Sněžný muž Snowden

Všichni o sněžném muži hovoří, ale ve skutečnosti ho nikdo nikdy pořádně neviděl. A s americkým uprchlíkem Snowdenem, který po příletu z Hongkongu do Moskvy skončil v tranzitu letiště Šeremetjevo 2, je to stejné.

Světem koluje fotografie údajného agenta CIA a později pracovníka soukromé agentury Edwarda Snowdena, ale kdo ví, jak to s příběhem o tomto muži vlastně je. Dne 23. června 2013 prý přiletěl do Moskvy i přes to, že mu byl zrušen americký pas, a z Moskvy se nehnul. Po jeho příletu sice na letiště přibyl ekvádorský velvyslanec, ale jeho úloha v celé věci je nejasná, neboť podle Ekvádorců lze azyl panu Snowdenovi  zvažovat, ale ten o něj musí požádat (sic!). Snowden tak prý učinil twitterem, ale to se nechce věřit, neboť se kolem něj (prý) motají Assangeovi lidé a na případu pracuje i španělský soudce Garzón, který je právním poradcem tzv. WikiLeaks.

Snowdena v tranzitu v Moskvě nikdo neviděl, ruské hranice (pasovou kontrolu) nepřekročil, takže Rusko v podstatě nějaká kampaň vůči "lidské mouše", která přiletěla do mezinárodní části letiště, zajímat mnoho nemusí. Snowden prý může v tranzitu bivakovat pěkně dlouho, přestože Assangeovy vymoženosti mít k dispozici zřejmě nebude. Pokud tam vůbec je.

Otázkou ovšem je, nakolik je Snowden živý, a nakolik virtuální. Je totiž s podivem, že Ekvádorci sami o něm nemají informace. Prohlásili, že tzv. salvoconducto, pas k pohybu směr Ekvádor, neobdržel, přitom tisk v Quitu (hlavní město země) má k dispozici toto salvoconducto.   Co se mi na něm nelíbí, je absence kulatého konzulárního razítka či suché pečetě, podpisu,  a dále ani to, že je přílohou jakéhosi dokladu s fotografií (listina  sama fotografii nemá), byť zrušeného a do kdy platí.

Ještě větší pochyby mne jímají, když vidím místo vystavení. Je jím  Uganda House v Londýně, čili přesně to místo, na kterém se nachází pan Assange, totiž, kancelář zastupitelského úřadu Ekvádoru v Londýně. Vypadá to, jako kdyby někdo odcizil hlavičkový papír, a salvoconducto na něj napsal. Opravdu vypadá. Nebyl snad důvod, aby tento "pas" vystavoval Londýn, když za Snowdenem cílil ekvádorský velvyslanec v Moskvě, pan Chávez, a buďto s ním hovořil (v tranzitu), nebo nikoli. Každopádně při tak chabém dokladu by asi bylo nutné ho doprovodit nótou  ekvádorského výstavce (Londýn-Moskva), aby bylo jasné, že byl  opravdu vystaven úřední doklad (opakuji: bez fota, razítka a doby platnosti). Zdá se, že světová veřejnost se zase dostala do nechutné špionážní manipulace. Buďme tedy každopádněobezřetní. Zvláště, vidíme-li sněžné muže na evropském prahu (ještě že ne v Praze…).

0 0 hlasy
Hodnocení článku
Platby

Líbil se vám článek?
Přispějte, prosím, redakci OM na č. ú. 2900618307/2010, nebo přes následující QR kódy.

QR platba 50 Kč

QR platba 50 Kč

QR platba 100 Kč

QR platba 100 Kč

Odebírat
Upozornit na
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments