme
Mistr Kalousek vždy zrudne jako krocan, když dá někdo rovnítko mezi zvýšení DPH o 10 % a zvýšení cen potravin o stejná procenta. Prý to pokryje trh a zvýšení bude maximálně 3%??? I tady nám Kalousek lže, jak když tiskne. Ceny potravin ve světě a tedy i u nás letí vzhůru raketovým tempem (s tím jsme nepočítali, bude argumentovat Kalousek), a řetězce i obchodníci, tedy potravinářský trh, už stěží budou pokrývat tento růst. Těžko tedy absorbují ještě dalších 10% DPH. Vládě nestačí ani to, že proti reformě se staví celých 75% podnikatelů! Své jasné slovo už řekla hospodářská komora a živnostníci, kteří v žádném případě nehodlají zvýšené náklady sanovat ze svého a zvýší ceny potravin. Výrobci potravin také hovoří jasně – zvýšení cen potravin bude úměrné zvýšení DPH! Tak tedy, jestliže dnes jsou průměrné výdaje na potraviny na jednoho Čecha, Moravana, Slezana či Roma cca 4000Kč, bude to po zvýšení DPH nejspíše 4 400Kč, tedy o 400Kč více.
Zdravotnictví se stane luxusem, nebo zkrachuje
O dopadech zvýšené DPH na zdravotnictví Kalousek mlčí jako ryba. Jakoby se nic nedělo. Přitom právě v této sféře dojde doslova k šoku. Leccos už naznačuje ministr Heger, ze kterého vypadla věta, dokumentující naprosto šílené diletantství celé vlády: „Tento skokový nárůst DPH bude pro nás zásah, se kterým jsme nepočítali,“řekl doslova Heger, což tento výrok pasuje na perlu roku. Vládu zkrátka nenapadlo, že zvýšená daň se musí odrazit ve všech odvětvích, což si dokáže spočítat i žáček základní školy. Při 10% zvýšení DPH, budou stát tyto zvýšené náklady resort zdravotnictví 10 miliard korun, které nemá a mít nebude, pokud to nezaplatí pacienti. Ano, my všichni, protože Kalousek se nechal slyšet, že zdravotnictví už od něj nedostane ani korunu. Zmizí léky bez doplatku, přestože zákon o veřejném zdravotním pojištění zaručuje, že léky bez doplatku musí být dispozici na každou nemoc. Už tady vláda porušuje zákony. Lékaři samozřejmě nedostanou přidány ony slíbené peníze a pacienti budou platit jako mourovatí. Naši chytrou vládu totiž vůbec nenapadlo, že všechna zdravotnická zařízení, tedy i nemocnice jsou konečnými spotřebiteli a zvýšená DPH na ně dopadne v plné výši. Budou platit více za zdravotnický materiál, jako jsou obyčejné obvazy, nutné RTG filmy, prádlo, hygienické potřeby a samozřejmě hlavně jídlo a léky. Velmi skromné odhady hovoří o tom, že si každý z nás tedy připlatí měsíčně na zdravotnictví okolo 100Kč.
Jak to bude s bydlením?
Pracovní skupina ministerstva průmyslu se náhle nechala slyšet, že Čechům hrozí skokové zdražení tepla a to až na trojnásobek. Na vině nebude jen zvýšená DPH, ale i zoufalý nedostatek hnědého uhlí, které je hlavní surovinou pro vytápění domácností. S tím chytrý pan Kalousek samozřejmě také nepočítal. Nepočítal ani s tím, že statisíce domácností přešly na obnovitelná paliva, z nichž je nejvíce rozšířené dřevo a i ceny těchto paliv skočí vzhůru o 10%. Jestliže dnes za teplo dá jeden občan ČR v průměru 2100Kč, bude to po zvýšení DPH 2310Kč, tedy o 210Kč více. A to nepočítám zvýšenou cenu vody a dalších nákladů na bydlení. Navíc si někdo chytrý vymyslel povinné kontroly komínů, za které se prý bude platit pouze 300Kč. Už dnes si kominíci říkají běžně o 2000Kč. Připočítejme tedy jednu dvanáctinu, což je 175Kč a máme zde u tisícovek domácností, například domkářů, dohromady nárůst o radostných 385Kč za měsíc. Ústředně vytápěné byty mohou však dopadnout daleko hůře. Při katastrofickém scénáři trojnásobného nárůstu ceny tepla v těchto domácnostech, závislých na hnědém uhlí, by každý jejich obyvatel zaplatil každý měsíc dokonce o 4200Kč více!
Pořádně si doplatíme na i dopravu
O 10% se nám zvýší i výdaje na dopravu do zaměstnání. Ale bude to opravdu jen těch 10%? Ceny ropy letí vzhůru šíleným tempem a někteří ekonomové už prorokují, že cena benzínu překročí hranici 40 korun za litr (s tím Kalousek kupodivu také nepočítal). Nyní platí každý z nás za MHD v průměru 500 Kč měsíčně, po zvýšení DPH o 50Kč více. Jestliže se však splní černý scénář nárůstu cen ropy, může to být až 70 korun.
Kultura a rekreace
Zdraží se nám knihy, noviny, rekreační služby a vše, co s tím souvisí. Na kulturu a rekreaci dává nyní každý z nás v průměru 1700Kč měsíčně. Počítejme s oněmi 10 procenty DPH a měsíční účet nám tady naskočí o 170Kč.
To vše je teprve začátek!
Pouhý holý součet výsledných čísel (úkol pro žáčka druhé třídy obecné), nám dává 1125 korun měsíčního nárůstu výdajů, tedy ročně o 13 500Kč na osobu. Čtyřčlenná rodina by tedy zaplatila za rok o celých 54 000 korun více. U domácností, které by potkalo skokové (trojnásobné) zvýšení cen za teplo, by měsíční výdaje stouply na osobu dokonce více než 5000 korun měsíčně, tedy o celých 60 000 za rok. U čtyřčlenné rodiny tak můžeme klidně dojít až k částce 240 000 korun, o kterou se mohou zvýšit výdaje na domácnost.
A to není všechno. Vláda na nás připravila i docela podstatné zvýšení daní z nemovitostí a Kalousek se nechal slyšet, že to vše je teprve začátek. Ano, začátek, protože na řadu přijde další vlna privatizace zdravotnictví, zvýšení cen za všechny lékařské výkony a pobyty v nemocnicích, zmizí nejrůznější benefity, jako stravenky a hlavně přijde tak zvaná reforma školství, za kterou se skrývá docela obyčejné zavedení školného na vysokých školách. Pokud k němu dojde (a tato vláda si vzala za úkol, že jej zavede), bude to stát rodiny další desítky tisíc ročně, které vydají na vzdělání svých dětí.
Země na pokraji krachu
Na nesmyslnost celé reformy ukazují i podnikatelé a živnostníci, stále více se přidávají i přední ekonomové. Podle hospodářské komory by na pokrytí potřeb důchodové reformy stačilo zvýšení DPH na 17%. Vláda to ví dobře, dokonce to veřejně přiznává, ale už neřekne, na co potřebuje ona zbylá 3%. To je velké Kalouskovo tajemství. Bouří se už dokonce i skupina NERV, která pro reformu připravovala podklady. Jen onen Kalousek si pořád mele svou o jakýchsi třech stovkách. Přitom prorodinná politika nikde, kompenzace pro potřebné nikde, o žebráckých důchodech ani nemluvě. Je až zarážející, jak stoicky berou reformu zejména mladí lidé, kteří pocítí největší dopady. Nečas tvrdí, že reforma se dělá právě kvůli nim, aby se měli lépe. Ale čísla a reálné údaje hovoří pravý opak. Právě mladí na ni doplatí nejvíce.
Každý rozumně uvažující člověk ví, že tímto drastickým snížením životní úrovně se stejně drasticky sníží spotřeba a tím i odvody z daní. Po těch nejvíce postižených začne krachovat střední stav a daňové odvody dále klesnou. Nejhorší je, že nikdo, ale vůbec nikdo z naší přechytralé vlády, se ani nepokusil spočítat, jak se v důsledku zvýšení DPH sníží domácí poptávka po zboží a službách a tím i ekonomický výkon této země. Ta se díky zločinné politice Nečasovy diletantské vlády ocitne skutečně na pokraji krachu. A pak se teprve budeme moci srovnávat s oním pověstným Řeckem, se kterým nás tato vláda vlastně strašila od počátku, i když jsme na tom byli doposud tisíckrát lépe, než tento balkánský stát.
Převzato z blogu autora na blog.idnes.cz