Pákistán na mušce

pakos-valkaDruhá fronta Af-Pak války zůstává poněkud ve stínu té první, zvláště pak po aktuálním navýšení US/NATO vojsk v Afghánistánu o 37.000 jednotek (Americký ministr obrany Robert Gates hovoří o vyslání dodatečných 3.000 vojáků).

Přesto bude mít tato dramatická eskalace války neblahý dopad i na nestabilní, jaderný Pákistán, a to vedle letošních proti talibanských operací v údolí Svát a Jižním Wazíristánu či náletů amerických bezpilotních letounů Predátor.


Zatímco vzdušnou kampaň a boje pákistánské armády v údolí Svát na jaře tohoto roku média líčila jako velký úspěch díky rázné eliminaci 1.400 bojujících talibů, konflikt vysídlil téměř tři miliony civilistů a řadu z nich připravil o život. Ačkoliv vojenské tažení v průzkumech veřejného mínění schvalovalo 41% Pákistánců, dalších 43% preferovalo politické řešení krize. Zkušený pákistánský novinář Rahimullah Yusufzai tvrdí, že Američané podrobili své pákistánské protějšky velkému nátlaku, aby masivní invazi do údolí Svát uskutečnili, a dodává, že militanti pro vládu ani její nukleární arzenál  akutní hrozbu nepředstavovali. „Sama vláda říká, že v údolí nebylo více než 5.000 ozbrojených talibů, již měli toto území pod kontrolou. V Pákistánu žije 173 milionů lidí, z nichž jeden milion slouží v armádě, která vlastní moderní letecké síly a těší se podpoře Spojených států. Navíc Taliban postrádal bojovou kapacitu, dokonce i přímý záměr dobýt hlavní město," míní Yusufzai. Politický komentátor a bývalý politik Roedad Khan s Yusufzaiem souhlasí: „Nikdy tu nebyla  zbytečnější válka, řada politických možností nebyla vůbec vyčerpána….Nikdo nemůže mít usměrněn a umírněn bombami ani asymetrický konflikt s talibanskými radikály," uvádí Khan. Ačkoliv nyní ve Svátu přetrvává neklidný mír, mimosoudní popravy podezřelých z terorismu neskončily a místní populace je nadále sevřena kleštěmi strachu. „Lidi dříve terorizoval Taliban, teď žijí ve strachu z armády," říká Yusufzai s tím, že každý může být označen za taliba a jeho tělo by poté mohlo být nalezeno v příkopu.


Rozsáhlé říjnové manévry pákistánských vojsk v Jižním Wazíristánu, čítajících 28.000 jednotek, byly zahájeny po sérii talibanských útoků proti civilistům. Bombardování, jež s nelíčenou brutalitou předcházelo pozemní invazi, zasáhlo města Hangu, Kohat, Shagla a Péšávár a připravilo o život většinou civilisty. Opět následoval masový exodus z oblasti; celá třetina obyvatelstva Jižního Wazíristánu před zuřícím násilím uprchla. Velká část pákistánské populace z bezútěšné situace v zemi viní Spojené státy, jež po tři desetiletí podporují jejich vlády. Podle průzkumu veřejného mínění provedeného agenturou Gallup poll považuje 59% dotázaných za největší hrozbu pro svou zemi Spojené státy, zatímco pouze 11% (byť rostoucích) spatřuje největší hrozbu v Talibanu.


Americké útoky bezpilotních letadel řízených na dálku z kanceláří CIA v Nevadě odsuzuje 67% Pákistánců. Šéfredaktor pákistánského listu The Daily Mail Makhdoom Babar konstatuje, že nenávist domorodců proti Spojeným státům rapidně narůstá, protože tyto nálety připravují stovky lidí o život a vyhánějí z domovů tisíce dalších. Podle některých údajů jde ve velké míře o civilní oběti. Nejmenovaný vysoký americký činitel pro televizi Al-Džazíra uvedl, že není vzrůstající nevolí vůči své zemi překvapen, a dodal, že Washington má před sebou spoustu práce, aby byl schopen pochopit muslimský svět.


Před pár týdny přišel investigativní žurnalista Jeremy Scahill s exkluzivním článkem otištěným v listu The Nation magazine , v němž odhalil, že soukromá společnost Blackwater je součástí vysoce utajovaného plánu, který zahrnuje únosy a vraždy údajných či skutečných členů Al-Kajdy a Talibanu. Tento plán autorizoval Dick Cheney společně s Donaldem Rumsfeldem. Blackwater se prý také podílí na vzdušné kampani bezpilotních letounů, a to zcela nezávisle na oficiálním programu CIA. Tyto skutečnosti potvrzují přímé vojenské aktivity Pentagonu uvnitř Pákistánu, například provádění domovních prohlídek nebo pohraničních operací na severozápadu země a jinde. Obamova administrativa pravděpodobně o existenci tohoto programu nevěděla, jak uvedl Scahill.         


Je však nad slunko jasné, že nynější vojenské vyhrocení války Af-Pak prezidentem Obamou na afghánské frontě negativně postihne obě země. Konflikt je plně v rukou Baracka Obamy, nelze se dále vymlouvat na George W. Bushe a jeho běsnou kabalu neokonů. Jestliže nebudou efektivně a důkladně řešeny legitimní požadavky domorodé populace v Pákistánu, tedy sociální, ekonomická a politická témata, bude radikalismus a teroristické aktivity vzbouřenců exponenciálně růst, a bezuzdná smršť jen rozeseje nové metastázy násilí.

 

Odkazy:

http://www.counterpunch.org/idrees12042009.html http://english.aljazeera.net/news/asia/2009/08/20098910857878664.html

http://www.democracynow.org/2009/11/24/blackwaters_secret_war_in_pakistan_jeremy

0 0 hlasy
Hodnocení článku
Platby

Líbil se vám článek?
Přispějte, prosím, redakci OM na č. ú. 2900618307/2010, nebo přes následující QR kódy.

QR platba 50 Kč

QR platba 50 Kč

QR platba 100 Kč

QR platba 100 Kč

Odebírat
Upozornit na
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments