U policie se krade?

Na jednom z nejčtenějších serverů v zemi se ocitlo video výslechu podezřelého ze závažného trestného činu. Zločin je to natolik hrůzný, že lidé na to klikají spíš podvědomě. Hrůza přerůstá v podivné divadlo. Na smrti ubožačky se dá vydělat. Lidé budou více číst články a server dostane za reklamu víc zaplaceno. Prodá se víc novin. Redaktoři jsou kabrňáci.

To video je nejspíš kradené. Možná za něj někdo zaplatil úplatek. Jasné je, že nejde-li o veřejné řízení, nemá nikdo právo uveřejnit obsah spisu. Není-li řízení u konce, mohou uniklé údaje vyšetřování ohrozit. Podezřelý je asi lump. Ale i on má nějaká práva. Alespoň dokud není odsouzený. Do té doby by nikdo neměl volně disponovat s jeho osobními údaji, které získala státní moc. Na city příbuzných a blízkých oběti se už vůbec nemá smysl ohlížet.

Není to poprvé, co v tomto případu utekly významné informace. Krtek funguje v českém trestním řízení dlouhodobě. Jak se taková věc vlastně dělá? V okamžiku, kdy materiálem disponuje jediná osoba nebo několik málo osob, je původ informace identifikovatelný. Od chvíle, kdy je informace dostupná širšímu okruhu osob, je původ úniku zprávy prakticky nedohledatelný. Jsou-li informace dostupné i osobám mimo policii, je policie z obliga…

Jistě, existují způsoby, jak úniky omezit. Číslování materiálů, vkládání automatických skrytých individuálních identifikačních znaků, vše v levné režii všudypřítomných informačních a komunikačních technologií. Používá se to spíš výjimečně. Snad při nějakém jasném podezření. Prý je to pracné, zbytečné. Šíří to nedůvěru. No hlavně, že si věříme.

Jsou jistě momenty, kdy může mít únik informace smysl. Když jde třeba o rozhodnutí samotného vyšetřovacího týmu. Kdy je nějaký zjevný společenský zájem, aby informace dostala veřejnost. Nic z toho tu ale splněno není. Tady jde jenom o peníze. Možná trochu "slávy."

Vypadá to, že snad i u kriminální policie se krade. Ale můžete klidně spát. Ono se dneska krade všude.

Převzato z blogu autora na Aktuálně
0 0 hlasy
Hodnocení článku
Platby

Líbil se vám článek?
Přispějte, prosím, redakci OM na č. ú. 2900618307/2010, nebo přes následující QR kódy.

QR platba 50 Kč

QR platba 50 Kč

QR platba 100 Kč

QR platba 100 Kč

Odebírat
Upozornit na
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments