Od sobotního rána do Prahy přijížděly zaplacenými autobusy malé skupinky odborářů. Podle toho, co jedna z účastnic, Františka N., řekla našemu reportérovi, dostala i kapesné na svačinu, proto je v Praze, jinak proti vládě nic nemá a alespoň si skočí nakoupit. Další odboráři údajně spojili akci se školením, a proto za ni brali přímo plat. Přitom nedorazil jeden z důležitých odborářských předáků, protože byl údajně na golfu. Byly spatřeny i skupinky demonstrujících poblíž restaurací, sice je s pivem nikdo neviděl, ale co by tam jinak dělali, rozhodně byl někde cítit alkohol. Kolem desáté hodiny se na náměstí Winstona Churchilla začali hromadit první jednotlivci, převažovali mezi nimi starší lidé. Je možné, že dokonce šlo převážně o důchodce, poblíž se nacházel obchod se zlevněnými potravinami. Později se také objevily první transparenty, našemu reportérovi neušlo, že jeden z nich má rudou barvu, což jasně naznačuje na napojení protestů na KSČM či dokonce nějaký delegalizovaný komunistický spolek.
Kolem dvanácté hodiny dav (nebylo ho možné spočítat, ale s naprostou jistotou jich bylo mnohem méně než bylo původně slibováno, vypadá to, že lidé chtějí pro vládu klid na práci a nesouhlasí s odborářskými štváči) vyrazil na Václavské náměstí. Novináři zaznamenali sprosté výkřiky, celý pochod se nesl ve výrazně negativistickém duchu. Odboráři zablokovali velmi důležitou dopravní tepnu a tím ztížili i dojezd sanitek k rodícím maminkám nebo nebohým důchodcům ve chvílích, kdy se počítá každá vteřina. Jak našemu reportérovi řekl Josef V., který ve svém autě čekal, až demonstrace přejde, on musí vytvářet hodnoty a z důvodu těchto štváčů možná bude muset propouštět, protože nestihne důležitou obchodní schůzku.
Poté, co protestující dorazili na Václavské náměstí, začal se hlavní dav kupit pod tribunami. Jinak kolem bylo velké množství čumilů, a demonstrace nedosahovala ani zdaleka tam, kam se původně předpokládalo. Navíc v posledních řadách byly velké rozestupy a těžko bylo možné rozeznat demonstrující od turistů, i když demonstrující vlastně byli také turisté, neboť Pražáci protesty ignorovali. Proběhly nějaké nenávistné projevy, které se snažily nasměrovat naši zem na řeckou cestu, ale protestující si jich, s výjimkou aktivnějších důchodců a lidí s transparenty obsahujícími komunistické symboly, příliš nevšímali. Bylo jasně vidět, že jejich hlavní cíl je dát si párek u stánku a později vyrazit na nákupy, či do pražských restaurantů. A tak se také nakonec stalo. Celý protest se dá brát za velký neúspěch, který jasně znamená, že reformní vláda Petra Nečase má ve skutečnosti, na rozdíl od průzkumů zmanipulovaných Lidovým domem, velkou podporu a musí být zachována za každou cenu a každé odklonění.
Lidové iNyní, 21. 4. 2012
Foto: Hrstka demonstrujících stalinistických důchodců pod revolučními prapory