Špičkovy americký zpravodajský úředník v Kongresu: Kaddáfí bude v Libyi nadále vládnout

Březen 10, 2011

 

http://www.ohiofreepress.com/wp-content/uploads/James-Clapper.jpgVysoký vládní zpravodajský úředník znevěrohodnil čtvrteční prohlášení Obamovy administrativy o připravenosti bojovat za svržení Muammara Kaddáfího, když řekl Kongresu, že libyjský vůdce zvítězí ve svém boji s povstaleckými sílami. To byla zřejmě poslední v sérii viditelných  chyb Jamese Clappera, ředitele Národní zpravodajské služby (do této funkce byl Obamou jmenován v červnu 2010).

O několik hodin později se v Bílém domě americký prezident Barack Obama nepřímo distancoval od Clappersových poznámek. „Obama si nemyslí, že Kaddáfí zvítězí“, řekl vysoký vládní činitel, hovořící pod podmínkou anonymity v diskuzi o  Obamových postojích ke Clapperovým  výrokům. Úředník zopakoval Obamův postoj, že Kaddáfí ztratil legitimitu a měl by odevzdat moc.

V rozhovoru se senátory Clapper řekl, že libyjská vládní vojenská síla je silnější než se předpokládalo. Clapper řekl, že neexistuje žádný náznak, že Kaddáfí  odstoupí a nabídne rychlé řešení krize. „Myslím si, že v dlouhodobém horizontu Kaddáfího režim zvítězí,“ řekl Clapper.

Jeden ze senátorů, republikán Lindsey Graham z Jižní Karolíny, okamžitě vyzval Clappera, aby odstoupil.  „Bohužel, toto není jeho první sporný komentář,“„a proto by to měla být poslední kapka.“ řekl Graham,

Mluvčí Bílého domu  Jay Carney řekl, že Clapper má plnou důvěru prezidenta. Obamův poradce pro národní bezpečnost, Tom Donilon, později řekl, že prezident byl spokojen s vystoupením Clappera. Donilon nicméně mírně změnil stanovisko ke Clapperovým komentářům.  „Situace na Blízkém východě musí být právě teď, a to zejména v Libyi,  viděna ne staticky, ale přes dynamický hledáček,“ řekl novinářům Donilon. „A když se na to podíváte tímto způsobem, a ne jen přes úzký pohled na množství zbraní, dostanete velmi rozdílný obrázek.“

Clapper nevyzradil utajované informace, když popisoval situaci v Libyi. Šéf DIA (Defense Intelligence Agency – Obranná zpravodajská agentura), generál Ronald L. Burgess Jr., vyjádřil souhlas  s Clapperovým hodnocením.

Zdroj: Huffington Post

Překlad: Aram

Foto: zdroj

0 0 hlasy
Hodnocení článku
Platby

Líbil se vám článek?
Přispějte, prosím, redakci OM na č. ú. 2900618307/2010, nebo přes následující QR kódy.

QR platba 50 Kč

QR platba 50 Kč

QR platba 100 Kč

QR platba 100 Kč

Odebírat
Upozornit na
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments