Nenechme se vydírat!

Rozlitá coca-cola, vystydlý hamburger z Mc Donaldu, shoppingy, joggingy a lobbingy, drive iny, bowlingy a popcorny. Všude samá Amerika. S Amerikou jdeme válčit do Iráku, do Afghánistánu, s Amerikou se cpeme na Golanské výšiny, s Amerikou na věčné časy a nikdy jinak. A vůbec nám nepřijde šílené, že americký prezident s Nobelovou cenou za mír na prsou se chystá rozpoutat válku se Sýrií. Co je tohle sakra za svět? Máme to zapotřebí?!

 

Ze záplavy všeho amerického, co nás pořád a každodenně obklopuje, se nedávno vynořila jedna taková docela obyčejná zpráva. Říkalo se v ní přibližně tolik, že šéf české pobočky americko-japonského koncernu Westinghouse Pavel Janík má pro nás, Čechy, skvělou zprávu. Jakou? Hodní Američané se rozhodli, že když budeme hodní, mohli by nám tu zřídit centrum pro budoucí výstavbu jaderných reaktorů AP-1000 (to jsou ty, co se jim přehřívají v číně čerpadla:-)) pro celou Evropu. To by znamenalo práci pro zlaté české ručičky a money, my fiends, money, money, lot of money. Ale pozor, má to háček. Musíme prý zařídit, aby Westinghouse vyhrál v tendru na dostavbu Temelína. Pěkní vykukové jsou ti Westinghousové, jen co je pravda! Dáme vám money, ale nebude to zadarmo…


Česká republika má v Evropě pověst, že pořád někomu leze do zadku. Nejdřív Rusům, teď Američanům. Kdyby ten radar v Brdech neodmávli ve Washingtonu, tak už ho tu máme. Ale nám to nestačí a lezeme jim do pozadí dál. Hus, Žižka,Komenský a Masaryk se obracejí v hrobě. A taky Havlíček Borovský, Palach a Karel Kryl. Nevím, jak vy, ale mně něco říká, že už je nejvyšší čas něco s tím udělat. Vzmužit se, vzít rozum do hrsti a říct si konečně jednou, že my, Češi, si už prostě kálet na hlavu nenecháme! Ani od našich politiků, a od cizích už tuplem ne.


Temelín potřebujeme, aby nám nedošla šťáva. Klasické elektrárny na fosilní paliva se budou postupně odstavovat, ale bez elektřiny se neobejdeme. To je bez debaty. A plyn může podražit jako letos v létě benzín. Takže dobře, zaplatíme za dva nové temelínské bloky krvavé peníze, nějakých brachu 200 až 300 miliard korun. Aby měli i naše děti čím svítit a nemuseli kupovat drahou elektřinu od Němců. Jenomže když už jsme se rozhodli takovou megasumu investovat, nenechme si, proboha, od nikoho poroučet, jak a co máme udělat.


Copak tu nemáme dost expertů, inženýrů a šikovných dělníků, kteří nejnovější českou elektrárnu postaví sami? Nebo aspoň z větší části? Vždyť to dokázali i Indové, tak ať mi nikdo netvrdí, že to nedokážeme my, Češi?! Nezbývat než doufat, že na americký špeky s reaktorovým centrem nikdo neskočí. Že nikdo z těch, kdo budou o Temelínu rozhodovat, nepůjde na ruku ani Američanům, a ani Rusům. A že se nenechá podplatit prvním, kdo za nim přijde s paklíkem dolarů nebo rublů. Nejsme přece zase tak malý národ, abychom nedokázali stát na vlastních nohou s rovnou páteří. Vždyť stačí tak málo: nenechat se vydírat, nebát se nekrást!

0 0 hlasy
Hodnocení článku
Platby

Líbil se vám článek?
Přispějte, prosím, redakci OM na č. ú. 2900618307/2010, nebo přes následující QR kódy.

QR platba 50 Kč

QR platba 50 Kč

QR platba 100 Kč

QR platba 100 Kč

Odebírat
Upozornit na
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments