Dopis primátorovi

Pan

MUDr. Zdeněk Hřib

primátor hl. m. Prahy

25. srpna 2019 v Praze

Vážený pane primátore,

reaguji na Váš návrh zabránit reinstalaci pamětní desky, vzdávající hold vojákům Urajinského frontu Rudé armády pod velením I.S. Koněva.

Dovolte, abych Vám připomněl, že deska byla umístěna na radnici v roce 1946 – tedy ne po roce 1948, jak se možná domníváte, a lidé tehdy, rok po válce, věděli lépe než Vy, proč se rozhodli pamětní desku instalovat.

To, že Prahu osvobodila z valné míry vojska Rudé armády vedené I.S. Koněvem je historickým faktem, který nezměníte. Ani fakt, že kdyby nebylo zásahu této armády, obětí mezi civilisty by bylo mnohem více.

V roce 1989 jsem byl členem celostátního vysokoškolského stávkového výboru a později členem studentského parlamentu.

Jedním z důvodů, proč jsem se tehdy já i řada mých kolegů angažovala, byla snaha o demokratizaci společnosti včetně toho, aby skončilo překrucování historie.

To se dnes, bohužel, děje podobně jako před rokem 1989. Je hanbou a slabostí snažit se měnit dějiny a spoléhat na to, že je dnes jen nemnoho pamětníků.

Žádám Vás, abyste přehodnotil své stanovisko, a nesnižoval se k tak nízkému činu, jako je odstraňování historických artefaktů.

S pozdravy

Ing. Jan Žižka, BA (hons.)

Vinohrady

Praha 2

0 0 hlasy
Hodnocení článku
Platby

Líbil se vám článek?
Přispějte, prosím, redakci OM na č. ú. 2900618307/2010, nebo přes následující QR kódy.

QR platba 50 Kč

QR platba 50 Kč

QR platba 100 Kč

QR platba 100 Kč

Odebírat
Upozornit na
1 Komentář
nejstarší
nejnovější nejlépe hodnocené
Inline Feedbacks
View all comments
Punta
Punta
1. 9. 2019 14:06

Autor dopisu má samozřejmě pravdu. Ovšem, možná zbytečně škodolibě, by se dalo dodat: “ pozdě bycha honit, studentský vůdče, když se kácí les, létají i třísky a břevna“.