Nová egyptská vláda s ministry z Mubarakovy éry převzala moc
Únor 22, 2011

Státní televize v úterý při přenosu ze slavnostní přísahy nových ministrů potvrdila, že klíčová ministerstva – vnitro, zahraničí, finance a spravedlnost – mají v přeskupeném kabinetu nezměněnou podobu. Seznam nových ministrů obsahuje výměnu dlouholetého ministra ropného průmyslu, a také politiky, kteří byli v opozici proti vládě Hosniho Mubaraka, jenž odstoupil z funkce 11. února po rozsáhlých protestech. Polní maršál Mohamed Hussein Tantawi, který vede vládnoucí vojenskou radu a byl ministrem obrany asi 20 let, přijal přísahu nově jmenovaných ministrů, po níž oficiálně převzali úřad.

Muslimské bratrstvo, největší opoziční skupina v zemi, však prohlásilo, že nový kabinet ukázal, že Mubarakovi komplicové stále ještě ovládají politiku země. „Tento nový kabinet je iluze,“ řekl vysoce postavený člen Bratrstva  Essam el-Erian. „Tato nová vláda sice předstírá, že zahrnuje skutečnou opozici, ale ve skutečnosti povede Egypt pod silný vliv Západu,“ dodal. „Klíčová ministerstva obrany, spravedlnosti, vnitra a zahraničních věcí zůstávají nezměněna, což signalizuje, že politika Egypta zůstává v rukou Mubaraka a jeho kumpánů,“ řekl Erian.

Mubarak přeskupil svůj kabinet krátce poté, co 25. ledna vypukly protesty, ve snaze zmírnit hněv proti jeho třicetiletému vládnutí, ale ten naopak rostl až do jeho odstoupení 11. února. Muslimské bratrstvo i mladí demonstranti požadovali výměnu všech Mubarakových ministrů v nové vládě, která složí přísahu před parlamentními a prezidentskými volbami.

Centrum pro odbory a pracovníky služeb (CTUWS) sdělilo, že jmenování Ismaila Ibrahima Fahmy jako nového ministra práce ukázalo, že pokračuje „kooptace oficiálních odborových organizací na ministerstva práce,“ píše se v prohlášení. Fahmy byl pokladníkem všeobecného odborového dělnického svazu v Egyptě. „Varovali jsme před hroznými následky pohrdání vůlí zaměstnanců a jejich legitimním právem využívat svá odborová práva,“ prohlásilo CTUWS.

Egyptští demokratičtí aktivisté na internetu v úterý vyzvali demonstraci, která by požadovala odstranění prozatímní vlády země, o níž říkají, že obsahuje příliš mnoho starých tváří. „Výzva k pátečnímu pochodu miliónů by měla ukázat hněv a frustraci lidu,“ řekl Erian.

Převzato z Haaretz

Překlad: Aram

0 0 hlasy
Hodnocení článku
Platby

Líbil se vám článek?
Přispějte, prosím, redakci OM na č. ú. 2900618307/2010, nebo přes následující QR kódy.

QR platba 50 Kč

QR platba 50 Kč

QR platba 100 Kč

QR platba 100 Kč

Odebírat
Upozornit na
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments