Podáváme tímto trestní oznámení na ministra zdravotnictví ČR doc. MUDr. Leoše Hegera, CSc. pro důvodné podezření ze spáchání trestných činů zneužití pravomocí úřední osoby ve smyslu § 329, podněcování ve smyslu § 364 a poškození cizích práv ve smyslu § 181, zák. č. 40/2009 Sb., trestního zákoníku v platném znění.
PREAMBULE
My, občané České republiky v Čechách, na Moravě a ve Slezsku, v čase obnovy samostatného českého státu, věrni všem dobrým tradicím dávné státnosti zemí Koruny české i státnosti československé, odhodláni budovat, chránit a rozvíjet Českou republiku v duchu nedotknutelných hodnot lidské důstojnosti a svobody jako vlast rovnoprávných, svobodných občanů, kteří jsou si vědomi svých povinností vůči druhým a zodpovědnosti vůči celku, jako svobodný a demokratický stát, založený na úctě k lidským právům a na zásadách občanské společnosti, jako součást rodiny evropských a světových demokracií, odhodláni společně střežit a rozvíjet zděděné přírodní a kulturní, hmotné a duchovní bohatství, odhodláni řídit se všemi osvědčenými principy právního státu, prostřednictvím svých svobodně zvolených zástupců přijímáme tuto Ústavu České republiky.
Pan ministr Heger svými novými zákony od roku 2010 prosadil několik velmi kontroverzních ustanovení, která zavádějí nové přímé platby pro pacienty ve zdravotnictví, a to přesto, že článek 31, Listiny základních práv a svobod zaručuje občanům právo na bezplatnou zdravotní péči a na zdravotní pomůcky. Prosadil zvýšení regulačních poplatků za pobyt v nemocnici na 100,- Kč/den, uzákonění tzv. „standardních“ služeb a s tím souvisejícím stanovením placeného nadstandardu, za který si musí pacienti připlácet. Nejnověji se snaží zavést velmi vysoký poplatek, až 12.000,- Kč, za volbu lékaře pro organizace v přímé řídící působnosti Ministerstva zdravotnictví ČR, ačkoliv zák. č. 48/1997 Sb., zaručuje tuto volbu, jedenkrát za 3 roky, všem zdravotně pojištěným občanům ČR zcela zdarma. Tento Doporučený postup již také zveřejnil na oficiálních stránkách MZ ČR a všechny organizace v přímé řídící působnosti Ministerstva zdravotnictví ČR se jím mají řídit.
NRZP ČR má důvodné podezření, že všechny tyto kroky pana ministra Hegera naplňují skutkovou podstatu hned tří trestných činů, a to zneužití pravomocí úřední osoby ve smyslu § 329, podněcování ve smyslu § 364 a poškození cizích práv ve smyslu § 181, zák. č. 40/2009 Sb., trestního zákoníku v platném znění.
Obvodní státní zastupitelství Praha 2
Lazarská 10/4
120 00 Praha – Nové Město