Antikomunismus

Co je antikomunismus a kdo je antikomunista? Antikomunismus je základní mantra pravicových stran.

Zrodil se ihned po vítězství bolševiků v Sovětském svazu v roce 1917. Zpočátku byl dost primitivní, když tvrdil, že komunisté pojídají malé děti a podobné nesmysly. Je zajímavé, ale ne překvapivé, že mezi antikomunisty patří nejen „demokratičtí“ politici, ale i zastánci totalitních ideologií (například nacismu). Během protektorátu u nás vznikla Česká liga proti bolševismu. Sdružení českých antikomunistů pod patronací NSDAP. Signifikantním výsledkem práce Ligy byl plakát „Zachvátí-li tě, zahyneš“, s motivem rudého pařátu se srpem a kladivem, sklánějícího se nad Pražským hradem. A nebyl by to malý český člověk, aby k tomu nepřipsal „My se nebojíme, my tam nebydlíme“. Hrad byl tehdy sídlem kolaborantů.

Hned po sametu přišel zákon o protiprávnosti komunistického režimu z roku 1993, který byl pokusem o diskreditaci komunismu. Takže jsme tak trochu schizofrenní. Máme zákon o protiprávnosti komunismu a v poslanecké sněmovně sedí poslanci za Komunistickou stranu, a navíc dostanou 15 % hlasů ve volbách. Neměli bychom ty voliče vypátrat a zavřít? – vždyť porušují právní podstatu našeho státu. Takový McCarthy by je všechny pozavíral.

Antikomunismus není českou specialitou, ale je základním kamenem kapitalismu. Jeho největším excesem byla éra mccarthismu v USA, proti němuž je český antikomunismus jen slabým čajíčkem. Říká se mu také Hon na čarodějnice v letech 1947–1957. Jeho hlavním rysem byl vypjatý antikomunismus přecházející až v antikomunistickou hysterii. Hlavním představitelem tohoto proudu byl senátor Joseph McCarthy, jehož příjmení dalo této epoše jméno. Během počínající studené války se v americké politice stal hlavním reprezentantem amerického antikomunismu. Byl známý svými tvrzeními o velkém počtu komunistů, špionů a přívrženců Sovětského svazu v americké federální vládě a jinde. Znamenal postihy, minimálně ztrátu práce, na základě často jen vágních podezření na sympatizující s komunisty. 12 známých hollywoodských filmařů bylo obviněno z levicového smýšlení a bylo zapsáno na tzv. černou listinu. Někteří z nich byli i obviněni a později odsouzeni do vězení. Mnoho lidí spáchalo sebevraždu. Mezi postiženými bylo i mnoho slavných jmen, například umělci Charlie Chaplin (emigroval do Británie), Arthur Miller, Jiří Voskovec a Orson Welles. Perzekuováni byli vědci Robert Oppenheimer a Linus Pauling. McCarthy svá obvinění nikdy nedokázal a zůstal senátorem až do své smrti.

V podstatě jsou dva druhy antikomunistů. Ti první ani nemusí být antikomunisti, ale jsou za hlásání antikomunismu placeni. Jedná se o politiky, novinářské pisálky (nechci říci novináři, ti jsou většinou slušní). Někteří jsou ale o své „pravdě“ přesvědčeni. Je to otázka charakteru. Ti první jsou bezcharakterní kariéristé, kteří za peníze udělají cokoli. S těmi druhými je to horší. Někteří moc rozumu nepobrali a věří všemu, co slyší v televizi nebo čtou v novinách. Televizi a noviny ovládají ti první, ti, co z toho mají peníze. Televize (i veřejnoprávní) a tisk dneska je v rukou kapitalistů. Kapitalismus vychází ze zvráceného výkladu darwinismu hlásající, že právo na přežití mají jen silnější, bohatší. Hlásají, že společenská nerovnost je důsledek soutěže o přežití a proto je přirozené rozdělení lidí na (všeho)schopné a neúspěšné. V každém případě myšlenky socialismu (na rozdíl od kapitalismu) vycházejí z idejí humanismu, vyznávají rovnost lidí bez ohledu na původ, majetek nebo národnost. Již z toho je zřejmé, že fašismus se může vyvinout jedině z kapitalismu a dnes z jeho odnože neoliberalismu jako např. v Chile.

Z hlediska politiky tak antikomunisté jsou sektou v pravicových stranách. Politici pravicových stran je potřebují a proto si je pěstují, dávají jim prostor v médiích, aby strašili lidi. Ano, principem antikomunismu je vyvolávání strachu. Lidi se musí bát komunistů, aby zapomněli na svoje bídné mzdy a mizerný život. Někdo jim musí hrozit, že by byli žebráci, kdyby tady vládli komunisté. Bohužel pro ně, u nás už to moc nefunguje. Nadpoloviční většina lidí už říká, že za komunistů jim bylo lépe. Ale to nevadí – musí zvítězit druhá pravda, ta goebbelsovská, že stokrát opakovaná lež se stává pravdou. Proto na nás antikomunisté každý den hrnou v televizi a novinách svoje „pravdy“ o „hrůzách“ komunismu.

Mezi antikomunisty musíme počítat radikály, pro něž byly následky sametové revoluce nedostatečným zúčtováním s komunismem. Antikomunismus je strategií, která slouží k omezování manévrovacího prostoru levicových stran a k volební mobilizaci voličů nelevicových stran. Klíčový je obraz, který mobilizuje k boji, obraz nepřítele. Přestože je antikomunismus verbálně zaměřen proti komunistické straně, ve skutečnosti je zaměřen proti ČSSD.

Politický antikomunismus poprvé výrazně vystoupil v červnu 2003 peticí „S komunisty se nemluví“. Soustředili se kolem ní především umělci. To je vskutku zajímavé, že kulturní scéna je dnes pravicová. Umělci jsou dnes až militantní pravičáci. Je to kontrast s dobou po 2. sv. válce, když tenkrát umělci většinou šli s komunisty. Čím to je? Asi vidina platů holywoodských hvězd. Umělci se cítí být übermensch. Za první republiky asi jejich platy tak vysoké nebyly. A bojím se, že slavné to nemají ani dnes, i když rozhodně mají platy vyšší než dělnické.

Antikomunismus postupně získal hlasité mluvčí v senátorech Martinu Mejstříkovi a Jaromíru Štětinovi, pro něž se postupně stal antikomunismus profilovým tématem. Štětina je bývalý komunista, přítel samotného Brežněva, který mu zařídil povolení pro jeho cesty do zakázaných oblastí, kam nesměli ani občané SSSR. Pro senátora Mejstříka bylo koncem jeho kariéry hned první kolo druhých senátních voleb, kde získal 8 % hlasů. Když neuspěli při útocích proti KSČM, tak se v roce 2005 oba senátoři pustili do Komunistického svazu mladých. Podali na něj trestní oznámení a dosáhli jeho zákazu. Zajímavé je, že to přišlo vhod i komunistům, pro které byli mladíci příliš dogmatičtí.

Vrátím se ještě k našim řadovým antikomunistům. Známe je jako přispěvovatele do různých diskuzí za články na internetu. Pod každým levicově zaměřeným článkem následuje smršť sprostých nadávek a výlevů vymytých mozků – bohužel, žádných argumentů. Argumenty a fakta tito lidé totiž nemají. Umí jen sprostě nadávat. A to je obraz jejich inteligence. Pokud sledujete tyto jejich výtvory, třeštíte oči a marně si lámete hlavu, odkud berou někteří ti anonymové jednu úděsnou pitomost za druhou? Tito lidé napadají nezpochybnitelná fakta, aby je popírali hloupostmi a lžemi. Je jisté, že kdyby se měli pod těmito výplody podepsat svým jménem, to by nejen zaváhali, ale utekli by od počítače někam do tmy, kde by je nikdo neviděl. Ovšem pod pláštíkem anonymity jsou schopni opravdu takřka všeho, dosahují přímo hrdinského úsilí naprosto se znemožnit. Jako příklad výplod jednoho pravého : Vy sráči vymrdaný s timhle jste to už přehnaly, vy prolhaný svině Kdo vás za tyhle sračky platí ? Myslíte si že lidi jsou uplný kreténi ? Názory všech možných stran je jedna věc, ale to co děláte vy je manipulace a propaganda vy šmejdi ! Jděte do piče vaše Blitky.cz pro mě ode dneška přestávaj existovat. Toto je obraz našich pravicových občanů, včetně kultury  jazyka a gramatiky. Jak se od nich liší Kalousek, Nečas, Němcová? Přitom Britské listy se za levicový web považovat nedají – spíše naopak. Přesto pár objektivnějších článků stačí na takovou reakci.

Nemusím snad zdůrazňovat, že mezi stoupenci levice něco takového neexistuje. Jsou to, na rozdíl od pravičáků, slušní lidé.

Milionáři a sprostá chamraď – takoví jsou stoupenci pravice. Krásné společenství. Tvůrci naší budoucnosti.

Stanův komentář: Nesouhlas s předposledním odstavcem. A vím, o čem mluvím :)

0 0 hlasy
Hodnocení článku
Platby

Líbil se vám článek?
Přispějte, prosím, redakci OM na č. ú. 2900618307/2010, nebo přes následující QR kódy.

QR platba 50 Kč

QR platba 50 Kč

QR platba 100 Kč

QR platba 100 Kč

Odebírat
Upozornit na
16 Komentáře
nejstarší
nejnovější nejlépe hodnocené
Inline Feedbacks
View all comments
J. Hruška
J. Hruška
8. 12. 2014 16:12

Fašizmus je systém, který místo řešení problémů posiluje represivní složky. Jinými slovy řeší problémy pomocí fašín – rákosek. Dokud je v počátcích, dá se těžko rozeznat, protože nějaké represivní složky ve společnosti musejí být. A teď ruku na srdce: Milí soudruzi, opravdu jste nikdy nebyli v pokušení si podobným způsobem ulehčit život?

Béda
8. 12. 2014 16:23

J. Hruška, je komické když je fašismus některými pravicovými génii prezentován jako levicové neřkuli socialistické hnutí. Přitom i slepý vidí, že vždycky je fašismus provázán s korporátním kapitálem – má jeho podporu a na oplátku jej podporuje (neruší jeho výsady, cílem je zachovat majetkové status quo a výsady nejbohatších, odvést energii mas od levicových cílů). Tak tomu bylo v Německu, ve Španělsku, v Chile, tak je tomu na Ukrajině, kde otevřeně vládnou oligarchové a naplňují zájmy globálního kapitálu. Další vlastností fašismu je že je vždy antikomunistický a antilevicový. První co vždycky udělá po uchopení moci jsou ostrakizace a likvidace, zákazy… Číst vice »

peter.
8. 12. 2014 17:00

Mantrou dnešných antikomunistov o ktorú opierajú svoju nenávisť sú politické procesy v 50 – tich rokoch a údajne tisícky komunistami povraždených čs.bojovníkov proti komunizmu.Nechcem a ani nemôžem ospravedlňovať všetko,čo sa vtedy udialo a už vôbec neospravedlňujem surovosti vtedajších vyšetrovateľov a bacharov.Chcem len upozorniť na to,že mladý povojnový štát sa musel brániť pred útokmi z každej strany.Zo strany Vatikánu(exkomunikácia komunistov z rkc),útoky a podvratná činnosť zo strany USA,vnútorní nepriatelia štátu.A bolo potrebné budovať a obnovovať republiku,industrializovať Slovensko a obnovovať ekonomiku.Nikto z dnešných antikomunistov nespomenie akciu Allana Dullesa “ Splinter Factor“,ktorá stála na počiatku politických procesov u nás,nikto nespomenie podvratnú činnosť grécko… Číst vice »

Sio
Sio
8. 12. 2014 17:23

Ntikomunismus? Beznadějně zastaralý ideový proud, hodí se jen ke strašení hlupáků. Proč? Reaguje na něco, co je stejně tak zastaralé. Na komunismus. Ano, NĚCO JAKO komunismus časem vznikne. V podstatě tu už jeho prvky máme. Sociální stát se umí postarat o určité minimum k přežití pro drtivou většinu svých občanů. A půjde to dál. Pokud totiž díky automatizaci dramaticky vzroste nezaměstnanost, vytvoří se znovu vrstva lidí, podobná proletariátu 19. století. Pokud ovšem – nezachrání situaci sociální stát. Sociální stát je v nejvlastnějším zájmu korporátního kapitálu. Zajišťuje mu bezpečí. To ale neznamená, že byť s podporou, nenastěhuje velké množství lidí do… Číst vice »

Alena
Alena
8. 12. 2014 18:18

antikomunismus je potřeba jako strašící nástroj. Co kdyby se majetky, které se vrací církvi, chtěly vrátit státu? Co kdyby byla snaha o zestátnění dolů, lomů, vod včetně minerálních? Což kdyby se zpětně zestátnili distribuční sítě el. energií? Co ti chudáci, kteří by přišli o snadný výdělek? A levicová strana, která o to neusiluje, není pro mne levicová

Béda
8. 12. 2014 18:36

Alena napsal

chyba!!! polonazí aktivisté- žádám si zcela nahé aktivisty
http://www.parlamentnilisty.cz/zpravy/kauzy/FOTO-Polonazi-aktiviste-na-Prazskem-hrade-Protestovali-proti-Zemanovi-a-Putinovi-A-kancelar-prezidenta-reaguje-349144

Někdo by měl asi vznést obvinění proti neznámému pachateli polonahému za propagaci fašismu a nacismu.

Béda
8. 12. 2014 18:41

Mohli na hradě udělat požární cvičení a pokropit je ledovou vodou – na západě zcela běžná praxe, akorát to dělají policisté.

Pokud chtějí Ukrajinu a mejdan, ať je zverbují k Banderovcům a NATOvsky odvelí do Donbasu.

idiotronic
idiotronic
8. 12. 2014 22:44

peter. napsal
Nikto z dnešných antikomunistov nespomenie akciu Allana Dullesa “ Splinter Factor“,ktorá stála na počiatku politických procesov u nás,

Stewart Steven : Výbušnina
Operace Splinter Factor
Poprvé vyšla 1974, v ČSFR pak 1991, zatím k dispozici ve veřejných knihovnách.
120 stran.Překlad Jan Šilhan, nakladatelství SAKKO

mirror
mirror
8. 12. 2014 23:29

Pan Vít píše, že „Máme zákon o protiprávnosti komunismu a v poslanecké sněmovně sedí poslanci za Komunistickou stranu, a navíc dostanou 15 % hlasů ve volbách. Neměli bychom ty voliče vypátrat a zavřít? – vždyť porušují právní podstatu našeho státu. Takový McCarthy by je všechny pozavíral.“ Navíc asi platí, že bývalá komunistická strana byla zločinecká organizace, jejíž členy museli být zločinci, kdo jiný? V Absurdistánu se však nic neděje. Místo toho, aby se bývalí a současní komunisté pochytali, postavili před soud a zločiny jim nade vši pochybnost dokázali, oni si běhají bez trestu mezi ostatními nevinnými. Za pomoci přátel z… Číst vice »

mirror
mirror
8. 12. 2014 23:41

pokračování …
překypují blahem, že jsou antikomunisté.

idiotronic
idiotronic
9. 12. 2014 1:33

Spousta antikomunistů byla v 80. létech pevně zakořeněna v KSČ. Jinak by s průměrnými schopnostmi ve své branži byli při zemi, s členstvím a přes ně nabytými kontakty ale byli poměrně dobře informováni o reálné situaci na svých pracovištích a při prichvatizaci uplatnili jak informace, tak sociální kapitál. Společnost byla před převratem centrálně řízená a byla taková i dlouho po převratu , až do rozkradení (pak dostaly společnosti anglicky znějící název a přesídlily ,,na Kypr“). To, že v KSČ byli i komunisti , nebylo při převratu rozhodující. Antikomunismus není politický program, je to jen způsob, kterak brzdit společenský vývoj. O… Číst vice »

peter.
9. 12. 2014 9:59
peter.
9. 12. 2014 18:35

idiotronic napsal StewartSteven :Výbušnina Operace Splinter Factor Poprvé vyšla 1974, v ČSFR pak 1991, zatím k dispozici ve veřejných knihovnách. 120 stran.PřekladJanŠilhan,nakladatelstvíSAKKO Tak kniha vyšla,akcia SF je potvrdená a nikto ju nespochybňuje,len naši antikomunisti pri svojich hysterických výlevoch o procesoch v 50 – tich rokoch ani neceknú o tom,že USA má na tých procesoch svoj podiel. Vždy som bol za to,aby iniciátori týchto procesov boli potrestaní keď už ničím iným,tak zverejnením ich mien a skutkov.A to sa malo stať hneď po tom,ako KSČ priznala,že sa dopustila aj neprávostí.Nestalo sa.Kreatúry ako Vaš a Urválek mali doživotne hniť v base.Ale zneužívať to,čo… Číst vice »