Obelixova zrada: Bydliště v Belgii, ruské občanství

Když se před dvěma-třemi lety začala rozvíjet kosovská krize a zdálo se, že proevropský politik Tadič se opět stane prezidentem Srbska (což by znamenalo vstup Srbska do EU i NATO), požádalo zhruba čtyřicet tisíc Srbů o vystěhování do Ruské federace, či spíše učinili první krok, požádali na velvyslanectví Ruské federace v Bělehradě o občanství RF.


Žádosti byly přijaty, ale v následujícím projevu ministra Lavrova byly, lidově řečeno "spláchnuty! Lavrov tehdy prohlásil, že si váží Srbů, slovanských bratrů, ale že tak velký kontingent ani tak velká země nemůže přijmout. Lavrov přirozeně lhal, protože orgány Židovské autonomní republiky vedou neustálou kampaň za nábor pracovníků do ŽAO, a aniž by zde bylo místo k řešení tohoto problému nebo jeho popisování, může autor směle konstatovat, že těm, kteří do Birobidžanu skutečně přicestují, dává federální okruh náborový příspěvek půl milionu rublů, byt (ne vždy v centru Birobidžanu) a plat cca 50.000 rublů, což je dvouapůlnásobek platu moskevského policisty. Podmínkou je zůstat na místě několik let, a přirozeně – hovořit rusky (jidiš, ač úřední jazyk, není podmínkou). Náborové kampaně jsou dokonce vedeny i mezi Tádžiky v Dušanbe s tím, že Tádžikové dostanou občanství RF, o čemž by si jinak mohli jenom nechat zdát. (Moskva vede silnou protipřistěhovaleckou kampaň, pokud jde o Dagestánce ap.)


Nicméně, a to je podstatou našeho "obelixování", ve čtvrtek v 10:00 hod. udělil V. V. Putin občanství RF francouzskému herci Gerardu Depardieu. Stalo se tak poté, kdy vloni zvolený socialistický prezident Francois Hollande a jeho socialistická vláda, vlečena mandatorními i válečnými výdaji, zvedla daň u příjmových skupin nad 1 mil. euro ročně na 75 %.


Gérard Depardieu, který rozhodně není tichým a spořádaným občanem (viz jeho čurání na zem v letadle), následoval již mizející francouzské průmyslníky (všichni mimochodem s Řádem čestné legie, včetně Depardieua) a 1. 12. 2012 přesídlil daňově do Belgie, cca sto metrů za francouzsko-belgickou hranici u města Lille. Do Francie tak herec má, doslova co by kamenem dohodil – a v Belgii bude platit daně.


V této souvislosti v prosinci, tuším 18. 12., i řekl, že "půjde do Ruska". Premiér to označil za nešťastné, prezident Francie se herci za premiéra omluvil, a věc by byla mrtvá, nebýt Putinovy nedávné tiskovky, na níž prezident RF nevyloučil, že herec (aniž o to vážně žádal) občanství dostane. "Uvidíme, co uděláme", řekl tehdy zhruba Putin. Od čtvrtka je tedy Depardieu nikoli fiktivním držitelem ruského pasu, nýbrž držitelem reálným. Je občanem RF. Byla to carská tradice, mít na dvoře uprchlíky z Evropy. A tak tedy možná uvidíme, zda se z Obelixe stane ruský oligarcha, či jen svérázná ozdoba kremelských večírků a recepcí. Každopádně je Putinův krok  tak trochu výsměchem  jihoslovanům, kteří v Rusku přeci jen vidí ochranný prvek před expanzí pro ně nepřátelských sil. Jednou z možností (pro herce) je nakonec i ten Birobidžan. Na ten, ovšem,  v tomto případě zřejmě nedojde.

0 0 hlasy
Hodnocení článku
Platby

Líbil se vám článek?
Přispějte, prosím, redakci OM na č. ú. 2900618307/2010, nebo přes následující QR kódy.

QR platba 50 Kč

QR platba 50 Kč

QR platba 100 Kč

QR platba 100 Kč

Odebírat
Upozornit na
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments