Budeme pracovat do stovky?

 

Váš bankéř bude mít 98 let, ale tam senilita asi tak moc nevadí, pokud se podíváme na současné výkony světových banksterů od roku 2006, kdy vyvolali světovou krizi. Horší už bude čiperný 95-letý řidič autobusu a doktor, kterému půjde na devadesátku. Viz britský futurolog Rohit Talwar.

Nedávno jsem zmínil při přednáškách britský článek o tom, že další generace bude možná pracovat až do stovky. To probralo studenty ze spánku a živě se začali zajímat o originál. Ten je bohužel v placené části časopisu Times , takže nabídnu jen obsah a svůj komentář.

Takže si představte, že váš bankéř bude mít 98 let, ale tam senilita asi tak moc nevadí, pokud se podíváme na současné výkony světových banksterů od roku 2006, kdy vyvolali světovou krizi. Horší už bude čiperný pětadevadesátiletý řidič autobusu a váš doktor, kterému půjde na devadesátku. Ale třeba bude předepisovat jen ty neškodné prášky, na které si pořád pamatuje z mládí. A nám to bude stejně jedno, na víc už stejně mít nebudeme.

Jak bude vypadat zaměstnání vašeho dítěte? Nechme mluvit britského futurologa jménem Rohit Talwar. Řidič taxi Uber dopoledne, pak bude roznášet balíky Amazonu, svůj byt bude pronajímat na prázdniny a ve volnu přes Airbnb , stejně bude postupovat s volným parkovištěm a jinými položkami v modelu sdílené ekonomiky. K tomu jsme loni psali tematické číslo 2013-12 (Alternativní ekonomika ). Futurolog předpokládá, že dnešní dítě ve věku 11 let bude žít díky novým druhům medicíny až do 120 let. Navíc budou většinu fyzické práce dělat roboti, takže vznikne nová situace na trhu práce, která podpoří ony zmíněné druhy sdílené ekonomiky. Viz důležitou dvojdílnou studii naší kolegyně Ekonomiku lze chápat i jinak .

Ovšem zpráva Is Britain Fairer? britské komise Equality and Human Rights Commission ukazuje, že současná generace třicátníků je nejvíce ožebračená v celé poválečné historii. To ovšem milého futurologa moc nezajímá, což je škoda. Není totiž jasné, kdo ty stoleté mladíky a mladice vůbec bude živit, když na to ti dnešní mladí už teď nemají.

Možná je to vize britské společnosti, a byla by konec konců velmi prospěšná. Ale němečtí majitelé českých montoven pro nás mají jinou zprávu. Mocný šéf supermontoven, čili Bundesverbandes der Deutschen Industrie (BDI), Ulrich Grillo, chce důchod až ve věku 85 let. Viz jeho rozhovor zde . To je prosím myšleno pro Němce, o Češích v montovnách zde není řeč. Takže přihoďme Česku těch deset let navíc, abychom potěšili i citovaného britského futurologa. Jak je vidět, pracovat pro jedno procento je dost velká dřina v situaci, kdy ze zvýšené produktivity práce nemá 99 % vůbec nic. K tomu viz článek Kam mizí bohatství vytvořené vyšší produktivitou práce?


Hodnota článku (rešerše, napsání, korektura, anotace, ilustrace, redakční práce) je ohodnocena částkou: 400 Kč
Pokud chcete na provoz webu přispět, klikněte zde , nebo na baner v úvodní stránce. Děkujeme!

0 0 hlasy
Hodnocení článku
Platby

Líbil se vám článek?
Přispějte, prosím, redakci OM na č. ú. 2900618307/2010, nebo přes následující QR kódy.

QR platba 50 Kč

QR platba 50 Kč

QR platba 100 Kč

QR platba 100 Kč

Odebírat
Upozornit na
9 Komentáře
nejstarší
nejnovější nejlépe hodnocené
Inline Feedbacks
View all comments
Sasin
Sasin
9. 11. 2015 22:02

Mně fascinují kydy šmejdů, kteří by furt vyměřovali kolik je potřeba, a stále to roste, makat v nevolnosti na panstvo alias vedoucí finkcionáře od nejnižších článků harpagonedchajcko papalášského řetězce až po ty největší nadnárodní oligarchicko nejdrzejší společností řídící institucionalizované zlo s nastrčenými „korporacemi“, čili blázny a debily, co neznají nic jiného než svůj ničím a nikým nedotknutelný zisk. Takovým mají normální lidi vydělávat na apanáž. Já to tady sleduju pořád. Gdyž chce nějakej nažhavenej pomatenej spisovatel přihlouplých paradigmat vylepšit průzkum mentální závadnosti lidí při čtení takových žvástů, pustí do kolotoče dycky takovej škvár, že se lidem musí dávit ve střevech… Číst vice »

Sio
Sio
9. 11. 2015 23:05

No, dobrá nadsázka, ale moc technické představivosti v tom není. I když to medicína možná bude umět, pochybuji, že nás nechají všechny žít do 100 let, natož do 120. O to už se nějak postarají, aby se podobný průšvih nekonal. 95-letý řidič autobusu je blbost, nejpozději do 20 let žádní řidiči nebudou, auta se uřídí sama. Nejméně 50% lidí nebude zvládat robotizované technologie, takže nebude nejspíše pracovat vůbec nikdy. Co je proti tomu problém s důchodci. Ti, co práci v budoucnu zvládnou budou ovšem pracovat jako šroubi a možná i do té stovky, za to je nechají déle žít. Zda… Číst vice »

Sio
Sio
9. 11. 2015 23:12

Pokud bude každý člověk (svobodným rozhodnutím) uložen do speciální formy hybernace podobně jako v Matrixu, může prožít i několik virtuálních životů v roli podle jeho přání. Nic kolem něj sice skutečné nebude, ale nepozná to. Může lovit dinosaury, být faraónem nebo špičkovým vědcem. To vše virtuálně a navíc ve vrtuálním čase, takže za život může stihnout i více životů. Přitom může být uložen v „rakvi“ 2x1x1 metr napěchované elektronikou dávající mu umělou výživu a řízením procesů v jeho organismu jej udržovat v skvělé fyzické kondici třeba 500 let. No neberte to. Kolik procent lidí takovou možnost odmítne a rozhodne se… Číst vice »

Irena
10. 11. 2015 4:49

Sio, zní to příšerně, ale bohužel celkem pravděpodobně.

Sio
Sio
10. 11. 2015 7:32

Irena napsal Sio, zní to příšerně, ale bohužel celkem pravděpodobně. Obávám se, že ani takto z řetězu puštěná fantazie omezená technickými znalostmi zdaleka nedostihne realitu. Nikdo neví, co bude za 20, natož pak 50, 100 let. GP sice plánuje v těchto horizontech, ale to neznamená, že mu to všechno přesně vychází, musí dělat korekce. Pjakin to docela dobře popsal v posledních otázkách na příkladu ruského útoku na IS, se kterým nikdo nepočítal a podle něj i GP musel urychlit vyvedení Íránu na scénu. Jak tomu říkal? Overstag? Zjistil jsem, že je to holandský termín. https://nl.wikipedia.org/wiki/Overstag_gaan Uvidíme, nakolik měl pravdu, taky… Číst vice »

idiotronic
10. 11. 2015 14:28

Po roce 2000 začne katastrofální nedostatek zinku, všechna ložiska vytěžena (časopis Trend, 1980).

Gatta
Gatta
10. 11. 2015 14:39

Není práce pro mladé, zdravé a silné – a u toho mají dělat „důchodci“ do kolika ? Mají dělat, dokud můžou a budou mít práci – pak, jako nemocní či nezaměstnatelní, půjdou na nějaké mizerně placené sociální podpory či dávky ze kterých se nedá vyžít, nebo na ještě horší „nemocenskou“ a starost o ně přitom zůstane prakticky na krku rodině. Pokud budou na dnešní poměry vyjímeční, budou mít štěstí a o nějaké funkční širší rodině ochotné se postarat se u nich bude dát vůbec mluvit. Životní perspektiva – čekání na smrt. A s takovou perspektivou beznadějného dožívání to nebude trvat… Číst vice »

Sasin
Sasin
10. 11. 2015 20:53

Sorta nepolepšitelných a nepřizpůsobitelných, lidem, se už rozrostla do všech dobře placených míst. Z toho gdo ty místa platí a proč se rozumný seznam udělat nedá je ve skutečnosti tajné. Kyne to podle preferencí a každá další dobře placená místa si přisuzují svá další dědičná „práva“ na dělení. Je to neupotřebytelný proces a vůbec se nezdá, že by narážel na jakékoliv myslitelné mantinely.Tyto náklady nešly hradit nigdy, nechápu, proč si něgdo může myslet, že se dá na tuto představu navázat. Většina odborníků ale klidně potvrdí správnost, oprávněnost a přímé ideologické napřažení ke konečnému spravedlivému a udržitelnému kriminálu pro nás všechny… Číst vice »