Mubarak padl. Co bude dál?

Egyptský prezident Husní Mubarak konečně hodil ručník do ringu. Ale Kriste Ježíši, trvalo to. Musí mít chlap tuhý kořínek. 17 dnů nepokojů nakonec přinutilo egyptského diktátora předat moc v zemi a tiše odejít. Neodchází s prázdnou. Za 30 let své vlády (podporované USA a Izraelem) si stačil nahrabošit 70 miliard dolarů – včera to bylo v televizi. Má domy a byty rozeseté v nejlepších a nejdražších lokalitách po celém světě. A to mluvíme jen o tom, o čem se ví. To není špatné – přes 2 miliardy každý rok, že?


Mubarak prý potřebuje léčení. Letadlo s ním a jeho rodinou odlétlo dnes z hlavního města, cíl neznámý. Hovoří se o Mubarakově sídle v zemi nebo o Německu. Německo ostatně prý nabídlo Mubarakovi azyl.

Vládu v zemi převzala dílem armáda pod vedením ministra obrany Muhammeda Tantávího a dílem viceprezident Umar Sulajmán. O Tantávím se toho moc neví, o Suljamánovi je známo, že je zastáncem starých pořádků, takový druhý Mubarak, akorát zřejmě ještě horší. Nepřekvapuje, že je (jako každý grázl) podporován právě Izraelem a USA.

Myslím, že bude důležité, jak se zachová armáda. Tady zatím není vše jasné. Zdá se, že armáda stojí spíše na straně ulice než proti ní. V průběhu demonstrací zachovávali vojáci chladnou hlavu a v podstatě příliš nezasahovali. Mohli demonstrace rozprášit. Nestalo se.

Z neoficiálních a nepotvrzených zpráv uvádím:

  • 25 vysokých vojenských důstojníků vyzvalo Mubaraka a Sulajmána, aby opustili zemi;

  • Vysoký americký diplomat ráno prohlásil, že Amerika nikdy nedovolí, aby se Egypt stal nepřátelsky vůči Izraeli;

  • 2 miliony Egypťanů se modlilo s šejkem Muhammadem Jibreenem na náměstí Tahrír , stovky tisíc se shromáždily u prezidentského paláce a před velvyslanectvím USA;

  • Íránský prezident vyzval k vytvoření nového Středního východu bez Ameriky a Izraele;

  • Řada egyptských aktivistů a velitelů armády varovala, že nebudou střílet do demonstrantů, ale do svých velitelů, pokud dostanou rozkaz zasáhnout;

  • Tato zpráva je nepotvrzena. Proslýchá se, že muslimské země společně nabídly egyptské armádě platit 2 miliardy dolarů ročně, pokud budou Američané a Izraelci vyhnáni ze země. A proti tomu přišla nabídka od loutkové vlády ze Saúdské Arábie, že ona sama bude platit, pokud zůstanou.

[armáda v ulicích]

Zkrátka vypadá to zajímavě, ale počkejme, jak se věci vyvrbí. Z historie je známo, že spontánní revoluce, pokud kdy byla úspěšná, byla vždy řízená někým mocným v pozadí. Ty neúspěšné byly bez výjimky opravdu spontánní. Dav se dá velmi lehce manipulovat. Nevěřím na spontánní revoluce. Jinými slovy někdo tahá za nitky i teď. Jen není jasné, na kolik loutky obživly a začínají konat z vlastního rozumu.

Musím ale pochválit demonstranty za výdrž a relativní slušnost. Dosud se egyptská ulice chovala naprosto skvěle. Demonstrace a stávky byly důrazné, ochromily zemi, ale nebyly ničivé. Výjimka nastala pouze když Mubarák chytře před týdnem propustil z vězení kriminálníky a zločince a zaplatil jim (!), aby vytvářeli v ulicích „opozici“ a vystupovali jako příznivci prezidentského křídla. Tehdy došlo k násilnostem a byli i mrtví, mnoho mrtvých. Bohužel. Krev padá na Mubarakovu hlavu.

Zdá se, že na Středním východě zaval svěží vítr změn. Je jisté, že to co vidíme, je pouze špička ledovce. 4/5 všech diplomatických i jiných aktivit formujících příští směr Egypta a potažmo dalších zemí v oblasti je pro nás neviditelných. Slyšel jsem i názor, že do sporu zasahuje Rusko a Čína. Pochopitelně – toto je příležitost, na kterou se čekalo desítky let.

Takže na jedné straně temné sily zla (nebudu jmenovat, všichni víme, o koho jde), na druhé straně muslimové a celkem se dá říct, že zbytek světa. Bojištěm je Egypt. Doufejme, že změny budou.

Jen abychom se nakonec nedostali z deště pod okap.

 

Převzato ze Zvědavce

0 0 hlasy
Hodnocení článku
Platby

Líbil se vám článek?
Přispějte, prosím, redakci OM na č. ú. 2900618307/2010, nebo přes následující QR kódy.

QR platba 50 Kč

QR platba 50 Kč

QR platba 100 Kč

QR platba 100 Kč

Odebírat
Upozornit na
0 Komentáře
nejstarší
nejnovější nejlépe hodnocené
Inline Feedbacks
View all comments