Společnost BP uzavřela dohodu o ropě s Ruskem




Leden 14, 2011

BP podepsala společný podnik s ruskou energetickou firmou Rosněft, jehož cílem je těžit obrovské zásoby ropy a zemního plynu, které se nacházejí v ruském arktickém šelfu. Toto „strategické globální spojenectví“ si navzájem poskytne odborné posudky, jež se týkají průzkumu v daném regionu. Součástí dohody také je, že Rosněft získá 5 % akcií BP výměnou za přibližně 9,5 procenta akcií Rosněftu.

Je to první dohoda BP od výbuchu Deepwater Horizon a následného úniku ropy, což tuto firmu v loňském roce připravilo o miliardy liber. Akcie BP k výměně mají hodnotu téměř 8 miliard dolarů (5 miliard liber). „Zástupci BP hodnotí dohodu s firmou Rosněft jako první dobrou zprávu od katastrofického úniku ropy, ke kterému došlo v dubnu 2010 v Mexickém zálivu,“ řekl ekonomický redaktor BBC Robert Peston. Řekl však také, že dohoda byla kontroverzní, protože Rusko není vnímáno ani jako zcela transparentní prostředí, ani jako jako stabilní místo pro podnikání.

Historická dohoda

„Tato unikátní smlouva spolu s prohlubujícími se strategickými vazbami podtrhuje naši dlouhodobou spolupráci se státem, který produkuje nejvíce uhlovodíků na světě,“ řekl výkonný ředitel BP Bob Dudley. Říká, že tato historická dohoda by mohla „vytvářet nové hodnoty, zajistit růst a uspokojit světovou poptávkou po energii.“ Dudley také uvedl, že smlouva by mohla uspokojit potřeby zákazníků, akcionářů i vlád. Obě firmy budou společně provádět výzkumy ve třech oblastech, jež jsou označovány jako EPNZ 1, 2 a 3, které leží v kontinentálním šelfu v ruské Arktidě. Tyto oblasti pokrývají stodvacetpět tisíc kilometrů čtverečních na jihu Karského moře.

„Náš budoucí společný podnik bude čerpat ze zkušeností a expertíz BP – společnosti, která je na světové špičce v těžbě ropy a zemního plynu,“ říká předseda firmy Rosněft Eduard Chudajnatov. „Tento projekt je unikátní v celé své složitosti a rozsahu jak pro Rusko, tak i pro samotný světový ropný a plynárenský průmysl. Vnímáme to jako další krok v rozvoji našich vztahů s BP.“

„Neprozkoumáno“

S odvoláním na ropnou katastrofu v Mexickém zálivu Dudley řekl, že se firma za poslední rok dostala „hodně za vyučenou“. Dodal, že dohoda s Ruskem nebyla uspíšena odporem, který pocítili ve Spojených státech v důsledku úniku ropy na Deepwater Horizon. V důsledku této katastrofy muselo BP rozprodat některá svá aktiva. Dudley je bývalý výkonný ředitel ruského společného podniku TNK-BP. V roce 2008 byl nucen odejít ze země poté, co se nepohodl s ostatními akcionáři. Navzdory tomu říká, že je spokojený, když teď může pracovat s firmou Rosněft na místech, kde se nachází jedny z posledních neprozkoumaných pánví, které na světě zbývají. „Dnes opět budujeme vztahy mezi BP a Rosněftem, jež byly minulých 12 let narušovány, ale rychle jsme se přehoupli přes všechno, co se mezi námi stalo v minulosti. Tvoříme naprosto novou strategickou alianci mezi dvěma subjekty, o kterých vím, že to jsou skvělé společnosti.”

Společný výzkum

Společnosti BP a Rosněft se také domluvily, že v Rusku zřídí Arktické technologické centrum, které bude spolupracovat s ruskými a mezinárodními výzkumnými institucemi na rozvoji technologií pro těžbu uhlovodíkových surovin z Arktického šelfu. Britský ministr energetiky Chris Huhne označil tuto dohodu za průkopnickou.

„Z toho, co víme, smlouva působí jako potencionální přínos pro BP,“ řekl Phil Weiss, analytik Newyorské akciové společnosti Argus Research. „BP získala přístup k surovinám, Rosněft zase k expertízám a vědomostem.“

Americký kongresman Edward Markey, který vede demokraty v kongresovém výboru přírodních zdrojů (House Natural Resources Committee), však vyzývá k tomu, aby americké regulační úřady dohodu přezkoumaly.  

Návrat k zisku

BP zažila kvůli úniku ropy v Mexickém zálivu otřesný rok. Náklady na ni budou činit nejméně 40 miliard dolarů. V listopadu však společnost BP oznámila, že je po třech rekordně ztrátových měsících opět v zisku. Firma říká, že její návrat do hry jí přinesl 1,85 miliard dolarů, naproti tomu za duben a květen firma přišla o 17 miliard dolarů.

Předchozí ztráty odrážejí masivní náklady vydané na odstranění ropné skvrny v Mexickém zálivu.

 

Převzato z BBC

Více podrobností na stránkách BP zde

Překlad: Miss Evis

0 0 hlasy
Hodnocení článku
Platby

Líbil se vám článek?
Přispějte, prosím, redakci OM na č. ú. 2900618307/2010, nebo přes následující QR kódy.

QR platba 50 Kč

QR platba 50 Kč

QR platba 100 Kč

QR platba 100 Kč

Odebírat
Upozornit na
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments