Američané spočítali ruským oligarchům jejich peníze…

a brzy jim na ně sáhnou…

Černá známka“ ruské oligarchii…

Připravují jí to, před čím je dávno varovali …, pokud se někdo spoléhá na to, že schová svoje nespravedlivě nabytá bohatství „za kopečky“, velmi riskuje, protože je odrbou větší dravci… a to tím nejneomalenějším způsobem. To už Američané předvedli několikrát…

Hodně se mluví o tom, jak vyluxovali zahraniční účty Saddáma Husejna a Muamara Kaddáfího (kteří v posledních letech DOKONCE podporovali naprosto přátelské vztahy se Západem).

Užitečné ale bude také připomenout smutný osud některých věrných přátel Západu …, jakými byli iránský šáh Réza Pahlaví, diktátor Zairu Mobutu, filipínský prezident Marcos…, ti všichni byli svrženi a uchýlili se k těm, kterým oddaně sloužili – do USA a Evropy, aby se, bůhvíproč, urychleně odebrali na onen svět, ale jejich ohromné majetky se – řekněme – „vypařily“…

USA tlačí ruské oligarchy do vzpoury proti Putinovi…

V ruské politické „elitě“ pokračují vyděšené debaty o amerických sankcích proti Rusku.

A rozhořčeně je odsuzují. Současně ale v hloubi duše sní o tom, že si to Američané rozmyslí a vše zase půjde po staru. Přitom vyjadřují naději, že moudří Evropané se Washingtonu nepodřídí.

A zatím si málokdo všiml jedné, pro oligarchy s ruským pasem, z nejničivějších součástí sankcí, které naši evropští „sympatizanti“ nijak nemohou ovlivnit.

Ale tento „element“ může zapůsobit na vnitropolitickou situaci v Rusku víc, než všechny předchozí sankce.

I když se může zdát, že jde jen o nějaký dokument…

O co se jedná?

Uvedeme příslušnou část zákona o sankcích:

„Ministr financí po dohodě s ředitelem národní rozvědky a státním tajemníkem USA nejpozději do 180 dnů po přijetí zákona, a následně každodenně, musí příslušným výborům Kongresu předložit otevřenou zprávu o oligarších a polostátních organizacích Ruské federace. V ní musí být uvedeny údaje o klíčových politických postavách Ruska a o oligarších; …úroveň jejich blízkosti k Vladimíru Putinovi a dalším členům ruské vládnoucí elity; uveden rozsah jejich majetku a zdrojů příjmů; seznam jejich příbuzných, včetně manželů, dětí, rodičů, jejich aktiva včetně investic, obchodní zájmy, majetek, přinášející příjmy; odhalení zahraničních společností, afilovaných s těmito osobami“.

Američané kopou daleko hlouběji, než „protikorupční“ deklarace o příjmech, které ruští úředníci a poslanci jsou povinni předkládat v posledních letech (a které úspěšně obcházejí).

Přitom seznam osob, kterým bude věnována obzvláštní pozornost, „veličenstev“ ze CIA a Státního departamentu (SD), je expanzivní: nejedná se jen o „blízkost v V. Putinovi“, ale i k „dalším členům ruské vládnoucí elity“. Tady už je (vzhledem k mlhavosti pojmu „vládnoucí elita“) pole pro hon na ruský byznys skutečně bezbřehé. Zvlášť s ohledem na to, že celá „elita“ Ruské federace (RF), – přesněji – vysoká byrokracie (příslušníci prezidentovy administrace, ministři, vedoucí státních společností, mnozí poslanci Stádní dumy a členové její horní sněmovny – Rady federace) jsou nerozlučně spjati s byznysem. Znamená to, že pod účinnost zákona spadají nejen oligarchové, ale obrovské množství středních podnikatelů těsně spojených s politickou vrchností RF.

Lhůta sankcí 180 dní pro přípravu zprávy Kongresu je vlastně jen lehkou kosmetikou zakrývající fakt, že západní tajné služby už dávno usilovně shromažďují informace v zákoně uvedené. To vše mají dokonale zjištěno – jak složení nejbližšího Putinova okolí, tak i zdroje příjmů. Přičemž důkazy o jejich nezákonném původu, i když se v zákoně nepřipomínají, jsou už dávno pečlivě shromážděny. Takže je vše připraveno k „opucování“ našich „rytířů štěsteny“ pod záminkou možného kriminálního původu jejich bohatství. To je „černá známka“ ruské oligarchii…

Přichystali jim to, před čím dávno varovala Komunistická strana RF (KPRF): Pokud doufají, že schovají nečistá bohatství „za kopečky“, pak hodně riskují, protože je oberou větší dravci. A přitom naprosto nesmlouvavým způsobem.

Pokud jde o Rusko, tak sama o sobě kategorie „a další členové vládnoucí elity“ znamená, že na rozdíl od oligarchů, na které je vidět (vždyť se dříve pyšnili svým umístěním v seznamech „FORBESu“), se účinnost amerického zákona vztahuje i na množství politiků a podnikatelů druhé a třetí úrovně. Kdo z nich spadl do zprávy amerického ministerstva financí? Tato myšlenka od nynějška nedá spát nemalému počtu Putinových přátel a členů jeho týmu.

Lze s úspěchem předpokládat, že nyní mají CIA a SD v rukou efektivní nástroj masového vydírání ruských podnikatelů majících svůj byznys v zahraničí.

Někteří se sami rozběhnou k „rytířům pera a sekery“ s přáním „spolupracovat“, aby se vyhnuli svému zařazení do zprávy ministerstva financí USA. Před mnohými, včetně „národně orientovaných“ podnikatelů (s účty v zahraničních bankách) vyvstane dilema: zachovat loajalitu nynějšímu režimu nebo zachovat byznys? A není pevného přesvědčení, že patriotismus nedávno přišlý do módy převáží…

Je jasné, že všem „zainteresovaným osobám“ brzy naznačí, že pro zachování jejich účtů a společností by bylo užitečné pomoci, řekněme, „demokratizaci“ Ruska. Co je tím myšleno, to je dávno známo ze smutných zkušeností mnoha zemí.

Připomínáme, že …

…agresi USA do Iráku předcházely tajné operace amerických tajných služeb, v jejichž důsledku byla část velení Saddámovy silné armády překoupena Američany. Prodejní generálové prostě zradili svého prezidenta a zemi jako celek.

Je zřejmé, že zkorumpovanost vládnoucí vrchnosti RF nezaostává za prodejností iráckých generálů…*)

Oligarchie RF má co ztratit

Podle údajů Národní výboru ekonomických výzkumů USA, ofšórový kapitál Rusů trojnásobně převyšuje úroveň devizových rezerv země. Občané RF mají v ofšórech sumu rovnou 75 procentům hrubého národního důchodu (HDP/GDP), objem rezerv země činí 25 % jejího HDP.

Objem devizových rezerv Ruska – podle údajů CBRF k 1. srpnu t.r. – činí necelých 350 mld.USD. Takže se podle údajů americké instituce v ofšórech nachází více než bilion (1012) dolarů, jinak též přes 60 bilionů rublů.

Přitom se objem ofšórového kapitálu rovná svým objemem finančním aktivům uvnitř RF.

„To znamená, že objem majetku vlastněného bohatými Rusy v zahraničí – ve Velké Británii, Švýcarsku, USA, na Kypru a druhých podobných ofšórních centrech – je roven aktivům všeho obyvatelstva uvnitř země“,  zdůrazňují autoři průzkumu.

Sama skutečnost existence tohoto průzkumu potvrzuje, že americké tajné služby se výborně orientují v tom, kdo z ruské „elity“ a kde má ulitý svůj naloupený majetek.

Před několika lety se celý svět zachvěl z odhalení „panamských papírů“, ve kterém byla odhalena tajná bohatství mocných tohoto světa.

Nejspíš je třeba se připravit k odhalení neméně zajímavé „ruské zprávy“…

Pro pokladničky ruských oligarchů…, jak se zdálo, spolehlivě zahrabané na Západě, si brzy přijdou….

Pozn.překl.: Na tento materiál jsem narazil před necelým měsícem. Události v Rusku napovídají, že přichází čas k jeho vyložení českému čtenáři…

Jen si vzpomínám na 9 let starý výrok Zbigniewa Brzezinského :

„Rusko může mít jaderných kufříků, kolik chce, protože 500 mld. dolarů ruské elity leží v našich bankách. Takže si ujasněte, zda je to vaše elita, nebo už naše “

Současně nemohu nepřipomenout, že ruský prezident Putin, rovněž už před několika lety, varoval oligarchy, že jejich aktiva v zahraničí nejsou v bezpečí a doporučil jim (a to nejednou) aby svá aktiva vrátili domů…

*) Není dne, aby se v tisku neobjevily nové zprávy o zatčení úředníků, příslušníků silových resortů, atd

Zdroj: Human Rights Research Center

Překlad: St. Hroch

Stanův komentář: Jen pro pořádek – možná se pletu, ale autor článku, moskevské Centrum pro výzkum lidských práv mi deklarovanými cíli a obsahem stránek připadne jako jedna ze Západem sponzorovaných neziskovek. Kdo je založil a financuje, se mi však podařit nezjistilo, třeba bude mít někdo ze čtenářů buď štěstí, nebo lepší informace.

0 0 hlasy
Hodnocení článku
Platby

Líbil se vám článek?
Přispějte, prosím, redakci OM na č. ú. 2900618307/2010, nebo přes následující QR kódy.

QR platba 50 Kč

QR platba 50 Kč

QR platba 100 Kč

QR platba 100 Kč

Odebírat
Upozornit na
4 Komentáře
nejstarší
nejnovější nejlépe hodnocené
Inline Feedbacks
View all comments
fajt
fajt
14. 10. 2017 19:30

…do toho vystrašená ruská generalita nepotrestanou vraždou jednoho z nich v syrské vojenské kampani, dále tady jsou ještě děcka kremelských bohatýrů, které jsou mimo Rusko a na které je nasazena armáda všeho schopných demokraturnických operativců – ale možná je to jenom taková staronová hra na hodného a zlého policajta, kdy se nakonec dav ovcí podaří urychleně zatlačit do patřičné nwo jateční ohrady. ..)

peter.
14. 10. 2017 21:24

Prezidentské voľby v RF sú pred dverami,tak sa objavujú pokusy naštartovať mašinu na odstavenie Putina od moci.Začala sa mobilizácia odporuschopných protiputinovských síl v Rusku.Klasická opozícia je tam v troskách,preto sa pozornosť zameriava na oligarchiu. Keď si dobre spomínam,tak pred nejakým časom Putin poveril svojho blízkeho spolupracovníka reorganizáciou,vyčistením a zjednotením ruských tajných služieb.Zriadil špeciálnu,jemu podriadenú gardu, velením ktorej poveril skúseného vojaka.O tomto sa už dlho nikde nič nehovorí ani nepíše.Putin by bol zlým KGBákom,keby nedokázal predvídať a nechal sa zaskočiť niečim na čo by nebol pripravený.Ten článok som už čítal pred niekoľkými dňami a neprikladal som mu význam práve z dôvodov,ktoré… Číst vice »

M.C.
14. 10. 2017 23:31

Jako kdyby jim to Putin už od kyperské krize každý čtvrtrok neopakoval:
Stáhněte si svoje prachy zpět do Ruska, nikdo vám je nevezme, akorát je zdaníte.
Když je necháte venku, tak o ně přijdete úplně.

Vlastimil
Vlastimil
15. 10. 2017 6:17

Nesleduji politiku v USA. Stačí mi pokud pozorně sleduji jejich filmy. Zvlášť kovbojky. Scénáře kovbojek jsou pravým obrazem společnosti. Politika – nepolitika. A hned je vše jasné jak voda v čisté studánce.