Rusko: Falšování voleb, vypínání Internetu a Piráti v ulicích

Prosinec 11, 2011


Pirátská strana v Rusku se zapojila do protestů proti zfalšovaným volbám. Piráti společně s desetitisíci občany pochodují ulicemi Ruska a žádají propuštění 700 zatčených politických odpůrců, svobodné volby a občanská práva. Česká pirátská strana upozorňuje na nebezpečné vypínání Internetu během demonstrací a podporuje úsilí Pirátů v Rusku, kteří se zapojili do občanských protestů proti zfalšovaným volbám a poskytli technické zázemí proti kyberútokům. V sobotu proběhla i demonstrace v Praze, které se účastnilo asi 70 Rusů žijících v Praze.


Pod palbou DDOS útoků se ocitly hlavně nezávislé informační servery Golos.org (skupina volebního mo nitoringu), LiveJournal a KartaNarusheniy.ru (crowdsourcovaná mapa volebních podvodů). Pirátská strana v Rusku proto nabídla těmto serverům pomoc se zabezpečením proti DDOS útokům, aby zajistila, že důležité informace o průběhu a výsledcích voleb budou pro lidi nadále dostupné.

Falšování voleb ve prospěch vládnoucí strany odhalila statistika [1, 2]. Přiložený graf znázorňuje, v kolika regionech získala která strana jisté procento hlasů. Na vodorovné ose grafu je vynesen procentuální výsledek politické strany v daném okrsku a na svislé ose je počet okrsků, kde politická strana tohoto výsledku dosáhla. Výsledek všech ostatních stran se na grafu podobá normálnímu rozdělení, které má tvar „kopečku“. Jen křivka strany Jednotné Rusko vykazuje statisticky nevysvětlitelné anomálie, které dokazují manipulaci s hlasy.


Kvůli zfalšovaným volbám získala strana Jednotné Rusko výraznou převahu ve vybraných volebních okrscích, zejména na venkově. V periferních regionech měla strana Jednotné Rusko tím vyšší výsledky, čím vyšší byla volební účast, přičemž často dosáhla nepřiměřeně kulatého procenta hlasů (zuby na grafu). Protože volební podvody probíhaly převážně v odlehlých oblastech, zahraniční pozorovatelé soustředění v centrech nemohli podvody zaznamenat.


Po odhalení volebních podvodů vypukly v Moskvě a dalších městech masové protesty. Na náměstích se shromažďují desetitisíce občanů, nad shromážděními vlají i vlajky Pirátů. Na Bahenním náměstí v Moskvě nechala vláda vypnout mobilní internet, aby se demonstranti nemohli organizovat přes vkontaktě.ru, facebook a twitter. „Vláda se všemožně snaží lidi od protestů odradit. Dospělým začala vydávat lístky do ZOO zdarma, studentům zase nařídila mimořádnou písemnou práci, aby se demonstrací nemohli zúčastnit. Studenti však na protest proti výsledkům voleb odevzdávají prázdné papíry,“ popsala aktuální situaci Lola Voronina, členka Pirátské strany v Rusku a přední představitelka Pirátské internacionály. Ruská tajná služba FSB se dokonce obrátila na největší sociální síť „vkontaktě.ru“, aby zrušila opoziční skupiny, ta to však zásadně odmítla [3].Pirátská strana považuje za skandální, že během masových volebních protestů se český prezident schází s ruským prezidentem na Pražském hradě, jako by se nic nedělo. Piráti požadují, aby ministerstvo zahraničí totalitní praktiky v Rusku jednoznačně odsoudilo, vyzvalo Rusko k opakování voleb a vyšetření volebních podvodů a aby demonstrantům poskytlo podporu a veškerou odbornou pomoc.Odkazy:

[1] Výsledky voleb http://stat.golos.org/

[2] Maxim Pshenichnikov: Graf volebních výsledků. http://oude-rus.livejournal.com/542295.html

[3] Pavel Durov: FSB nás žádá, abychom blokovali opoziční skupiny http://edvvvard.livejournal.com/56342.html

 

Převzato z Pirátských novin

 

Stanův komentář: Pokud se ten graf opírá o oficiální volební výsledky, není co řešit, Kapitánův Benford i další  statistické metody směřují k jedinému jasnému závěru. Ostatně – získat 50 procent v poměrném systému ve svobodných volbách je ze statistického hlediska v podstatě nemožné, a to i při přísné 7% hranici pro vstup do parlamentu. Teď je jen otázka, jestli to bylo řízeno centrálně, nebo jen místní "vorové" projevili vlastní iniciativu. Možná by však stálo za to podrobit podobné analýze i poslední české parlamentní volby…

0 0 hlasy
Hodnocení článku
Platby

Líbil se vám článek?
Přispějte, prosím, redakci OM na č. ú. 2900618307/2010, nebo přes následující QR kódy.

QR platba 50 Kč

QR platba 50 Kč

QR platba 100 Kč

QR platba 100 Kč

Odebírat
Upozornit na
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments