Podpořme odvážnou penzijní reformu naší vlády!


S jistým zneklidněním sleduji, jak se odvážné plány naší vlády na penzijní reformu setkávají s odmítavými reakcemi nejen komunisticko-socialistické opozice (od které se nedá nic jiného čekat), ale čím dál tím více i mnoha údajně pravicových ekonomů a politiků, ba dokonce i odborníka nejodbornějšího, pana prezidenta.


Vládě se vytýkají takové nepodstatné detaily, jako že tento dalekosáhlý plán chce prosadit bez shody s opozicí, že jej řádně neprodiskutovala s odbornou veřejností, že jí odborníky z NERV a mezinárodních organizací nebyl doporučen, že kvůli němu přistoupí k rekordnímu zvýšení daní, aniž to koaliční strany měly ve volebním programu, že podobné plány v jiných zemích rychle ztroskotaly.


Doufám, že vláda ve svém záměru neustoupí populistickým tlakům a nedá se tímto malicherným poštěkáváním odradit!

Doufám také, že vláda nedá příležitost různým opozičním kverulantům, aby v parlamentní diskusi plán pomlouvali nebo dokonce obstrukčně zdržovali, a že plán prohlasuje v osvědčeném režimu legislativní nouze! Drtivá podpora voličů, kterou koalice dostala ve volbách, činí přece takovýto pragmatický krok zcela legitimním!

Celá akce se přece koná na doporučení naprosto nezávislých expertů, jakými jsou např. pánové Bezděk a Rusnok, u kterých nemůže být ani stín podezření, že by byli v nějakém střetu zájmů! Pseudoodborníkům z NERV, Bruselu a MMF by nemělo být popřáno sluchu!


Nevěřme poplašným zprávám o údajném obrovském rozsahu korupce v naší společnosti. Šíří je nepřátelé našeho těžce vybojovaného společenského řádu, kteří nepřejí trhu bez přívlastků a chtěli by kriminalizovat podnikatele a státní úředníky.

Co je špatného na tom, že ten, kdo s vynaložením velkého úsilí zprostředkoval komplikovanou veřejnou zakázku, dostane přiměřenou provizi?

A pokud jde o tzv. "předražování" veřejných zakázek – musím zde parafrázovat klasika: "nevidím, nikdy v životě jsem neviděl a nemyslím, že nějaký vážný a rozumný člověk by to mohl říci".

Připustíme-li však teoreticky, že by k něčemu takovému snad dojít mohlo, opět není třeba to vidět tragicky – veřejné peníze vybrané nenasytným státem se takto jen vrací do sektoru podnikatelského, kde zajisté budou nejlépe využity.


To, že vládní strany o svém záměru razantně zvyšovat daně ve volebních programech nehovořily, je samozřejmě jen důkazem jejich neobyčejné inteligence a politické zralosti – je přece jasné, že pokud by to do svých předvolebních programů daly, volby by nevyhrály, a svůj plán by nemohly realizovat! A to by poškodilo přinejmenším stovky, ba tisíce občanů!

Ostatně – patří k obecně tradovaným mantrám, že "být pravicový" znamená požadovat co nejnižší daně. Pokud ovšem někdo něco takového hlásá, ukazuje jen svoji politologickou nedovzdělanost. Skutečnou pravicovou zásadou přece je – požadovat co nejnižší zdanění těch nejbohatších (t.j. nejpracovitějších, nejnadanějších a nejúspěšnějších)!


Pokud jde o ty názory odborníků – je dobře známo, že jsou to stejně většinou spíše jen odborníci v uvozovkách, takže jejich hraběcí rady by jen mohly zhatit odvážný plán, který má ostatně povahu nikoli odbornou, ale politickou. Expertismus (stejně jako humanrightismus, snowboardismus, europeismus či endžíouismus) je ostatně prokletím naší doby.

Kryptobolševicko-rovnostářští "experti" z NERV dokonce navrhují zvýšení majetkových daní, zavedení daňové progrese a odstranění zastropování odvodů na sociální a zdravotné pojištění! Je toto vůbec možné? Proč jsme se potom před 21 lety nechali masakrovat na Národní třídě a neohroženě mrzli na náměstích??


Co si budeme namlouvat – to zvýšení DPH je přece téměř zanedbatelné – copak někoho zabije, když za pivo zaplatí namísto 20 Kč 22 Kč? Nebo za knížku místo 200 Kč 220Kč? Či za byt místo 5 milionů o pouhého půl milionu víc? Vždyť takový rozdíl je téměř pod rozlišovací schopnost většiny z nás! Je to přece v podstatě skoro totéž, jako ta známá historie s třicetikorunovými poplatky u lékaře, která byla zneužita populisty proti jiným odvážným reformátorům…


A že se zvyšuje daňová zátěž obyvatelstva? Snadná pomoc – pevně doufám, že to vláda brzy vykompenzuje zavedením podstatně degresivnější daně z příjmů, než je ta současná, aby tak aspoň trochu zmírnila tu do nebe volající nespravedlnost, kterou současná téměř rovná, jen málo degresivní daň trestá ty nejpracovitější a nejúspěšnější z nás. Vždyť co je to za spravedlnost, když někdo z 200-tisícového platu odevzdá nenasytnému státu desetkrát víc než jiný z dvacetitisícového? A proč máme mít stále tak nesmyslně vysokou daň z příjmu právnických osob? Proč si nevezmeme příklad třeba z Irska? Anebo ještě lépe – proč nejdeme příkladem celému světu a nezrušíme tuto daň úplně? Velice by se to vyplatilo – víme přece (např. od mnohých zdejších diskutérů), že platí platí nepřímá úměra mezi výší daní a výší daňového výberu. Nebude-li žádná daň, nebudou ani podnikatelé přesunovat svoje firmy na různé Kajmanské ostrovy!


To, že podobnou penzijní reformu v zásadě odpískali v Polsku a v Maďarsku není samozřejmě žádný argument – my vytrváme a případnými počátečními problémy se nedáme odradit. Důležité je odhodlání a vědomí, že to děláme pro dobro příštích generací. Vždyť DPH můžeme v případě potřeby zvýšit i o dalších 10, 20, ba i více procent!


Škarohlídi a kverulanti tvrdí, že vyvedení až 1000 miliard veřejných prostředků na 30 let do soukromých penzijních fondů je „tunelem“ (ošklivé slovíčko…), že tyto fondy nebudou mít dostatečně vysoké výnosy, aby pokryly alespoň inflaci, případně že zkrachují. To je jistě možné a dokonce dosti pravděpodobné, ale od čeho máme stát – ten by přece měl v takovém případě podat fondům pomocnou ruku, ba ruce obě – vždyť se jedná o dobro občanů, nota bene voličů!

Ale hlavně – kdo ví, co bude za 30 let! Proč bychom si už teď měli dělat takové pesimistické starosti a malovat čerta na zeď?


Hlavní je ušlechtilý cíl celé reformy!

Skutečně důležité a naprosto podstatné přece je, že zřízení fondů povede k vytvoření tisíců nových, velmi nadprůměrně placených manažersko-administrativních míst, ve kterých se mohou uplatnit naše děti a vnoučata!

Může snad mít někdo námitky proti takovému bohulibému cíli?


Navrhuji tedy, abychom my, zodpovědní občané, vyšli do ulic a masovými manifestacemi podpořili naši odvážnou koaliční vládu!

 

Převzato z blogu autora na Aktuálně

0 0 hlasy
Hodnocení článku
Platby

Líbil se vám článek?
Přispějte, prosím, redakci OM na č. ú. 2900618307/2010, nebo přes následující QR kódy.

QR platba 50 Kč

QR platba 50 Kč

QR platba 100 Kč

QR platba 100 Kč

Odebírat
Upozornit na
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments