Svět ruskýma očima 39




Socialistická naděje Západu

Jelena Pustovojtová

Únor 8, 2011

Čínská lokomotiva, která strmě projela finanční krizí, vzbuzuje chutě západních investorů. V důsledku finanční krize se i Čína musí vyrovnat s menším odbytem svých výrobků v zahraničí, proto začala klást důraz i na vnitřní trh. V podmínkách krize se jediným efektivním prostředkem k minimalizaci následků amerického finančního viru ukázalo řízení hospodářství. To pomohlo Číně využít současný stav v její prospěch. V posledních dvou letech Čína nakoupila státní obligace Řecka, Japonska a Španělska, čímž si otevřela dveře na jejich vnitřní trhy. Přitom je stále největším věřitelem USA.

Růst vnitřní spotřeby a naprosté ignorování vedoucí úlohy MMF a Světové banky zajišťuje Číně její bouřlivý rozvoj, včetně rozvoje střední třídy.

Evropští ekonomové začínají  v současné době vážně studovat čínský model a nic nehledí na to, že je ozdoben socialistickou ideologií, i když oni jsou vychováni na ideologii volného trhu. Ty, kteří dosud neprozřeli, poučí nadnárodní společnosti. Čína je odběratelem luxusních výrobků a nadnárodní společnosti si to dobře uvědomují. Vědí, že po krizi bude hlavním odběratelem náročných výrobků čínská střední třída. Už nyní v Číně v této oblasti silně vzrostla spotřeba a ty společnosti, které na čínském trhu zakotvily, mají o odbyt postaráno. Švýcarské značky hodinek, luxusní kosmetika a další jsou toho důkazem.

Ještě loni Goldman Sachs uvedl, že Čína vytlačila USA z jejich druhého místa na světovém trhu zboží luxusní třídy. Útrata Číňanů za toto zboží v roce 2010 představovala 6,5 miliardy dolarů. Podle Goldman Sachs se ke střední třídě, toto zboží nakupující, může počítat 200 milionů lidí, přičemž jde více o mládež než o střední věk. Čínská ekonomika pracuje především pro mladou generaci. To nelze říci o ruské ekonomice, která pracuje pro státní úředníky a miliardáře.

V roce 2010 byly v Číně realizovány zahraniční investice za 105,74 miliardy dolarů. Bylo otevřeno 2706 zahraničních výrobních podniků. Pro Čínu platí pojem boom. Rychlé peníze do Číny tečou jako řeka. Příčiny poslední finanční krize jsou v paměti. Ona postihla dolar, který bylo nutno 2 roky vytahovat z bryndy úsilím zemí, které svou ekonomiku s dolarem spojily.

Mnozí na ekonomickém fóru v Davosu předpokládali, že z důvodu rychlého pohybu mezinárodního kapitálu se budou rozvíjející se trhy opět potýkat s ekonomickou krizí. Rychlé peníze – jejich nestabilní toky – se mohou naráz se změnou investičního klimatu zastavit. Potom může dojít k přehřátí ekonomiky a zvratu, který bude znamenat odchod zahraničních investic, podobně jako v letech 1997 až 1998 při asijské finanční krizi. Čína týden před otevřením fóra v Davosu oznámila, že zaznamenala krizi z nadměrné likvidity. Banky, dříve aktivní účastí ve spekulativních transakcích, najednou neměly peníze. Představitel Čínské národní banky přijel do Davosu, aby oznámil, že Peking nedopustí pokles svojí ekonomiky a je připraven  postupně dávat do pořádku nafouklé ceny.

Číňané sdělují: Po tom, co Čína předehnala Japonsko a postoupila na druhé místo v ekonomice světa a nyní dohání USA (viz též http://www.zvedavec.org/komentare/2010/10/4020-o-juanu-dolaru-a-o-tom-kdo-bude-vladnout-svetu.htm) obrací svět pozornost na model rozvoje ČLR, která háže rukavici západnímu kapitalistickému modelu. Po finanční krizi mnohé země klesají pod velkými dluhy, vysokou nezaměstnaností a nejistou politickou situací. Čína tyto problémy nemá. Někteří západní ekonomové v Davosu vyzývají ke studiu a využití zkušeností Číny. Doporučují zachovat se v krajním případě po vzoru Číny, tedy s dlouhodobou strategickou koncepcí.

O skutečném zájmu o Čínu na Západě hovoří i to, že před Davosem bylo ve Švýcarsku symposium s tématem "obeznámení se s Čínou". Proběhlo více než 200 jednání, na nichž se posuzovalo postavení globální ekonomiky, přemístění trhu světové ekonomiky i politiky, globální rizika a kontrola finančního systému směrem na Východ. Mezinárodní auditorská společnost Price Waterhouse Coopers představila v Davosu dokument, v němž je Čína nazývána nejdůležitější zemí pro budoucí ekonomický růst. Následuje USA, Brazílie a Indie. Rusko zmiňováno není.

Převzato z Fondsk.ru


***

Hry s kobercem, neboli skandál v Evropské unii

Sergej Balmasov

Únor 7, 2011

Maďarsko více než měsíc předsedá EU a už je na světě několik skandálů. Orbán trknul do výsledků světových válek a do jednoho ze základních principů EU – svobody slova. Na nedávném vystoupení v Evropském parlamentu řekl, že se chystá povýšit zájmy Evropy na novou úroveň, udělat Evropu silnou, soudržnou a solidární a vyzval k odvaze být patrioty. Mnohým politikům se to nelíbilo a předseda EP musel nakonec řeč přerušit. Tímto originálním způsobem protestovali evropští poslanci proti nedávno v Maďarsku přijatému zákonu o mediích. Proti normám v EU se řada otázek spojených se sdělovacími prostředky nereguluje zákonem, ale administrativním kodexem.

Vláda v Maďarsku má zplnomocnění rozšířit kontrolu nad TV kanály a publikacemi, pokutovat je i je zavírat. Novináři musejí na žádost úředníků sdělit zdroj informací. Byla vytvořena Rada pro média – dozorový ogán, který může trestat provinilce.

Brusel ještě v prosinci obvinil Budapešť z poškozování svobody slova a hodlal Maďarsko zbavit předsednictví EU, ale nakonec se omezil jenom na roční lhůtu k nápravě – do 4. února. Při nesplnění bude Maďarsko pokutováno. Grandiosní plány na rekonstrukci Evropy bude tedy provádět vyvrženec a potlačovatel svobody slova.

Druhá novota byla ještě skandálnější. Maďarská delegace přivezla do sálu rady Evropy ohromný koberec o ploše 202 m čtverečních, na němž byly zobrazeny velké milníky maďarské historie, portréty středověkých králů, skladatele Liszta, Rubikova kostka. Ale centrem kompozice byla maďarská mapa s podivnými hranicemi. Nebyla to současná mapa, ale mapa maďarského království z roku 1848, tedy zahrnující současné Slovensko, polovinu Rumunska, část dnešního Rakouska, Slovinsko a Chorvatsko. Skandál měl ještě svou předehru, neboť takovéto mapy se běžně dají koupit v obchodech v Maďarsku.

Rakouská poslankyně  zmínila vyjádření Orbána a jeho spolupracovníků o nutnosti překonat důsledky Trianonské dohody z roku 1920, jejímž výsledkem jsou dnešní hranice, a která byla dojednána po první světové válce.

Rumunský poslanec dal najevo, že by předsednictví EU nemělo začínat vystavováním mapy Velkého Maďarska, neboť to země EU rozděluje namísto stmelování. Slovenské ministersvo zahraničí okamžitě podalo oficiální protest.

Skandál není jen bouří ve sklenici vody. Současný faktický vůdce EU už se dávno profiloval jako politik, který nemůže přenést přes srdce, že Maďarsko prohrálo dvě světové války a v důsledku toho se 3 miliony Maďarů ocitly za maďarskými hranicemi. Orbán už nejednou předvedl "plíživý revanš".

V letech 1998 až 2002 byl Orbán poprvé ministerským předsedou. Tehdy byly v Maďarsku přijaty zákony o zjednodušení přijímání maďarského občanství obyvateli sousedních zemí a o kvótách na VŠ pro členy "diaspory". Jak Slovensko, tak Rumunsko proti tomu podalo protest. V roce 2004, kdy už byl v opozici, se snažil vyvolat referendum o rozesílání maďarských pasů obyvatelům sousedních zemí. Nedošlo k němu kvůli nízké účasti a ostré krititce ze strany EU.

Opět v roli opozičního politika nazval své krajany na Slovensku státotvornou částí Maďarska. Z jeho podnětu stanovil maďarský parlament 4. červenec Dnem národní jednoty. Je to den podpisu Trianonské dohody, kdy Maďarsko ztratilo značnou část svého území. To všechno vyvolává historické paralely. Totéž se v Maďarsku odehrávalo v letech 1920 až 1930, kdy země byla věrným spojencem Hitlera. Ještě je brzy přirovnávat Orbána k Horthymu. Ale jeho hry s kobercem nesou v sobě velkou hrozbu pro klid v Evropě.

Začátek maďarského předsednictví dovoluje položit otázku: Kolik ještě pochybných akcí spíská Orbán na své pozici předsedajícího EU. Uvidíme.

Převzato z Pravda.ru


***

Stávky ve Francii

Únor 11, 2011

Ve Francii protestují tisíce soudců a advokátů i některých policistů a vězeňských dozorců proti kritice, kterou jim uštědřil Sarkozy. Navíc žádali vyčlenění dalších finančních prostředků na své platy. V důsledku toho bylo v zemi zrušeno velké množství soudních sezení. Francouzské soudce a advokáty rozhořčilo prohlášení Sarkozyho, že nedokázali stíhat recidivistu, který je podezřelý z vraždy osmnáctiletého děvčete, uneseného 18. ledna t. r. Protestující obvinili vládu, že podobné tragedie zneužívá k politickým cílům. 10. února 170 ze 195 soudů země zrušilo soudní řízení.

Převzato z Kommersant.ru


***

Lavrov nazval rozhovory o mírové dohodě s Japonskem neperspektivní

Únor 11, 2011

Považuje je za neperspektivní, dokud budou v Japonsku převládat "radikální přístupy". Podle Lavrova je Moskva připravena k práci na mírové dohodě, avšak bez předběžných podmínek. Podle jeho slov musejí složité otázky historie posuzovat vědci. Rusko je proto nakloněno vytvoření rusko-japonské komise historiků, stejně tak, jako je tomu v případě jiných ruských sousedů.

Lavrov vyslovil lítost nad tím, že současná návštěva japonského diplomata probíhá na pozadí tokijského prohlášení, že Jižní Kurily náležejí Japonsku.

Japonce rozdráždila nedávná Medveděvova návštěva Jižních Kuril, kterou nazvali nepřijatelnou hrubostí.

Při návštěvě ruské delegace v Tokiu zneuctili japonští nacionalisté ruský prapor a do diplomatické mise zaslali bonbon s kulkou. Moskva zaslala Tokiu oficiální protest. Bylo rovněž oznámeno, že šéf ruského státu bude konat pracovní návštěvy Kuril nezávisle na reakcích Tokia.

Převzato z Lenta.ru

 
***

Hitlerova souprava, na níž podepsal okleštění Československa, je vystavena k prodeji

Únor 11, 2011

Bronzová stolní psací souprava vážící 23 kg, se kterou měla být podepsána Mnichovská dohoda, je nabídnuta k prodeji v americkém antikvariátu. Je oceněna částkou od 750 tisíc do 1 milionu dolarů.

Převzato z Lenta.ru

0 0 hlasy
Hodnocení článku
Platby

Líbil se vám článek?
Přispějte, prosím, redakci OM na č. ú. 2900618307/2010, nebo přes následující QR kódy.

QR platba 50 Kč

QR platba 50 Kč

QR platba 100 Kč

QR platba 100 Kč

Odebírat
Upozornit na
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments