Velký Bratr

Co si pod tím představit? Kdysi jsme si jej spojovali se socialistickým režimem. Dnes víme, že George Orwell byl důstojníkem britské rozvědky, a rok 1984 napsal na základě informací o západních světovládných plánech, o kterých se jako agent leccos dozvěděl. Kdysi jsme Velkého Bratra – VB spojovali se socialistickou policií, Veřejnou bezpečností – VB, jejíž technické vybavení bylo směšné. Vybavení dnešních neveřejných „bezpečnostních“ složek daleko přesahuje vše, co Orwell popsal. Velkého Bratra jsme spojovali s „velkým bratrem“ – Sovětským svazem. Máme jej dnes spojovat s „velkým bratrem“ USA nebo s Velkou Británií – VB, kde má být mimo jiné centrum pro kontrolu všech emailů? Či máme za Velkého Bratra považovat média a politiky mluvící novořečí?


Máme Velkého Bratra spojovat s Velkým Bratrem mimo nás – všemi těmi kamerami, sledováním internetu, odposlechy, prostě technickými prostředky určenými ke kontrole, nebo s Velkým Bratrem v nás, milováním Velkého Bratra, ke kterému jsou lidé dováděni hlavně propracovanou propagandou? Máme za Velkého Bratra považovat geny, kterými při genetických manipulacích poškodili lidský genofond anunaci (Anunnaki) – sumerští a bibličtí „bohové“, nebo „geny zbabělosti“, které se rozšířily tisíciletým válčením a systematickým vyvražďováním těch statečnějších?


Technické prostředky jsou dnes sice dokonalejší, než si dokázal Orwell představit, ale sebraná data musí někdo vyhodnotit, a pak použít. Použít je mohou jen ti, kteří jsou již Velkým Bratrem zpracováni – proti těm, kteří ještě „dostatečně“ zpracováni nejsou. A aby to mělo smysl, tito „nedostatečně“ zpracovaní musí být ochotni se nechat dále zpracovávat, nebo neschopni se bránit.


Svému dalšímu „zpracovávání“ lidé sami napomáhají třeba sledováním televize. V tomto případě jsme překonali Orwella již před dlouhou dobou. Mnozí lidé televizi nevypínají, ačkoli by mohli. S tím ani Orwell nepočítal, a tak v jeho knize televize vypínače nemají, aby je lidé nemohli vypnout. Indoktrinují se částečně vědomě – hltáním seriálů a podobného balastu, ale také částečně nevědomě – tím, že si televizi nechávají puštěnou jako „kulisu“, a tak vysílaný obsah zcela bez jejich kontroly ovlivňuje přímo jejich podvědomí. (Totéž platí i u rozhlasu.) Znudění lidé se pro nedostatek jiných možností chápou jim předhazovaných hraček, dokonce si sami nastavují sledování svého mobilu a nechají si posílat výpisy, kdy a kam chodí, a považují to za zábavu. Z důvodu výnosnějšího zaměstnání – jako služebnictvo mafiánských bosů – se nechají i očipovat a ještě se tím chlubí. Tedy z důvodů, které budou prohlašovat za existenční, třebaže existenčními zdaleka nejsou.


K rostoucí zmanipulovanosti přispívá také nedostatečné vzdělání, které vede k nekritickému přijímání zcela falešných představ o historii, o vlastnostech světa kolem nás, i o nás samých. (Případně můžeme říci, že k tomu vede přebytek indoktrinací, které vzděláním rozhodně nejsou.)


A všechno to navíc funguje „na principu žáby“. – Když hodíte žábu do hrnce s horkou vodou (nezkoušel jsem), žába hned vyskočí. Když hodíte žábu do hrnce se studenou vodou a tu postupně zahříváte, žába si v hrnci plave, nevnímá nebezpečí, a nakonec se uvaří. Podobně se dnes chová naprostá většina lidí, a těch pár, co nebezpečí vnímá, na to jen nevěřícně zírá.


Nějak mi to nedá, a nakonec se – jako většinou – stejně dostanu k sexu. Zase tu vidím, že většina případů má společného jmenovatele: lidé milují Velkého Bratra hlavně proto, že nemohou milovat „Velkou Sestru“, a už vůbec ne nějakou ženu mimo rodinu, ve které jsou zavřeni. (Ženy považuji za dostatečně chytré, aby si text genderově přizpůsobily.) Dokud budou lidé rozděleni a uzavřeni v rodinách, potřeba Velkého Bratra bude přetrvávat. Velký Bratr tu je, protože může sloužit jako náhražka, protože ho lidé jako náhražku chtějí.


Všechna ta potřeba Velkých Bratrů, Vůdců, Humanitárních bombardérů, Geniálních ekonomů či Geniálních matematiků je tu jen proto, že byla komunikace mezi lidmi natolik potlačena a narušena, že se většina lidí nikdy nedostane do kontaktu s lidmi, kteří by jim mohli něco „dát“, a kterých by si mohli vážit, a i pokud k tomu dojde, pro svou nedostatečnou výchovu (ať rodinnou, školní či výchovu médii) je jako takové ani nepoznají. (Či opět pro přemíru indoktrinací, které výchovou nejsou…) Nehledě na to, že i když je poznají, je v dnešní roztříštěné společnosti a za podmínek současného života obtížné, aby spolu lidé zůstali delší dobu v kontaktu.


…Pokud tedy problematiku Velkého Bratra shrneme, jedná se o voayérství a lásku k voayérství – ve společnosti, která už nic víc nenabízí.


4. ledna 2013

0 0 hlasy
Hodnocení článku
Platby

Líbil se vám článek?
Přispějte, prosím, redakci OM na č. ú. 2900618307/2010, nebo přes následující QR kódy.

QR platba 50 Kč

QR platba 50 Kč

QR platba 100 Kč

QR platba 100 Kč

Odebírat
Upozornit na
0 Komentáře
nejstarší
nejnovější nejlépe hodnocené
Inline Feedbacks
View all comments