V Itálii stávkovali úředníci, lékaři a učitelé

V Itálii dnes proběhla osmihodinová stávka státních úředníků, kteří protestují proti radikálnímu úspornému programu nové vlády premiéra Maria Montiho. Stávku svolaly tři významné odborové organizace a přidali se k ní také lékaři a vyučující na univerzitách. Kromě vysokých škol jsou zavřené kanceláře úřadů nebo pošty, lékaři přeruší práci spíše symbolicky, pouze na hodinu.

Na dnešek odboráři svolali také demonstrace v řadě velkých italských měst, jichž se mají účastnit tisíce lidí. Výzvu k protestům totiž vydaly společně hned tři velké odborové organizace: CGIL, CISL a UIL.

Monti obhajuje svoje reformy, jejichž jádrem jsou rozsáhlé změny v penzijním a daňovém systému, jako nevyhnutelné. Podle něj jsou jedinou možností, jak se Itálie může vyhnout katastrofě v podobě kolapsu státních financí. Jeho recept však vyvolává velkou nelibost u veřejnosti, protože reformy se citelně dotknou prakticky každého. Monti chce, aby země měla do roku 2013 vyrovnaný rozpočet, a rozhodl se proto například pro nepopulární znovuzavedení daně z nemovitosti nebo pro zvyšování věku pro odchod do důchodu. Změny se budou týkat i pracovního trhu a odbory tvrdí, že účet za reformy zaplatí především "zaměstnanci a důchodci". Navrhují proto vládě, aby se více soustředila například na zlepšení výběru daní nebo na boj s daňovými úniky.

Stávkovalo se i ve Španělsku a Francii  

Stávka pilotů včera přiměla španělskou leteckou společnost Iberia zrušit třetinu letů. Piloti protestovali z obavy před ztrátou zaměstnání. Problémy pokračovali i na francouzských letištích, kde v posledních dnech narušuje provoz stávka zaměstnanců letištní bezpečnostní služby. V Lyonu zůstaly letouny na zemi už třetí den, zatímco na pařížském letišti Roissy se cestující museli připravit na dlouhá zpoždění, napsala agentura AFP.

Agentura AP oznámila, že Iberia musela zrušit 91 převážně vnitrostátních letů. Další jednodenní stávku piloti plánují na 29. prosince.

Strach pilotů o ztrátu zaměstnání vyvolaly plány Iberie přesunout letadla z prodělečných vnitrostátních a středně dlouhých evropských tras na nízkonákladovou dceřinou společnost Iberia Express. Její provoz chce Iberia zahájit v příštím roce a najmout pro ni za nižší platy nové piloty a letušky. Iberia plánuje, že by v roce 2015 měl tento přepravce mít 40 letadel.

Ve Francii zahájil odborový svaz bezpečnostních zaměstnanců na letištích, kterých je zhruba 10 000, stávku v pátek uprostřed jedné z nejrušnějších sezón v roce, kdy lidé cestují na vánoční svátky. Stávkující požadují obnovení vyjednávání o pracovních podmínkách a platech.

Nejvíce zasaženo stávkou bylo letiště v Lyonu, které je čtvrté největší ve Francii.

Zdroj: eSondy

0 0 hlasy
Hodnocení článku
Platby

Líbil se vám článek?
Přispějte, prosím, redakci OM na č. ú. 2900618307/2010, nebo přes následující QR kódy.

QR platba 50 Kč

QR platba 50 Kč

QR platba 100 Kč

QR platba 100 Kč

Odebírat
Upozornit na
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments