„Čas růže přináší“ je pitomost

Ministr školství v demisi zbavil ředitele Cermatu funkce za to, že v úkolech pro maturanty jako běžné a užívané české úsloví uznal jen Trpělivost růže přináší, a nikoliv též prý jeho možnou (a snad i užívanou) variantu Čas růže přináší.

Přísloví Trpělivost růže přináší jsem ve svém dlouhém životě slyšel i četl snad milionkrát, ale nikdy v životě jsem nenarazil na úsloví Čas růže přináší. A kdybych na ně někdy narazil, pomyslel bych si, že v něm cosi velmi nesedí. Na rozdíl od toho předchozího je totiž pro konání lidí demotivující. Neradí totiž lidem o cokoliv se snažit, kterýžto úkol vyzdvihují všechna česká přísloví (a proto také vznikla), ale radí jim jen sedět a čekat, až za ně problém vyřeší čas.

Proto také, podle mého názoru, úsloví Čas růže přináší, si vedle studentů, kteří nikdy neslyšeli okřídlené Trpělivost růže přináší, a jako únikovou cestu tedy volili přidat ke slovům  „…růže přináší“ ke všemu dobrý a hodící se „čas“, zcela originálně vymyslel i někdo starší a vlivnější, kdo prostě chtěl osvědčeného ředitele Cermatu vystrnadit z funkce.

Jinak si totiž ono údajné přísloví „Čas růže přináší“ vysvětlit nedokážu.

Přejít do diskuze k článku 8 komentářů