Caitlin Johnstone: Jen ti, co lžou, najdou v západních médiích uplatnění

Lidé, kteří teprve začínají uvažovat nad tím, co je se světem v nepořádku, podléhají často představě, že novináři západního zpravodajského mainstreamu prostě jen vědomě vtloukají své lži do hlav svých konzumentů. Že se prostě dají tak nějak dohromady a vymýšlejí způsoby a cesty, kterými by své publikum ošálili až tak, že to pak ochotně kývne na války, na vládu oligarchů i na svůj útlak, který jde ve prospěch jejich plutokratických pánů.

Když ovšem do věci blíže nahlédnete, zjistíte, že to takto nefunguje. Převažujícím důvodem, který vede novináře mainstreamu k hlásání nepravd, je ten, že podmínkou k přijetí do mainstreamového média je, že přeprogramujete svoji mysl tak, aby ladila s panujícím velmocenským světonázorem, anebo abyste takto fungující mysl už předem měli. Čili abyste měli mysl, která upřednostňuje lež před pravdou. 

Nabídka zaměstnání korespondenta deníku New York Times (NYT) v Rusku, zveřejněná v NYT stávajícím korespondentem listu v Moskvě Bryanem MacDonadem, ilustruje tuto pravdu nadmíru přesvědčivě. Zní takto:

Příběh Putinova Ruska zůstává jedním z největších světových příběhů. Rusko vysílá své čety, vyzbrojené nervovými plyny proti svým nepřátelům, naposledy proti opozičnímu vůdci A. Navalnému. Svými kyberhrozbami zasévá chaos a disharmonii v západním světě s cílem pošpinit jeho demokratický systém, a současně s tím podporuje svoji falešnou verzi demokracie. Po celém glóbu nasazuje soukromé dodavatele vojenského materiálu a tajně rozšiřuje svůj vliv. Doma se jeho nemocnice plní pacienty s Covidem-19 a Putin se skrývá ve své vile.

Jestliže ti tohle zní jako něco, o čem bys chtěl psát, máme pro tebe dobrou novinu. Přijmeme nového moskevského korespontenta našeho listu, protože Andy Higgins přebírá post předsedy naší právě zakládané kanceláři pro východní Evropu, která začne fungovat s nástupem Nového roku.

Co myslíte? Zareaguje na tohle někdo jiný než člověk s tím nejvyhraněnějším nepřátelským postojem k Rusku? Není ta nabídka de facto vyhledáváním jedince s chorobně nenávistným viděním světa, či přesněji jedné části tohoto světa? Vždyť už její znění dává jasně najevo, že list hodlá přijmout jedině protiruského hysterika, který svým psaním z Ruska bude prosazovat dlouhodobé geostrategické zájmy západních mocenských struktur a pomlouvat Rusko, co to dá. Že bude se zápalem referovat o ruském vměšování, o vraždách novičokem, o tom, že se Putin ukrývá ve své vile, když se v Moskvě dobře ví, že je každý den v Kremlu.

Samozřejmě normální člověk o takovouto nabídku pracovního místa zájem neprojeví, takže práci  korespondenta NYT v Rusku převezme jedinec už předem nenávistí k Rusku indoktrinovaný. Nu a podle toho bude jeho  zpravodajství z Ruska též vypadat. Bude o Rusku  lhát, až se budou hory zelenat, aniž by si byl vědom, že lže.

Což je úkazem jevu, kdy se ortodoxie mainstreamového establishmentu stává spíš náboženstvím, než čímkoli jiným. A jestliže chcete pracovat v mainstreamové politice či v mainstreamovém médiu, musíte demonstrovat, že právě toto je to náboženství, které vy vyznáváte. A pokud z každého vašeho řádku bude vyzařovat: Já jsem věřící, Já jsem členem víry, bude vaše další kariéra v mainstreamovém médiu zajištěna.

Takže už aspoň zčásti víte, proč New York Times a vůbec všechny americké listy píší tak, jak píší?

Zdroj: RT

Vybral a přeložil Lubomír Man

 

5 11 hlasy
Hodnocení článku
Platby

Líbil se vám článek?
Přispějte, prosím, redakci OM na č. ú. 2900618307/2010, nebo přes následující QR kódy.

