Adolfe vstaň, vše odpuštěno!

Nevím, zda všude na světě, ale u nás v Česku ano. Nevěříte? Pak si na googlu vyklikňete heslo: Adolf Hitler Projevy a tam se to dovíte. Dovíte se, že v prosinci 2012 vyšlo v nakladatelství Guidermedia etc v českém jazyce první vydání Hitlerových projevů – a to prý s velkým komerčním, čtenářským i mediálním ohlasem. A to ve stejné podobě, jako by vyšly za vůdcovství  Hitlera ve Třetí říši, čili bez dostatečně kritického vydavatelova komentáře, který, pokud si pamatuji, jaksi ještě povinně provázel různá dřívější česká vydání Hitlerovy knihy Mein Kampf. Byly z toho sice jakési soudní oplétačky, kdosi si stěžoval, že kniha Hitlerových projevů, vydaná bez tohoto kritického komentáře přispívá k šíření nenávistných rasistických a nacionalistických projevů, ale náš Nejvyšší soud usoudil, že věc je v pořádku. Proti tomuto rozsudku se odvolal státní zástupce Pavel Zeman, věc řešil i Ústavní soud, ale protože ten se vyslovil stejně loajálně jako předtím soud nejvyšší, byl předchozí výrok Nejvyššího soudu potvrzen – a to s konečnou platností: Vydání knihy Hitlerových projevů neodporuje zákonu a vydavatelé knihy Pavel Kamas, Lukáš Novák a Stanislav Beer se ničeho trestného nedopustili.

Nic tedy nebránilo vydavateli Pavlu Kamasovi, aby tentokrát už v nakladatelství nazvaného svým vlastním jménem Nakladatelství Pavel Kamas přistoupil 28. května tohoto roku k novému vydání Hitlerových projevů, a to tentokrát v celé jejich knižní řadě, v jejímž rámci budou postupně publikovány projevy Adolfa Hitlera ze všech období jeho kariéry. První svazek začíná lety 1922 a 1923, v nichž teprve se Hitlerovy projevy začaly zaznamenávat a archivovat. A další svazky budou samozřejmě následovat.

Celá tato záležitost by nebyla tak znepokojující (už zde bylo několikeré vydání zmíněného Mein Kampfu, byly zde Goebbelsovy paměti atd.), kdyby nakladatel Kamas ve svém širokém upozornění na knihu, jak se objevilo na internetu a stále tam ještě je, neupozornil současně na to, jak nesmírně Hitlerovi fandí (čili z jakých svých pohnutek i s jakým cílem knihu vydává). Jak doslova duší i tělem Hitlerovi patří, jak sugeruje čtenářům své nejhlubší přesvědčení o tom, že Hitler byl jediným spravedlivým ze všech světových politiků své generace, jak vášnivě se zasazoval o mír v Evropě, jak zaníceně prosazoval ideu odzbrojení, jak byl oddán Bohu a dokonce (představte si to), jak moc si prý vážil Čechů).

Takže to, laskavý čtenáři, co z náš ze své vlastní zkušenosti, či co jsi se dověděl přímo z nacistických pramenů, nebo co si pamatuješ z Heydrichova projevu při nástupu do funkce protektorátního protektora: („…tento prostor bude německý a Čech zde už koneckonců nemá co pohledávat“), zahoď za hlavu. A zapuď z ní i Hitlerovu poznámku u krbu, proslovenou za přítomnosti Heydricha: „Hácha má čáku stát se velkým evropským státníkem, jestliže zanechá Čechům závěť, která bude znamenat jejich konec.“ A stejně postupuj při vzpomínce na jeden z Bormanových oběžníků (Bormannn do nich zaznamenával nově vyslovené Hitlerovy  názory, které se pak stávaly vládními nařízeními), který nese datum 8. června 1942, a zněl takto: „Jakmile se dokončí deportace Židů, musí se začít s vysídlením Čechů.“ Nu a pokud jde o nakladatelovo ujišťování o tom, jak moc se Hitler zasazoval o mír v Evropě, dovolím si mu připomenout část tajného Hitlerova projevu k armádním velitelům 23. května 1939: „Německé hospodářské problémy je možno řešit pouze rozšiřováním životního prostoru v Evropě… a to není možné bez napadení jiných zemí – bez získání území jiných států… Učinil jsem rozhodnutí: Zaútočíme na Polsko při první příležitosti… bude tedy válka“.

Samozřejmě, v projevu veřejném, čili v jednom z těch, které se objeví i v knize jeho projevů, si k danému tématu přečte čtenář něco zcela odlišného. A to o tom, jak jsou Němci žíjící na polském území Poláky denodenně týrání a zabíjeni, jak polské armádní jednotky už vkročily na německé území a střílely na pokojné německé občany (podvod v Gliwicích) a jak teprve tohle nezměrné utrpení jeho krajanů přinutilo vůdce vytáhnout do boje.

Ale o všech těchto rozpornostech bys raději neměl vědět, jestliže si chceš Hitlerovy proslovy skutečně vychutnat. S nimi před očima máš totiž šanci spatřit Hitlera nikoli jako válečného zločince, ale jako dobrotivce i spasitele lidstva. Začteš se a zapomeneš na miliony lidí, přeměněné v kouř plynových krematorií, zapomeneš na text populární pochodové písně „…neboť dnes nám patří Německo a zítra celý svět“, a vnoříš se do jiného a jásavého světa parádních pochodů před budovou Techniky v Berlíně, do světlomety vytvořených světelných chrámů nad stranickým stadionem v Norimberku i nad sportovním stadionem v Berlíně, uslyšíš burácivý Hitlerův hlas i následný řev zdivočelého davu, do kterého se navzdory propasti času můžeš přidat – a dobře ti bude na zemi.

Že smysl pro pravdu v tobě bude přitom chrlit krev? Co na tom? Copak jsem už shora neuvedl, že i komerční ohlas knihy byl už v roce 2012 velký?

0 0 hlas
Hodnocení článku
Odebírat
Upozornit na
6 Komentáře
nejstarší
nejnovější nejlépe hodnocené
Inline Feedbacks
View all comments
Punta
Punta
1. 9. 2019 14:25

Tak musím přiznat, že tohle je opravdu silné „kafe“! A ve světle toho co je napsáno v článku na adrese hitlerovyprojevy.cz ( „Svobodu slova v Česku se chystají „otestovat“ dalšími kontroverzními tituly. „Zahajujeme totiž novou samostatnou edici, věnovanou vyvracení mýtu ‚holocaustu‘. To bude pro tzv. ‚svobodu slova‘ v ČR rozhodující zatěžkávací zkouška,“ uvedl Kamas.), na to nemám už slov!

Bety
Bety
1. 9. 2019 15:36

Co ČT 2 a její nekonečný seriál věnovaný Hitlerovi a nacistům?
Taková přípravná fáze, kdy to ještě není na plnou hubu, ale v podtextu si
posluchači mají uvědomit, jak ti nacisté byli šikovní, disciplinovaní, kulturní a stateční, jak jejich vědci byli na vysoké až nejvyšší úrovni, jak nebýt některých Hitlerových nedomyšlených rozhodnutí by ty mužiky zašlapali do země, a jak
ti chudáci němečtí vojáci byli bez milosti těmi bolševiky zabíjeni…
Mein Kampf by člověk měl znát s tím – poznej svého nepřítele -, ale takhle???

racek
racek
1. 9. 2019 20:43

Řekl bych, že vydání projevů je daleko méně škodlivé než opravdu jednostranná glorifikace války vedené nacisty v těchto televizních pořadech, kupodivu nejvíce amerického původu. Prostě hrdinní vojáci válčící proti podlidem, zločině vedeným ještě víc zločiným diktrátorem, snažícím se svoje zrovna tak rytířské spojence podvést a rafinovaně využít. Jen jakýmsi nedopatřením ty zlý rusy neporazili, zejména díky tomu, že spojenci dodali rusům tanky a letadla, jak jsem viděl v nějakém pořadu o bitvě u Kurska… Samozřejmě, nejvíc obětí zřejmě měli židé a američané. Ruské oběti zřejmě pobil Stalin sám….Zvláštní, jména tvůrců mi připadají tak nějak nepatřičná k ideologickému zaměř vyústění dokumentů.… Číst vice »

Botičky od Diora
Botičky od Diora
3. 9. 2019 8:14

Když „kommt der Tag“ a opět se začne řešit „česká otázka“, jaký osud budou mít páni Pavel Kamas, Lukáš Novák a Stanislav Beer?

racek
racek
3. 9. 2019 19:03

No, von nepříjde. Nebo příjde a pak to bude řešit Korán (jak se vlastně píše arabsky Přijde den)… Nicméně, u nich stačí jen konvertovat a máte pokoj. Ti tolik na rasu nekoukají. Nebo čínsky. Ti nekoukají ani na náboženství.

LiL
LiL
5. 9. 2019 7:42

Když Adolf Hitler prohlásil,že buduje tisíciletou říši, určitě tím nemyslel,že bude žít tak dlouho. Je ovšem nutné oddělit osobu a myšlenku. To co se děje a dělo po válce, je důkazem, že program, tak jak byl nastaven má přesah, který jednoznačně ukazuje kdo byl a je vůdcem a kdo vykonavatelem. Jak zní heslo tajných služeb ,, nic se neděje bez příčiny,, a nic není takové jak se ukazuje. Celá ta obludnost má jasnou povahu a to posouvat věci lidstva na další úroveň- dnes by se řeklo vyšší level.