Slovenské volby: SMER získal pohodlnou většinu, pravice na hlavu poražena

Po sečtení více než 99 procent všech hlasů je jasné, že SMER-sociální demokracie získá ve Slovenské národní radě výraznou většinu. Ve stopadesátičlenném slovenském parlamentu bude mít pohodlnou většinu 83 poslanců, do parlamentu se s velkou pravděpodobností dostane i pět pravicových stran (KDH 16 mandátů, OĽaNO 16, MOST – HÍD 13, SDKÚ 11, SaS 11). Rekordní volební zisk strany SMER (takřka 45 %) v poměrném volebním systému (na Slovensku kandidovalo 26 stran) překonal všechna očekávání, předvolební odhady i průzkumy provedené při volbách (tzv. exit-polls) přisuzovaly SMERu výsledky o 5 – 8 procentních bodů nižší a posunovaly do parlamentu Stranu maďarské koalice. Nepotvrdily se obavy z nízké volební účasti, která přesáhla účast v minulých volbách a dosáhla 59 %.


Strana SMER pod vedením Roberta Fica získala více než 1 milion hlasů (tedy asi pětkrát více než druhá strana v pořadí) a bude moci vládnout s pohodlnou většinou. Na dnešní ranní tiskové konferenci Robert Fico přesto nabídl koalici takové straně, která by s ním byla ochotna realizovat program sociálního státu na Slovensku. Fico na tiskové konferenci poděkoval svým voličům a řekl, že ho výsledek voleb velmi příjemně překvapil. SMER podle něj uspěl se svým volebním programem, je si vědom velkých očekávání svých voličů a je připraven je naplnit. "Chceme realizovat program sociálního státu, chceme realizovat program ozdravování veřejných financí, ne však na úkor lidí s nízkými a středními příjmy," řekl Fico. Takřka jistý budoucí premiér slíbil proevropskou orientaci své vlády, podporu eurozóny a eura. Nabídl opozici rozhovory o evropské problematice, případných ústavních změnách a kontrolních funkcích v parlamentu. Fico nabídl otevřenou komunikaci médiím.


"Veřejné finance jsou opravdu ve špatném stavu, proto se první opatření musí zaměřit na stabilizaci daňových orgánů, které absolutně nefungují. To bude velmi významná úloha nového ministra financí, protože bez toku peněz nejsme schopni garantovat funkčnost státu. Za druhé musíme přijmout opatření, která budou garantovat, že deficit roku 2012 nebude vyšší než plánovaný. Plus na podzim bude nutné přijmout opatření k rozpočtu na rok 2012 a k závazku, že máme mít deficit nižší než 3 %," odpověděl Fico na otázku, jaké budou první kroky jeho nové vlády. Z dalších priorit jmenoval stabilizaci zdravotnictví. Fico slíbil, že programové prohlášení vlády bude vytvářet ve spolupráci se sociálními partnety – odbory a zaměstnavateli. "Slovensko potřebuje klid a stabilitu," řekl k tomu.


Po korupčních kauzách této vlády a tzv. kauze Gorila uspěje podle Fica jen vláda, která bude otevřenější než ty předchozí. "My neneseme odpovědnost za stav na pravici. My neneseme odpovědnost za rozpad vlády Ivety Radičové. Neneseme odpovědnost za stav, v jakém odevzdávají Slovensko nové vládě. Nechci se na nic vymlouvat. Ten stav není jednoduchý, ale my jsme tady proto, abychom jej řešili," řekl Fico. "Slovensko po těchto volbách je jiné než bylo před volbami. Ten tlak médií, tlak veřejnosti na profesionální politický výkon bude podstatně větší, než tomu bylo v minulosti," prohlásil Fico a dodal, že SMER bude velmi pečlivě vybírat kandidáty na funkce ve státní správě.

Průběžné volební výsledky najdete zde

0 0 hlasy
Hodnocení článku
Platby

Líbil se vám článek?
Přispějte, prosím, redakci OM na č. ú. 2900618307/2010, nebo přes následující QR kódy.

QR platba 50 Kč

QR platba 50 Kč

QR platba 100 Kč

QR platba 100 Kč

Odebírat
Upozornit na
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments