Strategická řešení namísto osobních zájmů a krátkozrakosti

Politika je v mnoha zemích jako nafukovací balón. Kde se náležitě přitlačí, tam se ohne. Neurčuje ji ani vize, ani střednědobé cíle ani fakta a analýza skutečných kořenů existujících problémů.


Výsledkem toho je, že problémy narostou do takových rozměrů, kdy nezbývá, než se zase ohnout pod tlakem. Posledním velkým příkladem ze světa byl hrozící hormadný krach finančnch institucí. U nás to byl tlak ze strany nemocničních lékařů ve veřejném sektoru. Na rozdíl od mezinárodních finančních institucí byli lékaři v českém veřejném sektoru spíše oběťmi než spoluviníky rostoucích problémů. Oba příklady ale mají společné to, že se problémy po mnoha letech politické nečinnosti a krátkozraké vypočítavosti vyhrotily do situace, kdy na strategická řešení nebyl ani čas ani politická vůle.


Otázkou je, jakým způsobem podřídit politikaření dlouhodobému veřejnému zájmu. Jakým způsobem přimět politiky, aby se snažili řešit a odvracet problémy systémově a způsobem, který je v dlouhodobém zájmu občanů?


Ke světové finanční krizi ani k akci českých nemocničních lékařů nemuselo dojít, kdyby politikům nevyhovovala cesta nejmenšího odporu a osobního prospěchu. Politikům v USA se dlouhá léta hodilo úzké propojení s finančním světem bez osobní zodpovědnosti za související rizika a jejich dopad. Našim politikům se dlouhá léta hodilo, že mohou omezovat výdaje na zdravotnictví téměř výlučně na úkor podmínek lékařů zaměstnaných ve veřejném sektoru.


http://library.thinkquest.org/23685/media/ghiglio2.jpgSlabým místem ale není pouze nedostatek zodpovědnosti a v podstatě beztrestnost politiků. Revoluce jsou důkazem, že neřešené problémy se mohou někdy politikům vymstít. Balón praskne. Současné revoluce v arabském světě dokazují, že i dlouho tolerovaný problém korupce může po letech ignorování narůst do proporcí, které vyburcují občany k neudržitelnému protestu. Někdy politici prostě nejsou schopni včas odhalit nebezpečí některých problémů.


Je proto v zájmu občanů i politiků, aby se média i nestranní odborníci věnovali odhalování a rozboru skutečných kořenů existujících problémů a jejich řešení pro budoucnost. Je v našem zájmu, domáhat a účastnit se věcné analýzy a politické debaty. Hlasujeme svou peněženkou a preferencemi pro média, která se tomuto snaží přispět? Nebo propadáme cynismu, apatii a pocitu bezmocnosti, které se nám v budoucnosti nejspíš vymstí tím, že politika bude i nadále sledovat krátkodobé zájmy, které zadělají na další problémy a krize? Aby jakákoliv vláda jednala v zájmu občanů, musí tito žádat více než jen chléb a hry.Dodatek: Čínská komunistická strana úzce spolupracuje s nejlepšími světovými ekonomy, politology a dějepisci na rozborech klíčových problémů současnosti i minulosti. Analýza příčin úpadku západních mocností posledních 2000 let, od starého Říma až po Sovětský svaz, slouží jako poučení, že vláda musí řešit problémy dříve, než se vyhrotí.

 

Převzato z blogu autorky na Aktuálně

0 0 hlasy
Hodnocení článku
Platby

Líbil se vám článek?
Přispějte, prosím, redakci OM na č. ú. 2900618307/2010, nebo přes následující QR kódy.

QR platba 50 Kč

QR platba 50 Kč

QR platba 100 Kč

QR platba 100 Kč

Odebírat
Upozornit na
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments