Budoucnost Evropy – úplná svoboda a demokracie

Žijeme v bouřlivé době. Sny generací před námi se uskutečňují. Brzy nastane doba úplné svobody a demokracie, kdy nebude potřeba již nic dělat, kdy nebude nutné nijak pracovat, a kdy budeme všichni úplně šťastní.

Názory, jak úplné svobody a demokracie dosáhneme, se různí, ale v celku lze říci, že vývoj přes různé peripetie pokračuje správně daným a vytyčeným směrem. My se úplné svobody a demokracie možná ještě nedožijeme. Ale naše děti, nebo děti jejich dětí zcela určitě.

Pamatuji si, že předtím než jsem po roce 1968 opustila bývalé Československo, tak nám při hodině marxismu-leninismu jeden lektor na Vysoké škole vysvětloval, co je to komunismus. Uváděl nějakých asi deset znaků. Když jsem ty znaky zhodnotila, vyšla mi z toho definice klinické smrti. Vzhledem k mému mládí, to byl jeden z momentů, proč jsem se nechtěla komunizmu dožít a proč jsem emigrovala.

Při té hodině jsem se neodvážila zvednout ruku a přihlásit se, zda jsem výklad pochopila špatně nebo dobře. Zpochybňování propagandy vydávané za vědecká fakta se tenkrát, stejně jako dnes, nevidělo nijak rádo.

Na stáří člověk mění názory. A tak se stává, že vzhledem k jeho stáří, nemocem, bolestem i stavu společnosti se mu komunizmus, respektive smrt stává stavem přijatelnějším, až přijatelným.

Nějak se zapomnělo, že v roce 1968 většina občanů bývalého Československa chtěla budovat komunismus, respektive socialismus s lidskou tváří. Pouze se zlobili na stávající garnituru, že to dělá špatně, zatímco v SSSR, což byl náš vzor, se to dělá lépe. Zrada sovětských soudruhů a bratrů pak spočívala v tom, že svojí okupací v srpnu 1968 potvrdili u moci ono staré špatné budování socialismu. Byl to další Mnichov, ze kterého se Čechoslováci nemohli dalších 20 let nijak vzpamatovat.

V roce 1989 se mnichovská agónie projevila v plné síle. Nebýt mrtvého studenta Martina Šmída, pád Berlínské zdi a další zrada sovětských bratrů a soudruhů by šly zcela mimo nás. Dodnes bychom dělali, že budujeme socializmus, jako se dnes tváříme, že budujeme demokracii.

Čtyřicet let jsme budovali komunismus se Sovětským svazem až na věčné časy, až ty věčné časy přišly. Sovětský svaz i budování komunismu se najednou z ničeho nic vytratilo, nenápadně zemřelo a odešlo na věčné časy.

Vzpomínám si, jak nám onen marxistický lektor jindy vyprávěl při hodině MDH (což je Mezinárodní Dělnické Hnutí a nikoliv Městská Hromadná Doprava či spíše poprava, jak jsme to nazývali) o trvání společenských řádů. Jestli se nepletu, tak vysvětloval, že otrokářský řád trval tisíce let, feudální řád stovky let, kapitalistický desítky let a že komunistický řád bude trvat… a pak se zarazil. Posluchači přednášky se rozesmáli. Každému z nich bylo jasné, že komunismus nebude trvat nikdy, že komunismus nebude. Ostatně, smrt neexistuje. Nemá žádné trvání v čase ani prostoru.

Poučena událostmi v srpnu 1968, jsem pak listopadu 1989 sledovala, jak dlouho bude trvat komunismus, respektive demokracie. Občané se tehdy domnívali, že u nás na Východě se za normalizace demokracie budovala špatně, zatím na Západě, u kapitalistických soudruhů se buduje dobře a správně.

Ta demokracie trvala v listopadu myslím asi jenom dvě hodiny. Bylo to čas trvání tzv. generální stávky. Tehdy se občané, kteří nevěděli, co dál bude, zda nejde opět o nějakou provokaci (jako, že šlo), jestli se nebude opakovat opět nějaký srpen 1968 (jako, že se opakoval), tak tehdy se museli osvobodit od svého strachu, vlastnictví, třídního postavení a sobectví. Tehdy na dvě hodiny zažili komunizmus, nebo jste-li nábožensky věřící, tehdy pocítili království nebeské.

Abych se vrátila k těm deseti znakům komunismu, které si všechny nepamatuji, tak tyto uváděly, že v komunismu nebudou třídy, peníze, osobní vlastnictví, že nebudou rozdíly mezi mužem a ženou, mezi tělesnou a duševní prací, mezi prací a odpočinkem, mezi dnem i nocí a tak podobně. Třeba si někdo z těch starších ještě na další znaky vzpomenete.

Vzhledem ke zmíněným charakteristikám komunizmu a dnešní době, ve které žijeme, musím říci, že klasikové marxismu-leninismu se svým způsobem nijak nemýlili. Komunismus, demokracie, respektive smrt či zánik naší civilizace se nezadržitelně blíží. Není to nic nového.

Již védská kultura před mnoha tisíci lety popisovala, že po věku inteligentů, válečníků a obchodníků přichází věk zločinců a „šupáků“ (či po našem, věk totalitní demokracie), ve kterém předešlá kultura zaniká v mravní zkaženosti, zlu, duševní omezenosti, nepořádku, chaosu apod., aby snad někdy za bůhvíjak dlouho povstala kultura nová. A nebo ne?

0 0 hlasy
Hodnocení článku
Platby

Líbil se vám článek?
Přispějte, prosím, redakci OM na č. ú. 2900618307/2010, nebo přes následující QR kódy.

QR platba 50 Kč

QR platba 50 Kč

QR platba 100 Kč

QR platba 100 Kč

Odebírat
Upozornit na
28 Komentáře
nejstarší
nejnovější nejlépe hodnocené
Inline Feedbacks
View all comments
peter.
13. 9. 2016 18:13

Tak ste si zaspomínala pani Domenica Aperto,pripomenula ste si časy svojej študentskej mladosti a ja som presvedčený,že ste svoju mladosť v ČSSR neprehajdákala iba tým,že ste sa sústavne zaoberala a trápila komunizmom a svojim nepodareným lektorom MRH.Určite ste prežila aj veľa pekného.Ak nie,tak mi vás je ľúto.Asi to boli aj iné dôvody pre ktoré ste sa rozhodla emigrovať.Ale OK!Dnes je u nás v móde srať do vlastného hniezda a špiniť všetko čím Československo za tých 40 rokov od r.1948 prešlo a čím sa stalo.Niektorí si tým špinením do vlastného hniezda a vlastnej minulosti prišli aj na pekný majetok.Čím viac špinili… Číst vice »

Béda
13. 9. 2016 18:38

Svůj názor jsem chtěl vyjádřit jedním nehezkým slovem ale připojuji se k Petrovu závěru. Nevím o jakém komunismu v epoše blížícího se korporátního fašismu (a možná i války) v dluhové společnosti autorka mluví. A když tedy začala mluvit o beztřídní společnosti – je snad společnost multimiliardářů a jejich dlužníků, bezdomovců, žebráků, nezaměstnaných a otroků v „rozvojových zemích“ beztřídní?

Sio
Sio
13. 9. 2016 19:03

Já to řeknu na plnou hubu. Mám s tím základní problém. Nemohu se rozhodnout, zda je autorka jen tak neuvěřitelně blbá a tudíž bych jí měl odpustit anebo vyčůraná propagandistka a měl bych si odplivnout, nejlépe po větru jejím směrem.
Nebudu popisovat proč ten problém mám, je to i tak dost zjevné, když čtu ty příspěvky od Petera a Bédy.

Béda
13. 9. 2016 19:12

Nějak nám myšlenkové uvadá taky profesor Bělohradský: http://www.novarepublika.cz/2016/09/omyly-vaclava-belohradskeho.html

hudryper
hudryper
13. 9. 2016 20:05

Sio napsal
Nemohu se rozhodnout, zda je autorka jen tak neuvěřitelně blbá a tudíž bych jí měl odpustit anebo vyčůraná propagandistka a měl bych si odplivnout, nejlépe po větru jejím směrem.

Aperto znamená otevřeno a domenica je neděle.Čili v masážním salónu,odkud s umaštěnýma rukama i nohama píše tato nicka,mají otevřeno i v neděli. Zdroj je zaměstnán na nejnižší úrovni
propagandy a podle toho také vypadá jeho blábol. Stan to zařadil asi pro obveselení,nebo snad ne ?

Martin (už bez taky m)
13. 9. 2016 20:22

Text chaotky představující soudobé internetové dno.
Nestojí za další komentář.

Sio
Sio
13. 9. 2016 20:24

hudryper napsal
Aperto znamená otevřeno a domenica je neděle.Čili v masážním salónu,odkud s umaštěnýma rukama i nohama píše tato nicka,mají otevřeno i v neděli. Zdroj je zaměstnán na nejnižší úrovni
propagandy a podle toho také vypadá jeho blábol. Stan to zařadil asi pro obveselení,nebo snad ne ?

Panuje tu neskutečná názorová jednota, všiml sis?

idiotronic
14. 9. 2016 8:39

Zpočátku jsem článek pokládal za parodický.Fajn. Ale ono je to asi míněno vážně. Kdyby totiž nebylo Martina Šmída (na ČVUT v té době studovali dva), tak by prostě nebyly demonstrace a nikdo by ani neznal jméno nového presidenta ČSSR, kterého nám poslanci pod vedením KSČ zvolili. No a co? Zákon o státním podniku už byl hotov, privatizace by proběhla (pro někoho to šlo i mimo zákon) a těch 10 000 bojlerů ,kterým jsme se tak smáli, ty se v projevech politiků v obměněné podobě vyskytují dodnes. Ba, myslím, že jsou mnohdy překonány. Uprostřed normalizace se podařilo odzkoušet metody vládnutí bez… Číst vice »

fajt
14. 9. 2016 8:51

doufám, že v posteli ji to šlo lépe, páč hlava ji vůbec nefunguje. ..)

fra
fra
14. 9. 2016 9:22

Blahopřeji autorce tohoto článku jednak k tomu, že nám dává naději že cituji: „Brzy nastane doba úplné svobody a demokracie, kdy nebude potřeba již nic dělat, kdy nebude nutné nijak pracovat, a kdy budeme všichni úplně šťastní.“ Snad už zbývá dodat, že nám budou létat pečení holubi do huby a nebo se budeme živit čtením právě takových „gulášových eseji o komunismu“ jakou nám předložila. Autorka rozhodně svým uměním vysoce překonala pejska a kočičku když pekli dort. Ovšem co se týká základních znaků komunistické společnosti je nepřekonatelná anžto nepochopila vůbec nic. Buď ji učil úplný idiot a nebo si to plete… Číst vice »

@@
@@
14. 9. 2016 10:21

Ten textík je pro diskusní fórum, jako je toto, jako stvořený. Naprosto ideální. Každý si tam najde nesmysl, proti kterému se může vymezit.
Komunista nebo antikomunista, všichni mohou být svorně proti.
Autorka – sjednotitelka národa. Na Hrad s ní!

peter.
14. 9. 2016 10:54

@ napsal

Ten textík je pro diskusní fórum, jako je toto, jako stvořený. Naprosto ideální. Každý si tam najde nesmysl, proti kterému se může vymezit.
Komunista nebo antikomunista, všichni mohou být svorně proti.
Autorka – sjednotitelka národa. Na Hrad s ní!

Vy dvojzavináč,ste ako smrad.Domenika Aperti si uprdla smerom k nám a vy ste tu zasmrdeli,čím ste účinne doplnil význam a poslanie článku autorky.

Martin (už bez taky m)
14. 9. 2016 11:30

idiotronic napsal Zpočátku jsem článek pokládal za parodický.Fajn. Ale ono je to asi míněno vážně. Kdyby totiž nebylo Martina Šmída (na ČVUTv té době studovali dva), tak by prostě nebyly demonstrace a nikdo by ani neznal jméno nového presidenta ČSSR, kterého nám poslanci pod vedením KSČ zvolili. No a co? Zákon o státním podniku už byl hotov, privatizace by proběhla (pro někoho to šlo i mimo zákon) a těch 10 000 bojlerů ,kterým jsme se tak smáli,ty se v projevech politiků v obměněné podobě vyskytují dodnes. Ba, myslím, že jsou mnohdy překonány. Uprostřed normalizace se podařilo odzkoušet metody vládnutí bez… Číst vice »

zart
zart
14. 9. 2016 13:46

Chroničtí makovci se ozývají první, včetně mne, aby bylo vidět, jak nám to myslí, Zasmál jsem se dvakrát, jedenkrát nad tím článkem. V komunizmu nebudou třídy, nebo vlastně jen jedna, třída mrtvých. Ti nepotřebují peníze (většina občanů je nemá, jsou zadlužení), nemají žádné vlastnictví (pouze fiktivní). Na pohlaví u nich nezáleží (hlavně, že se máme rádi, v sociální výdejně nám už nějaké dítě dají). Rozdíl mezi tělesnou a duševní prací a odpočinkem se dnes téměř stírá, občané čumí do oken obrazovek televizí, počítačů, tmobilů, tabletů i aut v pracovní době, na ulici, v autech i v době volna. Nosí si… Číst vice »

Béda
14. 9. 2016 15:41

zart napsal Chroničtí makovci se ozývají první, včetně mne, aby bylo vidět, jak nám to myslí, Zasmál jsem se dvakrát, jedenkrát nad tím článkem. V komunizmu nebudou třídy, nebo vlastně jen jedna, třída mrtvých. Ti nepotřebují peníze (většina občanů je nemá, jsou zadlužení), nemají žádné vlastnictví (pouze fiktivní). Na pohlaví u nich nezáleží (hlavně, že se máme rádi, v sociální výdejně nám už nějaké dítě dají). Rozdíl mezi tělesnou a duševní prací a odpočinkem se dnes téměř stírá, občané čumí do oken obrazovek televizí, počítačů, tmobilů, tabletů i aut v pracovní době, na ulici, v autech i v době volna.… Číst vice »

Dana
Dana
14. 9. 2016 23:10

Myslim, ze clanek napsal nekdo, kdo si dela srandu ze skalnich komunistu, kteri , bohuzel, takovym blabolum veri a je to pro ne pravdive diskusni thema.. Tak totiz konversuji na mnoha ceskych webech, kde se to hemzi vykriky proti americkym imperialistum a vykoristovatelum. Hezka je myslenka o probuzeni se z kapitalistickeho snu a nadejne vyhody komunismu, coz je typicke pro kryptosoudruhy, co jeste nerozchodili svobodnejsi spolecnost . Tihle pitryskove pocitujii silnou nostalgii pro dobu RVHP a fantasiruji o tom, co by bylo, kdyby se nic nezmenilo… Author /authorka zrejme napsal parodii na ty , co stale s neutuchajici nadeji cekaji,… Číst vice »

Béda
15. 9. 2016 5:56

Pane Dano, „Tihle pitryskove pocitujii silnou nostalgii pro dobu RVHP…“ Bruselsko-MM- SB – ratingovo – korporátní (TTIP) diktát je mnohokrát větší než kdy byl diktát RVHP, vy „nostalgiku“. Proti tomu byla RVHP úplná demokratická balada. Za RVHP jsme nemuseli utlumovat a likvidovat celé segmenty svého hospodářství a vyklizovat trhy konkurenci (zemědělství, zbrojařství…) “ Hezka je myslenka o probuzeni se z kapitalistickeho snu a nadejne vyhody komunismu, coz je typicke pro kryptosoudruhy, co jeste nerozchodili svobodnejsi spolecnost .“ Ta svobodnější společnost směřuje mílovými kroky ke korporátnímu fašismu – kamery budou rozeznávat lidské obličeje, politické svobody jsou postupně osekávány zákony, komunikace (mobilní… Číst vice »

peter.
15. 9. 2016 6:35

Stan napsal

Opět se potvrdilo, že 70 % lidí nechápe ironii. Útěcha pro autorku: Jako ironický šťoural to mám těžké i ve vlastní rodině…

Irónia je zastretý výsmech,ktorý dáva pejoratívny zmysel v tomto prípade väčšinovým názorom diskutérov na tomto webe.Autorka odprezentovala svoj názor,ktorý sa prakticky ničím nelíši od názorov tu prítomnej Dany alebo leha na socializmus resp.na kapitalizmus.Len ho podala ironizujúcim-výsmešným spôsobom.Preto reakcie diskutérov ktoré odmietajú podobné názory sú oprávnené a nemožno ich považovať za výraz neschopnosti odhaliť resp.nepochopiť iróniu.

Irena
15. 9. 2016 6:49

peter. napsal
Irónia je zastretý výsmech,ktorý dáva pejoratívny zmysel v tomto prípade väčšinovým názorom diskutérov na tomto webe.Autorka odprezentovala svoj názor,ktorý sa prakticky ničím nelíši od názorov tu prítomnej Dany alebo leha na socializmus resp.na kapitalizmus.Len ho podala ironizujúcim-výsmešným spôsobom.Preto reakcie diskutérov ktoré odmietajú podobné názory sú oprávnené a nemožno ich považovať za výraz neschopnosti odhaliť resp.nepochopiť iróniu.

Souhlasím.

zart
zart
15. 9. 2016 7:03

Béda napsal Nevím, co máte stále s tím komunismem. Pod komunistama (a to byl reálný socialismus) děti běhali po venku, sportovali a četli. Lidé jezdili na chaty a chalupy, kvetlo „samodomo“, lidé se setkávali, nezáviděli si, byla minimální kriminalita, větší soudržnost. Tento ryzí konzumní materialismus a zdebilnění je KAPITALISMUS s narůstajícím třídním konfliktem mezi 1% nejbohatších oligarchů a zbytkem populace odsouzené k postupnému chudnutí a zadlužování. Nepochopil jste to tak, jak jsem to mínil. Uvedl jsem pouze podklady, abyste to pochopil/i – a to tak, jak jsem pochopil článek a první směšné reakce těch makovců. V té souvislosti s tím… Číst vice »

Petrc
Petrc
15. 9. 2016 19:27

Řekl bych, autorka mínila, že chce-li zažít člověk komunismus nebo království nebeské, musí se vzdát egoismu, a tento úkon je podobný klinické smrti. Příspěvky některých diskutujících, těch víceméně hájících komunizmus, jsou však právě projevem sobectví, strachu ze smrti osobnosti…..Což je, souhlasím, dosti úsměvné….

Sio
Sio
15. 9. 2016 19:50

Stan napsal

Opět se potvrdilo, že 70 % lidí nechápe ironii. Útěcha pro autorku: Jako ironický šťoural to mám těžké i ve vlastní rodině…

No, ale pokud se dá tohle prohlásit za ironii, pak se dá za ni prohlásit úplně cokoli, ne? Já třeba mám ironii rád a používám ji také, ale určitý stupeň transparentnosti by u každé ironie měl být. Opravdu ani po druhém přečtení jsem nepřišel na to, proč by to měla být ironie?

hudryper
hudryper
15. 9. 2016 20:27

Sio napsal
Opravdu ani po druhém přečtení jsem nepřišel na to, proč by to měla být ironie?

SioCitovat

Když náš milý troll pochopil tu Stanovu ironii takto : “ clanek napsal nekdo, kdo si dela srandu ze skalnich komunistu,kteri,bohuzel, takovym blabolum veri “ ,pak je tam ta „ironie“k nepostřehnutí.
Proto mne překvapilo,že ten blábol pod nickem aperto Stan bez poznámky editora zařadil.

peter.
15. 9. 2016 21:04

Sio:
Že sa vám chce lámať si hlavu výgrcom stareny,ktorá vie veľké h…o o tom ako sa tu žilo po r.1968.Tí,ktorí hľadajú nejaký zmysel v jej paškvile pripomínajú snobov na výstave surrealistického maliarstva.Čučia na obraz,múdro pokyvkávajú hlavičkami a občas precedia medzi zubami…fantastickééé!
Stará rašpľa emigrovala,prežila si svoje a teraz sa zlomyseľne vytešuje.“Tak vidíte sráči komunistickí!Prišlo na vás!Ja som vedela ako to dopadne a preto som emigrovala.Tak vám treba.

PPK
PPK
16. 9. 2016 3:56

Takže si rozeberme tu nechutnou dortovou kašičku jak od čapkovských pejska a kočičky, ten ve výsledku nepoživatelný myšlenkový guláš údajné paní autorky s nickem Domenica Aperto, která sem na OM zatím dnes poprvé cosi napsala: Co je to ironie, to tu již jasně napsal pan Peter. Ano, je to výsměch, z nějakého důvodu nějak něčím zakrývaný. Jsou to jen slova, nikoliv činy. Kdyby byly, pak bych se autorky mohl rovněž ironicky otázat, zda už někdy v životě např. někoho ironicky políbila … Co tedy je vlastně jádrem článku? Je to autorkou politicky důvěryhodně nezdůvodněná její emigrace! Čili, jinými slovy –… Číst vice »