O akademických svobodách – díky, pane prezidente!

Leden 24, 2012


Ačkoli jsem před několika měsíci ohlásil, že už zde psát nebudu, přece jen bych občas chtěl udělat výjimku, pokud se stane něco opravdu pozoruhodného.


A nyní se myslím skutečně děje něco VELMI pozoruhodného. Většina českých veřejných vysokých škol v čele s tou nejvýznamnějších, „mojí“ Univerzitou Karlovou, se bouří proti návrhu vládní „reformy“ vysokých škol. Happening s vyhazováním 90 melounů byl skvělý, právě tak jako obdivuhodně nekompromisní rektor Václav Hampl (jen se divím, jak se mohl bývalý rektor Ivan Wilhelm nechat zlákat k tomu, aby přijal místo náměstka ministra školství (takového ministra…) a diskreditovat se účastí na přípravě paskvilních zákonů).


Jsem věru rád, že si snad již konečně většina studentů i kolegů docentů a profesorů začíná uvědomovat, kam nás vede ta pravicová vláda, kterou určitě většina z nich pomáhala zvolit. A doufám, že v příštích volbách už tuhle chybu nezopakují.


Ale musím především z celého srdce poděkovat panu prezidentovi, že zcela jasně opakovaně vyjevil, co si myslí o studentech-parazitech a o akademických svobodách. Doufám, že jeho slova o tom, že pokud jsou univerzity podporovány státem, nemají v podstatě na nějaké akademické svobody právo, zůstanou v obecném povědomí alespoň tak dlouho, jako jeho chilské propisovačkové extempore. V jednom má ale pan prezident pravdu, a já oceňuji jeho smysl pro sebekritiku – úroveň některých profesorů je skutečně bídná…

 

Převzato z blogu autora na Aktuálně

 

Názor "pravostředový" od Borise Cveka na Britských listech

0 0 hlasy
Hodnocení článku
Platby

Líbil se vám článek?
Přispějte, prosím, redakci OM na č. ú. 2900618307/2010, nebo přes následující QR kódy.

QR platba 50 Kč

QR platba 50 Kč

QR platba 100 Kč

QR platba 100 Kč

Odebírat
Upozornit na
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments