Opravdu byla protipirátská legislativa stažena kvůli obavám z hackerů?

Leden 21, 2012

 

http://teckacz.cz/stuff/1174/icon.jpg


Reakce na článek Wikipedie na 24 hodin offline na protest proti SOPA/PIPA

Co mě poněkud vyděsilo, byla dneska ve zprávách "reportáž" o "útocích Anonymous coby odvetě za zablokování Megauploadu".


Celé mi přijde, že to stojí trochu na vodě – vysvětlím proč. Ve skutečnosti – o Anonymous ani nevím, jestli opravdu existují – ale zato zaručeně vím, že se v médiích dostávají daleko více prostoru, než lidé, kteří se hlásí sice k podobným myšlenkovým východiskům – ale místo otevřené konfrontace dávají přednost demokratickým a jiným mechanismům občanské společnosti. Tedy např. pirátské strany – ale i všechny možné jiné aktivity na poli opensource, free software, common pool resources, apod.


Ve skutečnosti – v posledních dnech se mi nikdy žádný z webů, na které Anonymous údajně útočili, nejevil jako nedostupný. Celé to vyznělo tedy spíše jako masmediální reklama na tyto weby, která jim nejspíš zvýšila návštěvnost. Ale proč ne – to by ještě nebylo nic hrozného…


Co mě dnes ve zprávách na ČT1 opravdu zarazilo, byla rétorika, podle které byla "protipirátská legislativa stažena ze strachu před hackerskými útoky" – to mi přijde, že už opravdu zavání propagandou hodnou éry studené války, takováto formulace. Jako by nebylo možné na rovinu přiznat, že legislativa SOPA/PIPA byla stažena kvůli obrovskému odporu veřejného mínění a občanské společnosti (stávka Wikipedie, apod.) – ale místo toho je třeba to prezentovat jako "strach z odvety hackerů" (domněle silnějších, než jsou mocenské mechanismy státu a finanční/ekonomických elit: tedy, Hollywood je dle této optiky onen chudáček, který jenom kvůli strachu ze zlých mstivých hackerů nemůže prosadit protipirátskou legislativu, která je přece zcela samozřejmá – a není na ní vůbec nic podezřelého či zjevně pochybného, co by stálo za jakoukoliv veřejnou diskuzi…)


Větší prostor rozhodně měla podle mě dostat čtyřiadvacetihodinová stávka Wikipedie, což je dneska jeden z nejdůležitějších globálních informačních kanálů obecně a zřejmě nejdůležitější globální neziskový informační kanál vůbec.

 

Zdroj: Tečka.cz

0 0 hlasy
Hodnocení článku
Platby

Líbil se vám článek?
Přispějte, prosím, redakci OM na č. ú. 2900618307/2010, nebo přes následující QR kódy.

QR platba 50 Kč

QR platba 50 Kč

QR platba 100 Kč

QR platba 100 Kč

Odebírat
Upozornit na
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments