Pravda, reklama, reklama na pravdu nebo pravda o reklamě?

Říjen 07, 2012


Věděli jste, že 13. června 2003 prezident Klaus o vlásek unikl atentátu a Česká republika stejně těstě teroristickému útoku, jehož cílem měl být Nuselský most? Já jsem se to dozvěděl dnes. Či spíše “dozvěděl”, protože to, co na první pohled vypadá jako pomalu se na svět klubající pravda, se na ten druhý jeví spíše jako mystifikace, další projekt Ztohoven, či s největší pravděpodobností prostě reklama.


Primárním zdrojem by měl být web znampravdu.cz, který je (stylizován do) zpovědi ženy, která již neunese tajemství, jež se shodou okolností dozvěděla a které ji tíží, ničí jí život a o němž již déle nedovede mlčet.


Tohoto zdroje se chytil web 13cervna2003.cz, jenž sice začíná jako snaha zjistit, co je na tvrzeních z prvního webu pravdy a nenechat tato podezření zapadnout, vrcholí ale tím, že přetiskuje pasáže z údajné knihy, jež má na toto téma vyjít 15. října t.r. a které mu poskytuje tajemný zdroj trvající na maximální diskrétnosti.


Podle webu 13cervna2003.cz se web znampravdu.cz objevil na českém internetu 1. září 2012, na něj bleskurychle zareagoval web 13cervna2003.cz a již 15. října 2012 má vyjít kniha, která zpracovává totéž téma a jíž dělá web 13cervna2003.cz stále intenzivnější reklamu? To skoro vypadá, že jde prostě jen o virální (či guerillovou nebo jak tomu reklamní “kreativci” ve svém žargonu říkají) reklamní kampaň na knihu Den, kdy měl zemřít Klaus.


Škoda, že to tím nejde odbýt. Není totiž jasné, zda se jedná o čistou fikci, literaturu faktu, či něco mezi tím. A není důležité ani tak to, zda se onoho 13. června 2003 něco skutečně (ne)stalo a české tajné služby zabránily strašlivému masakru (kdyby ano, proč by se tím nepochlubily?), jako to, zda není nějakou speciální operací kniha samotná.


Bez zajímavosti totiž není fakt, že nepřítel je přesně takový, jaký má být, aby byly oživeny a upevněny stereotypy podporující loajalitu Čechů k nové moci jejím atlantickým patronům – Rusové svázaní s minulým režimem, kteří se nesmířili se změnou poměrů.


Jenže znáte to, není šprochu, aby na něm nebylo pravdy trochu. Jaká ta pravda je se ovšem asi jen tak nedozvíme. Podle všeho rozhodně ne ani na jednom z uvedených webů a zda v knize, toť otázka. Jestli ji někdo budete číst, tak pak dejte vědět, já to v plánu zatím nemám. Ovšem každá doba potřebuje svého kpt. Minaříka a ta současná ještě žádného nemá. Tak třeba budeme svědky jeho zrodu v přímém přenosu. Je to pravděpodobnější, než že nás čeká “skandální odhalení”.


Převzato z blogu Tribun

0 0 hlasy
Hodnocení článku
Platby

Líbil se vám článek?
Přispějte, prosím, redakci OM na č. ú. 2900618307/2010, nebo přes následující QR kódy.

QR platba 50 Kč

QR platba 50 Kč

QR platba 100 Kč

QR platba 100 Kč

Odebírat
Upozornit na
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments