Alberta v plamenech

Někteří žertují, že kluby NHL z Alberty, Calgary Flames (Plameny z Calgary) a Edmonton Oilers (Olejáři z Edmontonu), jako by názvem svých klubů předvídali to, co nyní kanadská provincie Alberta, mimo jiné šest krát větší než bývalá ČSFR, zažívá. Jenže peklo se nedá předvídat. Peklem pro lidi se stala příroda v severoalbertské části Kanady.

Týdenní požár hasí pouhých 500 hasičů, 88 stříkaček, 14 požárních letadel a asi  15 vrtulníků. Kanaďané situaci nepodcenili. To jen vláda seškrtala výdaje na hasiče muncipalit. Zřejmě počítala, že hasebních zásahů se budou účastnit i firemní jednotky. Těch v místě požáru je více. Hoří totiž okolí tak zvaných Athabasských živičných či ropných písků. Fort McMurray – centrum požárů – leží téměř v jeho středu. Ve středu území o rozloze 300 krát 200 kilometrů. Vlivem poměrně horkého počasí jsou současně tlumeny požáry v provinciích Britská Kolumbie, Manitoba a Ontario. Požár z Alberty mezi tím dosáhl na hranice provincie Saskatchewan.

Vláda i lidé čekají na déšť. Vzhledem k tomu, že i shozy vody z požárních letadel se odpaří ještě před dopadem na hořící zemi, příliš naděje v dešti nevidím. Samotné úřady přiznaly, že požár může trvat měsíce. Nebude to znamenat jen lidské tragédie. I přes skvělou organizaci muselo být více než sto tisíc lidí vysídleno z oblasti. Bude to znamenat i škody ekonomické. Aljaška v plamenech (film se Stevenem Segalem) jako by byl předlohou pro dnešní dění.

Cena ropy z olejových písků, či živic, je nízká. Ekonomika Venezuely, která krachuje díky stejnému typu ropy, je toho dokladem. Pro rozvoj je třeba, aby cena neklesla pod sto amerických dolarů za barel, protože na produkci barelu těžké ropy je třeba použít dvě tuny živic, a doslova je vyždímat.

Řeku Athabasca, která kdysi patřila indiánům, a jako křišťálově čistá a plná ryb, tekla ze Slalistých hor nejspíš čeká osud venezuelské delty řeky Orinoko. Pod vlivem znečištění se stane stokou, horší Gangy pod indickým Benáresem (Varanasi).

Asfaltové písky se zpracovávají tak, že se pod vysokým tlakem vhání horká pára do ložiska a vytéká ropa, kterou není možné dopravit bez zpracování, případně ředění ropou lehkou. Rafinerie na tento druh ropy kdysi na holandském Curacao zpracovávaly ropu z Trinidadu a Tobaga a Venezuely. Nyní jsou takové v Edmontonu a Albertě.

Američané mají podobně nekvalitní ropu v severní Karolině. Za odebraný barel, plný sirnaté ropy, připláceli odběrateli  jeden až dva dolary. Bitumen v Kanadě uvolňuje nejen síru, ale především vodík, kyslík (vháněná pára), dusík a další plyny. Jsem pouhým divákem tohoto hrůzného divadla. Přesto mám za to, že šedesátimetrovými plameny nehoří jenom borovice a osiky, ale také živice. Kouř, který je uvolňován, totiž dosahuje stejných výšek, jako při explozi filipínské sopky Pinatubo v devadesátých letech, tedy stratosferické výšk. Proto je již dnes až ve státě Maine v USA. Už v pátek byl cítit v Bismarcku i Minneapolisu na jih od kanadské státní hranice.

Bylo by zajímavé vědět, co vše kouř obsahuje, protože přirozeně, nepropouští sluneční záření, a v oblasti může způsobit ochlazení. Vytváří si  své vlastní počasí. Podle mého soudu, čekání na déšť nepomůže. Bylo by navýsost účelné, kdyby se spojily všechny síly kontinentu či  světa, a požár – rozhodně už nikoli lokální – začaly likvidovat. Amerika před volbami se tváří, jako by u sousedů vzplála jen záclona od vánočního smrčku. Opak je pravdou. Čekajíce válečný požár dočkali se obyvatelé požáru skutečného. A  ten je třeba hasit. Oheň, onu pralátku antiky, vodou – také pralátkou. Ovšem, dít se asi nic moc nebude. Zvláště v Americe. Vždyť za vše dnes  koneckonců může Trump.

0 0 hlasy
Hodnocení článku
Platby

Líbil se vám článek?
Přispějte, prosím, redakci OM na č. ú. 2900618307/2010, nebo přes následující QR kódy.

QR platba 50 Kč

QR platba 50 Kč

QR platba 100 Kč

QR platba 100 Kč

Odebírat
Upozornit na
19 Komentáře
nejstarší
nejnovější nejlépe hodnocené
Inline Feedbacks
View all comments
Rado Miko
9. 5. 2016 19:54

Komentář čeká na schválení.

orinoko
9. 5. 2016 20:17

Zadne slzy , empaticka sounalezitost ci podobna vetes v tomto pripade.
Z Kanady se stal dalsi stat USA, byt se to nepriznava. Jinym Kanada dneska pripravuje lidskopravni hororry, tak necht reciprocni silocary pracuji na Kanadskem uzemi. Nejde o soudruha Boha, ten je prilis liny a neschopny rozprostirat minusy rovnomerne. Jde o zachovani energie a temne hmoty.
A o tom -sic- je dneska ohen na kanadske strese.
Kanadu po zasluze potrefil jeji novy svetovy bumerang.
Kez bude mit Kanada pristich 100 let uplne jine starosti, nez podporu emerickeho imperialismu.

Dana
Dana
9. 5. 2016 23:12

V Kanade zuri naprosto znicujici prirodni pohroma a nejake lidske hyeny do toho michaji politiku.. . Dle tohoto mustru by melo byt celemu svetu ukradene, zda mala Ceska republika se stane islamskym chalifatem, ze, kde se budou borit ohnem vsechny sochy a umelecke pamatky, spolu s upalovanim obyvatelu kotliny.. Nicmene, dovedu si docela dobre predstavit, jak nekteri Cesi, poslednim dechem, hrozi upalenou rukou smerem k americkemu kontinentu. ..

denda
denda
10. 5. 2016 3:34

Dano.
Americe je ukradené jestli se stane EVROPA chalifatem, spíše pro to pracují.

fajt
10. 5. 2016 4:19

Rusové nabídli Kanadě pomoc při hašení požáru, Kanada nejdříve nereagovala a pak jejich vláda prohlásila, že pomoc od RF nechtějí ( takže nakonec přeci jenom politika). ..)

Gatta
Gatta
10. 5. 2016 6:39

Toto je to téma pro lesáka Aleše, ale kdysi jsem o tom viděl pořad, kde uváděli, že lesní požáry v USA a Kanadě vznikaly vždy. A že tyto dnešní obrovské požáry vznikají paradoxně následkem toho, že ty menší požáry se lidem daří včas likvidovat. Pak nasoste vysolá souvislá dřevní hmota a ta když už jednou chytne …
To, že abnormální žár velkého požáru může zapálit i vrstvy půdy, kterým malé požáry nemohly uškodit , vidím jako velmi pravděpodobné.

Dana
Dana
10. 5. 2016 12:59

No, kanadsky Trudeau odmitl pomoc vsech narodu, nejen Ruska. Takze se nevyhradil jen proti Rusku, ovsem snazit se to frajersky zvladnout sam je spatne rozhodnuti, a navic Rusove maji zkusenost s jejich pozary. V Kanade uz za to rozhodnuti vladu kritisuji….
http://globalnews.ca/news/2690570/trudeau-criticized-for-refusing-international-help-for-fort-mcmurray-wildfire/

Sio
Sio
10. 5. 2016 14:19
Martin (už bez taky m)
10. 5. 2016 17:28

Obávám se, že nejen kanadská příroda doplácí na bezohlednost člověka, a už ničím nebržděnou honbu za ziskem. Ty písky se nikdy neměly těžit, rozhodně ne takto… Cena za to ve formě znečištěné vody i v hlubších vrstvách je strašná… A kolik ptáků a jiných zvířat pomře v těch lagunách a jak odporným způsobem… Maně vzpomínám na Monsarratova námořníka umírajícího po spolykání mazutu z torpédovaného tankeru… a člověk „opatrně popojíždí na svém Harlei, aby si neumazal kamaše… V tomhle že není politika?! To je teda dnes jako BYZNYS? A ten byznys je jako dnes TOTO??? No chápu, potřebujeme přece palivo do… Číst vice »

Bety
Bety
11. 5. 2016 7:57

Sio napsal
No když nepotřebují.

Unikátní stroj.

Co kdyby jim doopravdy pomohl? Další ruský úspěch ? To raději nechat tu Albertu shořet!!!

denda
denda
11. 5. 2016 14:40

Bety napsal
Co kdyby jim doopravdy pomohl? Další ruský úspěch ? To raději nechat tu Albertu shořet!!!

Bety, ten tyto stroje zachránily již mnoho životů a přírody.
Rusko jich má desítky, když se podíváte na parametry ze Sibiře jsou v Kanadě za pár hodin na jednu nádrž paliva udělají 10 nabrání z hladiny za letu a následné vypuštění 12 tun vody.

Irena
11. 5. 2016 14:52

denda napsal
Bety, ten tyto stroje zachránily již mnoho životů a přírody.
Rusko jich má desítky, když se podíváte na parametry ze Sibiře jsou v Kanadě za pár hodin na jednu nádrž paliva udělají 10 nabrání z hladiny za letu a následné vypuštění 12 tun vody.

Bety to myslela ironicky, ve smyslu, že raději nechají shořet Albertu, než by připustili, že jim Rusové pomohli, a že to zvládnou líp než oni, ti kovaní „demokraté“.

Martin (už bez taky m)
11. 5. 2016 21:37

Hoří v podstatě srdce Kanady… https://www.google.cz/maps/@57.0114599,-111.5063136,27146m/data=!3m1!1e3 Je tam dobře vidět celý ten odporný byznys pro který byl původní krásný boreální les už jen kulisou… Jezero Athabaska je cca 100 km SSV, další větší jezera jsou o něco blíže JV. Athabaska sama je tam cca 300 m široká, ovšem asi štěrkové lavice,dtto „Clearwaterriver..“ Už asi není čistá… Berijev 200 by určitě pomohl, ale Sibiř bohužel také hoří na tisících hektarů… Lidé ztratili rozum a cit… jak je něco obrovské, mají to za nezničitelné… Teď mají požáry apokalyptických rozměrů… Pryskyřicí napuštěné jehličnany hoří ještě lépe nežli listnáče, tak tenhle „fajer“ nic v… Číst vice »

mm
mm
12. 5. 2016 18:14

říkal mi známý, že když podobně hořelo v Krasnojarském kraji, a že požár tajgy asi také není príma, hasilo deset tisíc hasičů z celé RF.

Sio
Sio
12. 5. 2016 18:36

Bety napsal
Co kdyby jim doopravdy pomohl? Další ruský úspěch ? To raději nechat tu Albertu shořet!!!

Tady bych byl skutečně internacionální, ideologie a hranice stranou. Myslím, že by asi bylo normální, že to Kanada pak Rusům zaplatí, Kanaďané snad chudí nejsou.