Viník krize konečně odhalen

Září, 20, 2012


Ne, není to supertřída, která nadměrně vysává bohatství z občanů a hromadí jej mimo dosah finančních úřadů jednotlivých států, nejsou to její superzaměstnaci ve vedení mamutích bank, kteří všechny ty podvody organizují. Je to prostý občan (1, 2), který neutrácí tak, jak by slušelo a patřilo.


Čechům se zvedly výdělky o 1 %, ale nakupují o 3,5 % méně, a tak jsou vlastně viníky současné hospodářské krize, minimálně v ČR. Škoda, že dál již autoři dál podrobněji nerozebírají příčiny tohoto jednání. Není to jen vzrůstající zdanění, zdražování v důsledku nesmyslných nařízení EU („obnovitelné“ zdroje, žárovky, chov slepic, genderová „rovnost“ v pojišťovnictví a nekonečná řada dalších drahých pitomostí) ale zejména vyvolávání pocitu nejistoty (někdy i neoprávněného). Rozklad systému sociálních jistot nebo destrukce solidárního zdravotnictví to jsou jevy, proti nimž se musí rozumný občan nějak zabezpečit, vytvořit „opravné položky“ a tak nezbývají peníze na nákupní horečku.


Současný systém klade na občana dva navzájem protichůdné požadavky. Jednak být „průtokovým ohřívačem“ peněz, který vše co vydělá okamžitě utratití a na druhé straně by měl  „vzít život do vlastních rukou“ a “spořit” si na penzi, na řádnou lékařskou péči (když ta na základě standardního pojištění stále více směřuje k veterinárnímu lékařství) nebo na bydlení.


Pokud občan současně nesplňuje obě tato kritéria, systém prostě nefunguje. Že by něco shnilého v teorii posvátných ekonomických velikánů?


Kouzelné je také vyjádření ministerstva financí: “V prostředí malé, otevřené a proexportně orientované ekonomiky je neefektivní podporovat domácí poptávku, ale spíše posilovat konkurenceschopnost,” říká mluvčí ministerstva financí Ondřej Jakob.


Přeloženo do standardní češtiny to znamená, že vláda se i nadále nebude starat o životní úroveň občanů a místo toho bude podporovat firmy. Uvážíme-li, komu patří ty rozhodující a kam směřují nízko zdaněné zisky z nich, je hloupost tohoto prohlášení odstrašující. Nezdá se mi, že by naše vláda kopala v našem dresu.


Převzato z Nautila

0 0 hlasy
Hodnocení článku
Platby

Líbil se vám článek?
Přispějte, prosím, redakci OM na č. ú. 2900618307/2010, nebo přes následující QR kódy.

QR platba 50 Kč

QR platba 50 Kč

QR platba 100 Kč

QR platba 100 Kč

Odebírat
Upozornit na
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments