Problém se zubaři

Červen 06, 2011

http://fineartamerica.com/images-medium/a-day-at-the-dentist-justyna-pastuszka.jpgČást zubařů se nyní začíná ošívat, jak to prý musíme všichni doplácet na nejobyčejnější plomby, protože jejich práce je vlastně strašně ztrátová. Místo aby řešili nějaké narovnání cen s pojišťovnami, ale hlavně předložili, kde je to tak prodělečné (materiál či patnáct minut práce), tak plánují sáhnout lidem rovnou do peněženek. Všichni navíc kolem nich lžou, protože každý si za kazy může sám.


Nejsem zubař ani lékař a nehodlám rozebírat, co může či nemůže být smrtelné, nebo je či není genetického či jiného původu (například z důvodu braní léků nebo nedostatku vápníku, či kdo ví čeho ještě). Faktem je, že velká část problémů s kazy vzniká špatnou výživou a špatnou zubní péčí, to druhé má alespoň podle mých znalostí klíčový vliv (dovede velmi omezit působení prvního). Ale tady je zároveň kámen úrazu.


Jak totiž vypadá návštěva u zubaře ? Dobrý den, centig*. Jé vy máte zubní kámen, centig. A tady se vám ukázal nějaký kazík, injekci, centig. Hmm, krásně jsme to vyvrtali. Co s tou dírou, vyplníme to bílou viďte, přeci byste nechtěli vypadat jak zrůdička, centig. No jak vám to sluší, nechcete si ještě koupit tady super pastu na rozloučenou ? Centig, nashledanou a těšíme se na vaši další návštěvu.


Jak z vlastní zkušenosti u několika zubařů, tak z toho, co jsem slyšel u všech známých, naši zubaři pouze řeší následky. To, co jíte, a hlavně jak si čistíte zuby, je ve skutečnosti nijak nevzrušuje (proč by mělo, přicházeli by v budoucnu o penízky). Pouze v případě, že vám už začne jít trochu více do tuhého a začnete se ptát, například co s krvácením dásní, tak vás odešlou za svým přítelem či za sebou samým v jiných hodinách na dentální hygienu. Centig, centig, centig, centig.


Dokud zde nebude velmi pečlivě vypracován systém bezplatného vzdělávání a preventivní zubní péče pro děti jako například ve Skandinávii (nastávající dospělci, kteří by záhy měli cvakat jako diví, mají prý dnes podle odborníků zuby v otřesnějším stavu, než předchozí generace), a jestli nebude nějakým způsobem vyřešeno co s velkou částí zubařskou osvětou nezasažené dospělé populace, pro jejíž rodinné rozpočty jsou dodatečné služby soukromých dentálních hygienistů drahé, nemá smysl cokoliv dál zpoplatňovat. Vlastně to smysl má – pro naplnění kapes nebohých stomatologů, zatímco lidem to zvýší už tak absurdně vyšroubované nezbytné životní náklady.

————

* centig – pokud nevíte o co jde, doporučuji přečíst si Neználka na Měsíci a kouzelnou scénku z hotelu. Jinak centig je penízek.


Převzato z Modré Šance


Foto: zdroj

0 0 hlasy
Hodnocení článku
Platby

Líbil se vám článek?
Přispějte, prosím, redakci OM na č. ú. 2900618307/2010, nebo přes následující QR kódy.

QR platba 50 Kč

QR platba 50 Kč

QR platba 100 Kč

QR platba 100 Kč

Odebírat
Upozornit na
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments