Krvavý výbuch na letišti Domodědovo vyvolal v Rusku paniku, vlnu xenofobie, čistky v bezpečnostních složkách, policejní manévry a další okleštění lidských práv.
První informace o teroristickém útoku na nejmodernějším moskevském letišti přesně zapadaly do zažité představy o činu kavkazských extremistů, jakých Rusko v posledních letech zažilo hned několik. Výbušninu měla podle nich v davu na letišti odpálit snědá žena celá zahalená v černém. Taška, kde byla bomba uložena, měla být plná nasekaných kusů drátu. Média se začala bleskurychle plnit komentáři expertů na terorismus, kteří svorně tvrdili, že se to dalo čekat, protože boj proti čečenskému terorismu není dost důsledný, nedává se na něj dost peněz, a motivem činu severokavkazských extremistů byla msta za úspěšné protiteroristické operace ruské armády z počátku letošního ledna. Všechno do sebe zapadalo. Vedení tajné služby FSB přispěchalo s prohlášením, že mělo o připravovaném útoku informace. Podle nich se plánovaný masakr podařil až na podruhé – první bomba měla vybuchnout před třemi týdny v domku na okraji Moskvy, který si pronajala další „černá vdova", jak se v Rusku přezdívá čečenským sebevražedným atentátnicím. Největší úsilí v šíření těchto zpráv vyvinuly prokremelské televizní kanály, které stále dokola promítaly morbidní záběry zkrvavených částí těl obětí letištní exploze. Důsledkem bylo vzedmutí nebývalé vlny xenofobie, nenávistných prohlášení v tisku a v internetových diskuzích, výzev k pogromům proti „černým" a výpadů vůči lidem se snědou barvou pleti v ulicích.
Překvapivý byl vývoj v informování o masakru den poté, v úterý dopoledne. Ukázalo se, že informace o ženě v černém ani o nasekaném drátu v tašce s výbušninou se nepotvrdily, s výbušninou v tašce nemanipulovala žena, ale muž, přičemž se nejednalo o „osobu snědé pleti", ale o „muže evropského zevnějšku", který měl navíc před výbuchem rusky zvolat „Všechny vás zabiju!" Z dalších svědectví vyplynulo, že exploze nastala po přistání letadla z Dušanbe, což vyvolalo spekulace o tom, že by útok mohl být pokračováním konfrontace mezi ruskými fašisty a fotbalovými fanoušky na jedné, a „přistěhovalci z jihu" na druhé straně, které před nedávnem přerostly v hromadné bitky a pogromy na Manéžním náměstí v centru Moskvy.
Informační chaos, panika a horečnatá činnost prezidenta Medvěděva, který nařídil čistky ve vedení bezpečnostních složek a masové policejní akce kontrolující občany tmavší pleti v ulicích, vyvolaly v ruské blogosféře diskuze, v nichž se pondělní atentát srovnává s teroristickými útoky na obytné domy v Moskvě (dodnes uspokojivě nevyšetřenými) před prvním zvolením Putina do Kremlu i s dosud živou záhadou kolem útoků unesenými letadly na Manhattan v roce 2001.
Převzato z Literárek
Foto: Etnický Rus Raznobudko, který je podezřelý z atentátu