QR platba 50 Kč

QR platba 50 Kč

QR platba 100 Kč

QR platba 100 Kč

Odebírat
Upozornit na
9 Komentáře
nejstarší
nejnovější nejlépe hodnocené
Inline Feedbacks
View all comments
Botičky od Diora
Botičky od Diora
24. 11. 2020 10:56

Amerika nikdy nežila tak špatně jako za Putina! :-)

fajt
fajt
24. 11. 2020 13:47

comment image

22.11.1963 byl zavražděn JFK , v korporátních mediích naprosté ticho po pěšině, paměť amerického národa je z většiny taky mrtvá … takže si možná zase zopakují historii (Nostradamus se nám směje na obláčku). ..)

orinoko
orinoko
Reply to  fajt
24. 11. 2020 14:16

To nebyl žádný lumen. Rodinný klan postavil svoje čmrdlíky na kšeftování s chlastem v době prohibice, konexe s podsvětím, bláboly o Moonu, závislost na drogách, šukačky jako životní styl. Nic proti tomu, ale pokud jde o standard konzervativně rozervaných, existenčně slizkých emíků, tak není divu, že mu někdo ustřelil kus bedny. Byl ikona … voilá. Tak ho jenom přibili na kříž.

hudryper
hudryper
Reply to  orinoko
24. 11. 2020 15:24

Jsi pro hodnocení J.F.Kennedyho moc mladý,i když se Ti to možná tak nezdá. Já byl v den jeho sprosté vraždy,lépe popravy , studentem VŠE a zprávu o tom,co si objednali majitelé FEDu jsem poprvé slyšel v hospodě „U táty“ na Koněvově třídě těsně u koleje. V reakci na tuto zprávu v rozhlase po drátě se vytvořily dvě skupiny zahraničních studentů.které se kolektívně popraly.Byl jsem tam a také jsem se zúčastnil.Z bezvýchodné situace mě vysvobodil můj spolubydlící černoch Tschangala Hohlo,neuvěřitelný silák,který vynesl ty dva,co mě masírovali,před hospodu.Těm,co bylo líto Johna F.Kennedyho bylo jasné,že se k neohraničené moci prostříleli největší darebáci světa.Ti… Číst vice »

orinoko
orinoko
Reply to  hudryper
24. 11. 2020 15:40

Hlavně zdravím … no konečně , starý jezevče. Trocha provokace neuškodí.
Kennedyho bych nechal spát. Osobně nepochybuji, že ho docela normálně popravili. Věřejně! Byl to signál. Mnohovektorový.
Moc nespočívá v penězích. Všeobecně rozšířený omyl.
MOC vlastní fanatici. A ti vždycky najdou způsob, jak se k ní dostat, a jak s ní posléze nakládat.
MOC nejsou peníze , ani vrchol pyramidy. Globální PREdiktor je … Jano, pre čo iděš? PREparát.
PreDIKCE je jasná….
MOC je METODA.

fajt
fajt
Reply to  hudryper
24. 11. 2020 21:18

z potomka brutálního mafiána americké prohibice se stal kultivovaný snílek( tedy, co mu realita a mentalita amerického davu a elit dovolila), který i přes zatížení rodinou klanem se snažil vymanit ze železně zavedených společenských a třídních kolejí a pravidel … a to se ve společenství vlků a hyen vždy trestalo a bude trestat bezohlednou smrtí. ..

fajt
fajt
Reply to  orinoko
24. 11. 2020 21:09

Biden už hlásí, že americká korporace se MUSÍ vrátit ke světovému vůdcovství ( ať to stojí, co to stojí ), zatím nikoho ( jeho zdivočelí poskoci) vraždit nebudou, protože DT nakonec odejde ( nemá jinou volbu, jeho sponzoři už došli k dohodě s protistranou a tak se jeho mise rychle scvrkla na výhradně jeho osobu a individuální roli, které dost věřil) a už se nikdo podobný jemu na americké scéně neobjeví – nakonec i z toho důvodu, že boj o světové zdroje velmi rychle přejde do horké roviny, kde na žádné experimenty už americká říše nemá čas, prostředky a ani… Číst vice »

Botičky od Diora
Botičky od Diora
Reply to  fajt
24. 11. 2020 14:23

Kdyby jen JFK… Americký styl likvidace politických odpůrců plně odpovídá morálce těchto barbarů. Tyto us-prezidenty neumřeli v posteli, ale kulkou:
 
– Abraham Lincoln (1865),
-James A. Garfield (1881),
-William McKinley (1901),
– John F. Kennedy (1963)
 
Tihle to sice také schytali, ale nějak to přežili:
 
Andrew Jackson v roce 1835,
Theodore Roosevelt (1912),
Franklin Roosevelt (1933),
Harry Truman (1950),
Gerald Ford (1975) a
Ronald Reagan (1981)

Hezká tradice. Black Lives Matter…

Last edited 1 rok před by Botičky od Diora
orinoko
orinoko
Reply to  Botičky od Diora
24. 11. 2020 14:37

Jednou mi Miloš Dodo Doležal na jisté vyjádření o barvě zvuku jeho kytary v instrumentálce řekl: Ty už jsi jako nějaká dabáze.

https://www.youtube.com/watch?v=jWP76Vn5bwc