Vakcinace může vyvolat zvýšené riziko prasečí chřipky
V obnovené diskusi kolem vakcín proti chřipce se v některých studiích ukazuje, že očkování proti sezónní chřipce může vyvolat vyšší riziko onemocnění prasečí chřipkou. Expert na infekční choroby profesor Peter Collignon vyzval k přezkoumání politiky vakcinace proti chřipce v Austrálii s ohledem na nový výzkum, ale vláda zachovala program očkování. Očkování může být citlivý problém, zvláště pokud jde o nežádoucí účinky u dětí.

Profesor Collignon z Australské národní univerzity (ANU) říká, že nový výzkum upozorňuje na stupňování citlivosti. „Bylo trochu překvapivé, když jsme podle loňských údajů z Kanady a Hongkongu zjistili, že u lidí, kteří byli očkováni v roce 2008 sezónní vakcínou nebo obyčejnou vakcínou, bylo výsledkem, že mají vyšší riziko dostat prasečí chřipku ve srovnání s lidmi, kteří tuto vakcínu nedostali,“ řekl.

Mikrobiologové z ANU říkají, že je to opak toho, co by se od vakcíny mělo čekat.

Profesor Collignon říká, že „jsou k dispozici některé zajímavé údaje, které naznačují, že pokud dostanete očkování vakcínou proti sezónní chřipce, dostanete méně rozsáhlou ochranu, než když ji získáte přirozenou infekci.“

„To je důležité především pro děti, protože to je podmínka pro získání přirozené imunity,“ což v podstatě znamená, že pokud se nakazíte přírodním virem, reakce těla vám zajistí nejen budoucí ochranu proti tomuto viru, ale i proti podobným či zcela jiným chřipkovým virům v příštím roce. „Můžeme být ve skutečnosti nastaveni tak, že pokud přijde něco opravdu nového, tak lidé, kteří byli očkováni, mohou být více ohrožení než ti, kteří mají tuto přirozenou imunitu.“

Podle vládního národního imunizačního programu (NIP), který vychází z pravděpodobně chybných závěrů, se doporučuje očkování proti sezónní chřipce pro každého, kdo je starší šesti měsíců.

Profesor Collignon říká, že vhledem k jeho nové studii by se australská vláda a tvůrci zdravotní politiky měli podívat na to, zda očkovací látky neudělají ve skutečnosti více škody než užitku, a to zejména u lidí, kteří nemají rizikové faktory.

Hlavní vládní federální zdravotní expert profesor Jim Bishop však říká, že důkazy jsou kusé: „Existuje studie z Kanady, která, jak se zdá, naznačuje něco v tomto směru, ale existují i jiné studie, které tomu odporují, takže já si nemyslím, že důkazy jsou jasné.“ Profesor Bishop říká, že očkovací program Commonwealthu proti chřipce byl efektivní a přínosný. Řekl, že se podle statistik v důsledku očkovacího programu během loňské zimy snížil výskyt onemocnění z počátečních 700 až na 60.

Zatímco Bishop říká, že neexistují žádné důkazy, že vakcína proti chřipce je špatná věc, profesor Collignon obviňuje vlivné farmaceutické firmy i vystrašené politiky a říká, že dochází k nadužívání očkovacích látek proti chřipce u zdravých lidí.

Převzato z ABC News

Překlad: Aram

0 0 hlasy
Hodnocení článku
Platby

Líbil se vám článek?
Přispějte, prosím, redakci OM na č. ú. 2900618307/2010, nebo přes následující QR kódy.

QR platba 50 Kč

QR platba 50 Kč

QR platba 100 Kč

QR platba 100 Kč

Odebírat
Upozornit na
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments