Vláda korporací: Co ještě nevíte o ALEC

Červenec 13, 2011

http://www.prwatch.org/files/imagecache/profile-image-main/profiles/LisaGraves.png

Otevřený dopis od výkonné ředitelky CMD Lisy Graves

Některé z největších společností ve Spojených státech se v dubnu 2011 setkaly za zavřenými dveřmi v Cincinnati ohledně svých seznamů, týkajících se požadavků na změny zákonů státu. Tato výměna názorů byla součástí řady firemních schůzek iniciovaných a organizovaných rodinným korporátním impériem Koch Industries a financovaných dalšími korporacemi.

V extravagantním hotelu, který byl vyšperkován ještě před hospodářskou krizí 30. let, zasedli vedoucí představitelé tabákového gigantu RJ Reynolds, State Farm Insurance a dalších korporací vedle svých „úderných sil“ – vesměs republikánských zákonodárců – aby schválili tzv.„legislativní model“. Společně potom vedli jednání pracovních skupin organizace, která se nazývá American Legislative Exchange Council (ALEC).

Jak Centrum pro média a demokracii (Center for Media and Democracy – CMD) zjistilo, tyto průmyslově-politické výbory tajně hlasovaly pro návrhy, kterými chtějí přepsat nespočet státních zákonů. Podle dokumentů, které jsme publikovali na ALEC Exposed, zástupci korporací a politici hlasovali jako rovný s rovnými o návrzích těchto zákonů. Tyto pracovní skupiny se zaměřují na právní předpisy, které se týkají téměř všech oblastí života v USA – práv zaměstnanců a spotřebitelů, vzdělání, práv Američanů, kteří byli zraněni nebo zabiti korporacemi, daní, zdravotní péče, imigrace i kvality vzduchu, který dýcháme, a vody, kterou pijeme.

CMD obdrželo kopie více než 800 návrhů zákonů, které byly schváleny společnostmi prostřednictvím schůzek ALEC, od jednoho z tisíce lidí, kteří k nim mají přístup. Tento náš zdroj poskytl jejich kopie našemu centru. Tyto návrhy zákonů, jež CMD analyzovalo a roztřídilo, jsou nyní přístupné na ALEC Exposed.

Návrhy zákonů, které korporátní šéfové, společnosti a politici sdružení v ALEC na jaře odhlasovali, nyní míří do luxusního hotelu ve francouzské čtvrti New Orleans, kde se 3. srpna bude konat celostátní tajné setkání ALEC. V New Orleans se Koch Industries – prostřednictvím svých hlavních lobbistů a lobbistů ostatních globálních společností – hodlá setkat na „společné schůzi výboru“ se zkorumpovanými republikánskými zákonodárci, kteří jsou veřejnými členy ALEC. (ALEC tvrdí, že pouze zákonodárci mají poslední slovo, co se týče návrhů zákonů. ALEC již dříve prohlásil, že „strategie jsou projednávány a je o nich hlasováno všemi členy. Členové z veřejné a soukromé sféry hlasují o strategii odděleně.“) Předtím, než jsou návrhy zákonů politiky spojenými s ALEC nebo lidmi z guvernérských úřadů veřejně představeny, jsou očištěny od jakéhokoli odkazu k tajnému korporátnímu hlasování, či zmínky o tom, kdo je doopravdy napsal.

Tím, že CMD publikovala tyto návrhy zákonů, může nyní veřejnost prohlédnout některé triky ALEC, a podívat se na to, co se skutečně skrývá za názvy návrhů zákonů podle toho, které společnosti pomohly zpracovávat nebo přímo vedou politickou strategii ALEC, to vše doprovázeno analýzami, které pomáhají dekódovat tyto návrhy zákonů.

Mnohé z těchto návrhů zákonů mají zřejmý finanční přínos pro korporace, ale malý nebo žádný přímý přínos pro voliče, které má příslušný zákonodárce reprezentovat. Může být stále ještě lákavé odmítnout ALEC jako pouhou institucionalizovanou formu byznysu, který obvykle provozují lobbisté, výjimečné však je, že nezdaněné dary ALEC nejsou spojeny s žádnou ztrátou podstatného množství času k lobbování za změny zákonů. ALEC veřejně prohlašuje, že má „jedinečný“ úspěch, pokud jde o návrhy zákonů a jejich přijímání. Seznámit se s těmito návrhy zákonů nám však pomáhá odkrýt za tím, co známe z PR v publikacích těchto korporací, skutečný význam změn zákonů, po nichž tyto korporace v rámci ALEC touží. ALEC říká, že vytvořil „unikátní“ partnerství mezi korporacemi a politiky. A v tom má pravdu.

Je to znepokojivé partnerství korporací s politiky, jež, jak se zdá, ustavuje jeden druh korupce legislativního procesu – demokratického procesu – v zemi svobodných lidí, kde se očekává, že vláda je z lidu, od lidu a pro lid, ne pro korporace.

Úplné pokroucení návrhů zákonů a jeho důsledky pro budoucnost Ameriky, hlasování firem a rozšiřování korporátní podpory z legislativní prádelny ALEC, to vše nastoluje podstatné otázky. Tyto otázky by měly znepokojovat všechny Američany. Míří přímo do vitálního centra demokracie a na další směrování naší země. Když politici – bez ohledu na to, z jaké strany – upřednostňují firemní zisky před skutečnými potřebami lidí, kteří je zvolili, pak jdou věci velmi špatným směrem.

President Teddy Roosevelt už před sto lety poznamenal v reakci na korumpování demokratického procesu korporátními penězi: „Skutečný přítel vlastnictví, skutečný konzervativec je ten, kdo trvá na tom, že majetek by měl být sluhou, nikoli pánem společenství… Občané Spojených států musí účinně ovládat mocné komerční síly, které přivedli k životu.“

Lisa Gravesová, výkonná ředitelka, Centrum pro média a demokracii

P. S. ALEC ocenil miliardářské bratry Kochovy jako dva ze několika prvních příjemců své „Ceny svobodného podnikání Adama Smithe (Adam Smith Free Enterprise Award)“. Smith dokazoval, že vlastní zájmy prosadily ve společnosti více dobrého než ty, které mají v úmyslu konat dobro. Oliver Stone tento koncept ztvárnil na stříbrném plátně ve sloganu: „Chamtivost je dobrá!“

V tomto směru je ta cena možná výstižná, kdyby však ALEC přímo neignoroval Smithovo varování, že zákony a regulace, jejichž autorem je byznys, by měly být sledovány s tou nejhlubší skepsí. Ve své knize Bohatství národů Smith naléhal, aby každý zákon, který byl navržen podnikateli, „byl vždy posuzován s tou největší opatrností… Přichází od druhu lidí, jejichž zájem nikdy není tentýž jako zájem veřejnosti, od těch, kteří mají hlavní zájem o to veřejnost oklamat nebo dokonce potlačit, a kteří ji v souladu s tím při mnoha příležitostech podvádějí a utiskují.“

Není potřeba se dlouho dívat do návrhů zákonů z dílny ALEC, abychom nalšli důvod pro hluboké znepokojení a skepsi. Podívejte se sami.

Překlad: Stan

Převzato z PR Watch

0 0 hlasy
Hodnocení článku
Platby

Líbil se vám článek?
Přispějte, prosím, redakci OM na č. ú. 2900618307/2010, nebo přes následující QR kódy.

QR platba 50 Kč

QR platba 50 Kč

QR platba 100 Kč

QR platba 100 Kč

Odebírat
Upozornit na
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments