Syrští rebelové mají v úmyslu použít chemické zbraně

Podle zprávy z médií má ozbrojená syrská opozice údajně v držení chemické zbraně, které získala z Libye. Hodlá je použít proti civilistům a zodpovědnost svalit na režim Bašára Assada.


Zpráva agentury DamPress tvrdí, že opoziční skupina mající tyto zbraně byla v jejich použití vycvičena v Turecku. Neuvádí ale žádné další podrobnosti o tomto spiknutí.


Libyjské zásoby chemických zbraní byly zdrojem znepokojení během loňské občanské války v zemi. Panovaly obavy, že mohou skončit v rukou teroristů a použity kdekoli ve světě. Na rozdíl od přenosných zbraní typu země-vzduch nebyly ale zveřejněny žádné zprávy ohledně chybějících chemických zbraní.


Sýrie má větší zásoby chemických zbraní než Libye. Vojenští odborníci tvrdí, že chemikálie v syrských zbraních jsou modernější než ty, které Kaddáfí nechal vyrobit pro svou armádu. Sýrie se nepřipojila ke Konvenci o chemických zbraních a tím pádem nemusí informovat, zda a jaké chemické zbraně vlastní.


Nařčení z chemického spiknutí přichází pár dní poté, co britský novinář Alex Thomson (zprávy Channel 4) obvinil syrskou opoziční skupinu z pokusu narafičit jeho smrt včetně jeho týmu tak, aby podezření padlo na vládní jednotky. Řekl, že smrt západních novinářů by vrhla na Damašek špatné světlo.


Sýrie je zpět na cestě k násilí poté, co selhal plán OSN přivést znepřátelené strany k jednacímu stolu. Nejhorším případem obnoveného krveprolití byl masakr civilistů ve vesnicích Houla a Al-Qubair.


Opozice obviňuje z vražd provládní polovojenské jednotky, zatímco Damašek tvrdí, že oba incidenty byly provokací teroristických skupin. Pozorovatelům OSN v Sýrii se nepodařilo zjistit s jistotou, která ze stran je za tato zvěrstva zodpovědná.


Konflikt v Sýrii už probíhá 15 měsíců a je velmi obtížné stanovit počet obětí. OSN odhaduje, že během násilností bylo zabito více než 10.000 lidí.


Převzato z RT.com


Překlad: Greywolf

0 0 hlasy
Hodnocení článku
Platby

Líbil se vám článek?
Přispějte, prosím, redakci OM na č. ú. 2900618307/2010, nebo přes následující QR kódy.

QR platba 50 Kč

QR platba 50 Kč

QR platba 100 Kč

QR platba 100 Kč

Odebírat
Upozornit na
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments