Syrští povstalci dostali české zbraně

Syrští povstalci dostali české zbraně
Foto: EPA


Syrští protivládní ozbrojenci získali české pancéřovky RPG-75, přezdívané Kobylka. Uvedl to na svém blogu britský publicista Eliot Higgins, který monitoruje zbraně a vojenskou techniku používané v syrském konfliktu.


Protitankové granáty získala islamistická skupina Ghurabáa aš-Šám, která operuje v oblasti Aleppa na severozápadě země. Jak Higgins uvádí, ozbrojenci koupili osm střel od jiné protivládní frakce za osmdesát tisíc dolarů. Má se přitom jednat o nové zbraně, které jsou v perfektním stavu.


Jak sdělil Českému rozhlasu mluvčí ministerstva obrany Jan Pejšek, je vyloučeno, že by se do Sýrie pancéřovky dostaly s vědomím nebo účastí českého obranného rezortu. Higgins předpokládá, že střely do konfliktem zmítané arabské republiky byly dodány z Chorvatska.


Není vyloučeno, že se české protitankové granáty v Chorvatsku objevily v 90. letech, kdy Praha tajně a nehledě na mezinárodní embargo dodávala zbraně do této balkánské republiky. Podle textu, na který britský publicista odkazuje, Záhřeb zakoupil přes prostředníky v Československu přibližně 20 tisíc střel RPG-7, 50 tisíc samopalů, 40 tisíc samopalů vzor 61 Škorpion, pistole CZ 75 a 85. A také stovky tisíc nábojů, neupřesněné množství protipěchotních min, ručních granátů nebo protiletadlových kompletů Igla, Strela 2 a 3. V kontejnerech, které šly přes Maďarsko, se údajně měly nacházet také střely RPG-75.


Eliot Higgins nedávno přitom odhalil, že Chorvatsko funguje jako tajný zbrojní „supermarket“ pro syrské povstalce. Jak dříve uvedl americký deník New York Times, od listopadu 2012 zbraně z nového členského státu Evropské unie pravidelně dopravují letadla do Turecka. Odtud poté míří k syrským povstalcům. Za celou operací má stát Saúdská Arábie, Katar a Jordánsko.


Izraelský předseda vlády Benjamin Netanjahu v této spojitosti varoval mezinárodní společenství před vyzbrojováním syrské opozice. Podle jeho slov zbraně získávají nejen stoupenci demokratizace země, ale rovněž islamističtí extrémisté. Jak prohlásil izraelský premiér, v Sýrii „zlo bojuje se zlem.


Stejné obavy sdílí také některé členské státy Evropské unie, včetně České republiky. „Myslíme, že zbraní je v Sýrii více než dost,“ komentoval koncem letošního března šéf české vlády Petr Nečas návrh na zrušení unijního zbrojního embarga.


Podle odhadů vojenského experta Hugha Griffithse ze Stockholmského mezinárodního institutu pro výzkum míru, na kterého se americký list odkazuje, se z Chorvatska a dalších zemí dostalo do rukou syrských povstalců okolo 4 tisíc tun výzbroje.


Nebylo by proto překvapení, pokud by bylo do Sýrie přepraveno také větší množství zbraní české výroby.


Co je to RPG-75? Reaktivní protitankový granát vzor 75 je teleskopická pancéřovka na jedno použití. Podobně jako legendární americká protitanková zbraň M72 LAW, kterou filmoví fanoušci mohou znát ze scény finálního souboje Ramba 2, se vyrábí už s protipancéřovým granátem uvnitř a její konstrukce má výsuvnou podobu. RPG-75 je určen k ničení obrněných a opevněných cílů.


Kumulativní střela z hliníkové slitiny ráže 68mm má průbojnost kolmého pancíře do hloubky 300mm při mířené délce střelby na 300 metrů. Maximální dostřel pancéřovky je 750 metrů.


RPG-75 se začal v Československu vyvíjet v 70. letech pod krycím jménem Kobylka. Československá armáda začala zbraň používat od roku 1975. Pancéřovkou jsou vyzbrojeny mechanizované a speciální jednotky, aby s jejich pomocí navýšily svou palebnou sílu.


V současné době RPG-75 používá česká armáda a ozbrojené síly Slovenské republiky. Střely má ale také ve výzbroji mexické námořnictvo a nedávno si nejnovější termobarickou verzi RPG-75-TB pořídila i elitní speciální jednotka polské armády GROM.


A nyní českou pancéřovkou likvidují tanky syrské armády i tamní protivládní ozbrojenci.

Zdroj: Hlas Ruska http://czech.ruvr.ru/

0 0 hlasy
Hodnocení článku
Platby

Líbil se vám článek?
Přispějte, prosím, redakci OM na č. ú. 2900618307/2010, nebo přes následující QR kódy.

QR platba 50 Kč

QR platba 50 Kč

QR platba 100 Kč

QR platba 100 Kč

Odebírat
Upozornit na
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments