Zasloužené Pyrrhovo vítězství

Moto: Po bitvě je každý generál, ale u ČSSD se to patrně nestane


Při pohledu na volební výsledky mnozí nevěřícně kroutí hlavou. Domnívám se, že nikdo včetně vítězů, natožpak poražených netuší, co bude dál. Vyhnu se věštění z křišťálové koule a budu se věnovat příčinám.


Tou hlavní je dramatické selhání ČSSD, jehož následkem je neuvěřitelný úspěch populistických stran. Kdyby vše běželo v logice stabilního politického systému, neměl by být problém získat absolutní většinu. ODS bojovala o prosté přežití, TOP 09 zachránila Praha, místo „pravicové“ módy a levicového přerozdělování jinde vytvořených hodnot. Lidovci s vypětím všech sil přelezli plot. Komunisté zůstali více méně na svém. Všichni přibližně splnili, co se bylo reálně možné a co se od nich očekávalo. Kromě ČSSD.


Oranžoví nevyužili nespokojených voličů a proti pravici naladěného prezidenta, nevyužili hluboké ekonomické krize přiživované nekompetentními kroky pravicové vlády, nevyužili totální ztrátu důvěry k pravici (s výjimkou Prahy) a její ideologii.  Lepší výchozí situace pro levici a ČSSD speciálně si lze jen těžko představit, a přesto nezvítězila s dostatečným náskokem. Příčin je podle mne více.


Oranžoví se již předem se považovali za vítěze a soustředění se na vlastní kampaň řešili, s kým budou vládnout. Kopali do kotníků svých potenciálních koaličních partnerů místo aby se vymezovali proti pravici i populistům. Válčili s SPOZ a vzkazovali komunistům, jak je nepustí do vlády. Dosáhli svého, tento problém po volbách řešit skutečně nemusí.


Kvalita oranžových vůdců je katastrofální, těmto lidem se věřit nedá. Co chcete po politické straně, která je schopna zradit svého vlastního kandidáta na prezidenta? Co chcete po straně, která váhá s podporou svého bývalého předsedy v okamžiku, kdy je protikandidátem senilně dementní maskot strany, právě devastující sociální systém státu? Sobotka, Zaorálek ale ani Hašek nejsou lidé, kteří by mohli volby opravdu vyhrát. Malicherní, nekoncepční, zbabělí a nevýrazní.


Poslední příčinou jsou programové cíle. ČSSD dostatečně jasně a věrohodně nedeklarovala, co s církevními restitucemi, co se zdravotnictvím, co s půl milionovou armádou nezaměstnaných, tím samým počtem lidí pod hranicí chudoby, co s devastujícím vlivem pozitivně diskriminovaného cikánského etnika, co růstem totalitní moci EU atd. Místo příslibu opravdu radikálních změn a odstranění pravicových excesů slíbila jen kosmetické úpravy. Místo boje s monopolistickými velkozloději předvedla pouze útok na živnostníky. Jako by tato skupina, se stejně holými zadky, jako mají zaměstnanci, byla příčinou ekonomického marasmu dneška. Nedivím se, že živnostníky a drobné podnikatele představa vlády ČSSD vystrašila. Vzpomínka na dobu, kdy ČSSD předepsala daň z neexistujících příjmů, aby tak suploval špatný daňový systém, je příliš živá.


Shrnuto, pokud se ČSSD zásadní způsobem nezreformuje, nevymění slabé vůdce a nezačne více sledovat, co občané opravdu chtějí, nemá na skutečné vítězství šanci. Bude to mít o to těžší než ostatní poražení, vždyť přece vyhrála volby…


Převzato z Nautila

0 0 hlasy
Hodnocení článku
Platby

Líbil se vám článek?
Přispějte, prosím, redakci OM na č. ú. 2900618307/2010, nebo přes následující QR kódy.

QR platba 50 Kč

QR platba 50 Kč

QR platba 100 Kč

QR platba 100 Kč

Odebírat
Upozornit na
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments