Akéla minul

Posledních pár dní krmily spoluobčany fejkomety radostnými komentáři o rozhořívajícím se konfliktu mezi dvěma členskými státy Svazového státu, Ruskem a Běloruskem. Jak to tedy vypadá z druhé strany, na to jsem se za vás podíval do ruských zdrojů…

Celá aféra začala zprávou oficiální běloruské informační kanceláře „BELTA“, která 30. července zveřejnila prohlášení bezpečnostní rady Běloruska o zadržení skupiny 33 ruských teroristů – údajných členů soukromé vojenské organizace „Vagner“, jejichž úkolem bylo mj. vyvolávat nepokoje a destabilizovat pozici prezidenta Lukašenka. To, co následovalo, byl celý řetězec panických prohlášení a komentářů, například o tom, že Rusko stahuje k běloruské hranici vojska a chystá vpád do této země, množila se prohlášení o možné mobilizaci, nenávistné protiruské komentáře atd.

Vyznamenal se“ i prezident republiky Bělorusko Alexandr „backa“ Lukašenko svými ostrými výpady proti svému východnímu sousedovi. Mimo jiné poskytl exkluzivní rozhovor zběsile protiruskému ukrajinskému novináři Gordonovi, učinil narážku na pravděpodobný podíl bývalého ruského velvyslance v Bělorusku Babiče (se kterým si jaksi nerozuměl), ani neodmítl jednoznačně žádost prezidenta Ukrajiny Zelenského o vydání členů zadržené skupiny Ukrajině, protože se předtím údajně provinili bojovými aktivitami na straně  donbaských povstalců… Z ruské strany, pomineme-li veselé komentáře tamních liberastických sdělovadel (a to včetně většiny centrálních TV stanic a tisku), zazněla spíš ostrá reakce ruské veřejnosti kritizující Lukašenkovu „zradu“ a protiruský postup (to se mj. projevilo i na dost vysoké účasti demonstrantů na manifestaci před velvyslanectvím Běloruska v Moskvě krátce po vyhlášení předběžných výsledků voleb, podle nich Lukašenko získal přes 80 % hlasů). Tvrdá prohlášení k Lukašenkovým vystoupením vydal ruský parlament i ministerstvo zahraničí.

Zajímavé bylo ticho se strany Kremlu. Prezident Putin, jako ostatně skoro vždy, si počkal, až bude mít pohromadě dostatek věrohodných informací svých tajných služeb, a reagoval až skoro po týdnu, dva dny před běloruskými prezidentskými volbami, telefonátem běloruskému kolegovi a svoláním Bezpečnostní rady Ruska. Obsah rozhovoru prezidentů nejspíš zůstane důvěrný, jedno je ale zřejmé: Že si ho „backa“ za rámeček nedá.

Už předtím totiž ruští vojenští experti rázně odmítli obvinění Ruska z diverze proti svému spojenci a naopak poukazovali na řadu rozporů, ukazujících spíš na „práci“ třetí strany. Víkendové komentáře upřesnily, že s vysokou pravděpodobností šlo o provokaci ukrajinské tajné služby, protože to byl Kyjev, kdo vymyslel a zorganizoval od počátku falešný nábor ruských občanů na údajnou práci při ochraně objektů ruského koncernu „Rosněfť“ v Lybii přes Minsk a Ankaru. V Minsku byli ubytování v hotelu, kde jim kdosi z Ruska (ve skutečnosti ale šlo opět o falešnou identitu, a volal nikoli z Ruska) sdělil, že se cíl jejich cesty mění na Venezuelu, že mají stávající letenky zničit a budou vybaveni letenkami novými, a byli přesunuti z hotelu do státního sanatoria u Minska a tam byli, po nějaké době, za účasti kamer, zadrženi.

Celá operace skvěle zapadala do nervózní předvolební atmosféry poté, co prezident nechal zavřít svoje dva protikandidáty. Prezident Lukašenko vycházel z předpokladu, že informace vedoucí k zadržení skupiny jsou prověřené jeho tajnou službou – a zareagoval, jak zareagoval.

Ukázalo se, že najímající organizace byla „bouda“, letenky byly zakoupeny na Ukrajině, nápadná byla špatná ruština na smluvních dokumentech kontrahentů i celá řada dalších nesrovnalostí. Příznačné je, že prezident Lukašenko se následně „zklidnil“, ruský velvyslanec v Minsku potvrdil, že šlo s vysokou pravděpodobností s provokaci připravenou třetí stranou, a ujistil, stejně jako předtím Putin i Lukašenko, že vztahy mezi oběma zeměmi budou i nadále přátelské a spojenecké.

Takže vše OK a jede se dál? Nedomnívám se. Vztahy budou mezi zeměmi nejspíš i nadále přátelské a spojenecké, to jistě, protože Putin asi v Minsku pohotově jiného než „backu“ nemá, a ten zase nemá nikoho kromě Ruska. Povolební situace bude bouřlivá, nicméně Lukašenko nasadí všecky síly k nastolení pořádku (podobně asi i Putin) – oba mají před očima Ukrajinu. Očekávat lze zhoršení vztahu Minska s Kyjevem, a personální zemětřesení v běloruských tajných službách, včetně všech dalších, kteří se na šíření dezinformací podíleli.

No a na Západě to má Lukašenko také špatné, protože už ho nikdo nebude brát za solidního partnera – proto se zřejmě po letech v Minsku opět objevuje velvyslanec USA. Protože barevná revoluce je možná pouze tam, kde je americké velvyslanectví…

Nicméně, Lukašenkova prestiž i v Rusku je totálně nabouraná, protože se dopustil obrovských a těžko odpustitelných chyb.

Svoje zamyšlení bych uzavřel výrokem ruského geostratéga Andreje Školnikova v této souvislosti: – „Akéla minul…, Akéla by měl odejít!“.

0 0 hlasy
Hodnocení článku
Platby

Líbil se vám článek?
Přispějte, prosím, redakci OM na č. ú. 2900618307/2010, nebo přes následující QR kódy.

QR platba 50 Kč

QR platba 50 Kč

QR platba 100 Kč

QR platba 100 Kč

Odebírat
Upozornit na
30 Komentáře
nejstarší
nejnovější nejlépe hodnocené
Inline Feedbacks
View all comments
Patrik
Patrik
17. 8. 2020 13:10

Opět jen další plytkost v řadě jiných plytkostí, která nevysvětluje vůbec nic, protože vidí jen bábovičku, ale nevidí pískoviště – globální hřiště….

orinoko
orinoko
Reply to  Patrik
17. 8. 2020 13:29

Jaké pískoviště? Vždyť čumíš do žumpy. 🤳

Patrik
Patrik
Reply to  Patrik
17. 8. 2020 14:44

V článku je věta: „Příznačné je, že prezident Lukašenko se následně „zklidnil“, ruský velvyslanec v Minsku potvrdil, že šlo s vysokou pravděpodobností o provokaci připravenou TŘETÍ STRANOU“. O té třetí straně (o tom pískovišti – globálním hřišti) však v článku není ani ťuk – proto za mě ta plytkost.

orinoko
orinoko
Reply to  Patrik
17. 8. 2020 14:53

Třetí strana? Jsi při smyslech? Vždyť jsou jen dvě. Pravá levá, přední zadní, NATO pozor, kozle…. Nahoře dole, pravda a lež, globální prediktor je jeden, a pak už jsou jen globalisté a neoconisté, že.
Třetí strana? Tady nejsme u Archiméda. A pokud něco, tak jsou ve hře hlavně kosočtverce.
Ale to tobě nic neříká. Takový salát.

leviathan
leviathan
Reply to  Patrik
18. 8. 2020 19:20

Vy v tom, Patriku, opravdu nevidíte zjevnou snahu ze strany VP RF to uhrát na udržení Běloruska v ruském světě?

Patrik
Patrik
Reply to  leviathan
18. 8. 2020 23:42

@leviathan Udržení Běloruska v ruském světě – takto vzato článku nelze nic vytknout a moje reakce mohla být unáhlená. Přesto ale když se někdo do takové analýzy pustí, tak já postrádám nejen informaci o tom, jak Lukašenko ve spojení s Čínou prodává zbraně postsovětským republikám (!), viz můj komentář zde https://outsidermedia.cz/vernisaze-na-webu-aneb-chvala-nul-a-jednicek/#comment-99144 Ale především postrádám informaci k tomu, proč Lukašenkova konkurentka Cichanouská utekla zrovna do Litvy. Je to totiž Litva, kdo je s Běloruskem v dlouhodobém sporu a proč? Protože platí „Za vším hledej trubky“. Rusko v Bělorusku od roku 2013 staví jadernou elektrárnu, díky které by Bělorusko mohlo do okolních… Číst vice »

orinoko
orinoko
Reply to  Patrik
19. 8. 2020 5:59

Za vším hledej trubky…
To tesat a odlévat. Netušil jsem, že lze provést tak důslednou a veřejnou sebekritiku. 🤳

Rozklad v přímém přenosu. To jsou patrně bábovičky na jiném pískovišti. Zabydlují se tam pískomilové. To ovšem ANAL y tiky nezajímá.

https://www.idnes.cz/zpravy/zahranicni/hollywood-boulevard-bezdomovci-slumy-los-angeles.A200818_191232_zahranicni_kzem?zdroj=vybava_recombee

Tady první dojezd hlásné trouby do cíle. Takové ambice – Strong voice … His Master´s Voice :

https://www.idnes.cz/zpravy/mediahub/marketa-fialova-konci-cnn-prima-news-porad-silny-hlas-ukonceni.A200818_191838_domaci_flo?zdroj=vybava_recombee

Dobroseři západního ritu a jejich humanitární bombardování Vaškem Kapavkou.

https://www.idnes.cz/revue/vztahy-a-sex/mia-khalifa-pornoherecka-drazba-ebay-bryle-bejrut-libanon-exploze-
cerveny-kriz.A200811_085801_sex_sub?zdroj=vybava_recombee

Houstone, máme problém. Na Moonu houstne atmoSFÉRA.

https://cz24.news/ae-news-svetlana-tichanovska-slapla-na-brzdu-neprohlasila-se-prezidentkou-ale-nabidla-ze-se-stane-docasnou-vudkyni-lidu-na-ceste-k-novym-volbam-jeji-improvizovane-vystoupeni-na/

Patrik
Patrik
Reply to  Patrik
19. 8. 2020 8:33

@leviathan Poslední Pjakin je prakticky celý o Bělorusku, Pjakin je velmi rozhořčený směrem k Lukašenkovi a nejvíce mu vyčítá, ze když už dovolil, aby Cichanouská kandidovala, tak následně jí ještě dovolil útěk do Litvy, kde může vzniknout exilová opoziční vláda. To má logiku právě v tom, že Litva proti Rusku brojí už od roku 2013 kvůli té jaderné elektrárně, a to společně s dalšími pobaltskými zeměmi plus s Polskem – země EU a NATO. Dále říká, jak bylo všechno připravené už tím, že všude najednou jsou bílo-červeno-bílé vlajky, které Bělorusko naposledy používalo za Hitlera. Opakuje, že země, která není zdrojově… Číst vice »

orinoko
orinoko
Reply to  Patrik
19. 8. 2020 8:59

Tady se musím Lukáše endo protézy zastat. Putin z krimu pustil tu haličskou záděru, odjela z Ruska , a to byl její konec . Jen blbý kalouskopický hnojomet to nepochopil a pozval ji do české cocotliny. Dneska po ní ani MK neštěkne. Ta suka , co je právě teď v LItvě , je dobře umístěná. Mezi fašouny hlásá demošku. Jestli to bylo neřízené, tak to bylo velmi dobré. Nejsem přílišný optimista, daleko spíše jsem skeptík. – Něco jako soptík. Nevím, co všechno se děje, ale zatím záchud jede po vedlejší koleji. První rána do vazu – Rusově zpátky v Rusku.… Číst vice »

Patrik
Patrik
Reply to  Patrik
19. 8. 2020 13:52

Živě – poslanci o Bělorusku, právě mluví Okamura, momentálně vstup Babiše za EU
https://ct24.ceskatelevize.cz/#live

V4 – Zeman se připojil
https://www.novinky.cz/domaci/clanek/zeman-se-pripojil-k-vyzve-k-novym-volbam-v-belorusku-40333790

Patrik
Patrik
Reply to  Patrik
19. 8. 2020 14:57

Okamura hodně dobrý, Filip také, zato Zaorálek nezklamal – hurá za „Země východního partnerství“ aneb směr k obkličování Ruska základnami NATO na západní i jihozápadní hranici (a postupně až ke Kazachstánu-Astaně) – infografika EU „Společně jsme silnější“
https://www.consilium.europa.eu/cs/infographics/towards-stronger-eastern-partnership/

Zajímavý bude jistě ještě právě teď Foldyna, v ostatním to je ale „pěkný“ obrázek toho, co vládne Česku…

PS: Hmm, tak po Foldynovi se Zaorálek zakoktal….

Patrik
Patrik
Reply to  Patrik
19. 8. 2020 15:31

PS k infografice EU: 1) Litva, Lotyšsko a Estonsko jsou modře, protože tam už je hotovo, tam už EU i NATO fungují. 2) Bělorusko tam je pod červeno-zelenou vlajkou, protesty však probíhají pod bíločervenobílou fašistickou vlajkou, která je „náhodou“ tolik podobná vlajce Polska, ba co víc, najednou je jich v Bělorusku všude k dostání tolik, že jeden se nestačí divit…

Patrik
Patrik
Reply to  Patrik
19. 8. 2020 16:11

Perla nejen dne ke mě právě přiletěla z levanetu, cituji: „Boletus 19.8.2020 o 16:17 EÚ si zadělává na problém . K neuznání výsledku chybí argument. „Mírový demokratický přechod moci “ může speciálně Mutter ještě velmi mrzet. Stačí, aby na příští demonstraci před Brandenburskou bránou vztyčili transparent “ Merkel odstup ! Chceme mírový demokratický přechod moci z CDU-CSU na AfD“ Ale na druhé straně BOJUJE ZA SPRÁVNOU VĚC: TVORBU SSSR II. TAK JÍ TO ASI UZNÁME, NE?“ http://www.vodaksb.eu/diskuse/comment-page-142/#comment-341614 Velmi se omlouvám za kritiku zdejšího článku, protože to, co právě do světa vyslal levanet, je naprosto bezkonkurenční postoj proti Rusku! Přes Bělorusko… Číst vice »

Patrik
Patrik
Reply to  Patrik
19. 8. 2020 18:06

Klasika České televize – kdo by se chtěl zpětně podívat na jednání PS k Bělorusku, tak smůla, pořad „Studio čt24“, jehož byl přenos součástí, je nedostupný
https://www.ceskatelevize.cz/ivysilani/podle-data-vysilani

Tak koho zajímá především Okamura, jehož řeč byla opravdu velmi dobrá, tak zde
https://www.psp.cz/eknih/2017ps/stenprot/057schuz/s057030.htm#r7

Kdo by chtěl další projevy, tak zde
https://www.psp.cz/eknih/2017ps/stenprot/057schuz/57-1.html#q81

Patrik
Patrik
Reply to  Patrik
20. 8. 2020 5:47

Okamura k Bělorusku – zde
https://www.youtube.com/watch?v=74neUFR41NY
Za mě nejlepší popis dění, jaký se u nás objevil.

Ke slovům „Lukašeno na kolenou“ dodávám, že Lukašenko na kolenou je pro Rusko rozhodně lepší situace, než nové volby a než za patřičné světové podpory opozice (usazené v Litvě) v čele Běloruska někdo jiný.

no one
no one
Reply to  Patrik
19. 8. 2020 20:54

Zeman se sice připojil, ale po aktualizaci článku se tam objevilo, že „Výzva k novým volbám z textu prohlášení prezidenta republiky zmizela“.

Patrik
Patrik
Reply to  no one
20. 8. 2020 5:50

@no one
Už to vidím
https://www.novinky.cz/domaci/clanek/zeman-se-pripojil-k-vyzve-k-novym-volbam-v-belorusku-40333790
To je zajímavé – že by po projevu Okamury…?

leviathan
leviathan
Reply to  Patrik
18. 8. 2020 19:07

Patriku, každý národ vyžaduje, aby jej vedl někdo schopný odolávat šíření biblické koncepce. Lukašenko to není a tak si Bělorusové, sami nevzělaní v oblasti globální politiky, nabíhají na vidle západního parazitismu. Pochopitelně že jde o řízení GP, který si rád kolem prstu omotá další naivní stádo ochotné k protiruskému a prozápadnímu postoji . Vždyť tady, na západě máme porno, drogy, všudypřítomnou korupci s prodejnost duše a pomalu zapomínáme na nejlepší národní a rodinné tradice, jež nám schopní předkové odkázali jako memento. I my jsme podlehli konzumu, ale lze to ještě zachránit – volit pouze národně a sociálně orientované strany a… Číst vice »

orinoko
orinoko
17. 8. 2020 13:38

Vcelku jasné , přehledné , logické , synchronní s osmou prijořití … a tak podobně … ale hlavně : není to v rozporu s veleknězem Pjakinem. A to nemyslím ironicky. Chybí tu Velekněz Ratata.
Co je podstatné? Dává to hlavu a patu. NIkoli tu Achilovu.
Endovi se říká Akéla? Pořád se mám , co učit.

orinoko
orinoko
17. 8. 2020 14:01

V celé vjeci by mě zajímala sinoLOGICKÁ stopa, že… Iránu se údajně ztratily tři nebo 4 tankery s naftou pro Venezuelu. U Jemenu se láme jeden tanker plný nafty, u modrého Mauricia se láme další … v české vládě se lidem volení obludé hádají jako ty svině u koryt, babák prý z nich dělá naprosté idioty – kde ch@z@r babák – tam nebezpečno.

orinoko
orinoko
17. 8. 2020 16:57

Mám takové nutkání – co teď právě na Bělidle dělají bělooligarchové? Jde jim o bydlo! To není jako Kolomoj, když zdrhnul do žida a odtud se snaží marně dirigovat Halič. Slyšíte to praskání? Halič se dále trhá. Vypadá to, jako když se globální prediktor usral na celé čáře.

Botičky od Diora
Botičky od Diora
Reply to  orinoko
18. 8. 2020 12:32

Tvé nutkání zůstane nevyslyšené a neukojené – na Bělidle oligarchy západního nebo východoevropského typu totiž nejsou.
Tento obrázek říká beze slov vše o tom, co se na Bělidle teď děje:

Tvůj pastýř je tyran https://politikus.ru/events/130643-vot-i-vse-chto-nuzhno-znat-o-sobytiyah-v-belorussii.html

orinoko
orinoko
Reply to  Botičky od Diora
18. 8. 2020 13:00

Dobrý , to mě pobavilo. Zaplaťpámbů , že mají Rusové smysl pro humor. Do dneska považuji za nepřekonané jedno ruské životní pravidlo – já jim u toho nesvítil. Stejně jako jedno rakouské – člověk nemusí mít nepřátele, stačí mít příbuzné. 😎

orinoko
orinoko
17. 8. 2020 17:18
Botičky od Diora
Botičky od Diora
Reply to  orinoko
18. 8. 2020 13:02

Ideální varianta pro Rusko je, když nějaký generál – ke všeobecné radosti „bojovníků za demokracii“ – přiškrtí Lukašenka a hned další den slavnostně oznámí znovusjednocení s Ruskem – ke všeobecné radosti 80% obyvatelů země :-)))
Dokážu si představit, a skoro i slyšet, jak a co budou křičet v opozičním táboře: „Přiveďte Lukašenka zpět!“ Evropa a Spojené státy budou navíc muset vyjádřit mimořádné znepokojení nad neústavním převratem a odvoláním „zákonně zvoleného prezidenta“.
Rozdíl mezi konspiračními teoriemi a skutečností v dnešní době činí … ani ne šest měsíců. V tomto konkrétním případě – max. dva :-)

orinoko
orinoko
Reply to  Botičky od Diora
18. 8. 2020 13:38

Jestli se to tu ještě nevyskytlo… Izraelský Kedmi napsal, že USA a vlastně celý Západ jsou naprostí blbci. Endo protéze nahodily třpytku , a když už zabírala , tak jí začaly nahánět Rusovi do čeřenu.

Botičky od Diora
Botičky od Diora
Reply to  orinoko
18. 8. 2020 16:16

Každopádně je to zvláštní: poslední pevnost socialismu v Evropě se hroutí pod náporem … proletářů …

Aleš
Aleš
Reply to  orinoko
19. 8. 2020 8:47

Jak už jsem pár krát citoval. GAME IS OVER. Žumpa záchodu přetéká, plná ssraček. Jiné šance pro nás není, než li NATO rozpuštění. Blbost záchodu sice expxonenciálně stoupá, majdanuté a svidomé osly všech zemí už však ani nenakrmí, ani nevyzbrojí. Rektální alpinisté asi přejdou na plnou koprofilii. Na českém webu poslední idealisté reagovali na setkání vlastenců. Redneck lives matters. Slova klasika říkala. PŘIŠLY VČAS. Země je kulatá a mezi fanatickou rusofobií a budoucím antiamerikanismem nemusí být velkého rozdílu. A na (bez)moc amerických ambasád jsem narážel v politické básni Častušky, pár let zpět, na konci Schapirátu. Podívejte se na Petříčka, ten… Číst vice »

leviathan
leviathan
18. 8. 2020 18:56

Hrát to na dvě strany se Lukašenkovi smrtelně nevyplácí. On, který nesahá VVP ani po kotníky a myslí si, jak velký respekt vůkol sebe má, je na nejlepší cestě k smutnému, ne-li tragickému konci. Bělorusko nemá svého VP a toho ruského vlastně nikdo nezná. Vůbec nechápe, že obranu své pozice silou se jen dále znemožňuje. Místo toho, aby se dokázal vypořádat s pátou kolonou uvnitř své země chytře tak, aby se ona pátá kolona sama demaskovala a ukázala, že je pouze západním beranidlem ve službách nejdemokratičtější a nejsvobodnější euroatlantické elity, místo toho jen tlačí na šesté prioritě. Tím prokazuje svou… Číst vice »

leviathan
leviathan
18. 8. 2020 19:26

Když jsme poukázali na prostý fakt, že z transparentního účtu Milion chvilek nemohl uhradit náklady na Letnou, tak se sami blamovali prohlášením, že mají své podporovatele, kteroužto podporu již přes transparentní účet netahají. Sami jsou za hlupáky a dokud je příliv USD tak je to moc netrápí. Co na tom, že ty USD mají už jen polovinu své nominální hodnoty… Nelze rozumět jen globální politice, ale také co nejvíce oborům lidské činnosti, financím pak obzvláště, protože to je náztroj elit.