„Čas růže přináší“ je pitomost

Ministr školství v demisi zbavil ředitele Cermatu funkce za to, že v úkolech pro maturanty jako běžné a užívané české úsloví uznal jen Trpělivost růže přináší, a nikoliv též prý jeho možnou (a snad i užívanou) variantu Čas růže přináší.

Přísloví Trpělivost růže přináší jsem ve svém dlouhém životě slyšel i četl snad milionkrát, ale nikdy v životě jsem nenarazil na úsloví Čas růže přináší. A kdybych na ně někdy narazil, pomyslel bych si, že v něm cosi velmi nesedí. Na rozdíl od toho předchozího je totiž pro konání lidí demotivující. Neradí totiž lidem o cokoliv se snažit, kterýžto úkol vyzdvihují všechna česká přísloví (a proto také vznikla), ale radí jim jen sedět a čekat, až za ně problém vyřeší čas.

Proto také, podle mého názoru, úsloví Čas růže přináší, si vedle studentů, kteří nikdy neslyšeli okřídlené Trpělivost růže přináší, a jako únikovou cestu tedy volili přidat ke slovům  „…růže přináší“ ke všemu dobrý a hodící se „čas“, zcela originálně vymyslel i někdo starší a vlivnější, kdo prostě chtěl osvědčeného ředitele Cermatu vystrnadit z funkce.

Jinak si totiž ono údajné přísloví „Čas růže přináší“ vysvětlit nedokážu.

0 0 hlasy
Hodnocení článku
Platby

Líbil se vám článek?
Přispějte, prosím, redakci OM na č. ú. 2900618307/2010, nebo přes následující QR kódy.

QR platba 50 Kč

QR platba 50 Kč

QR platba 100 Kč

QR platba 100 Kč

Odebírat
Upozornit na
8 Komentáře
nejstarší
nejnovější nejlépe hodnocené
Inline Feedbacks
View all comments
Amenre
Amenre
30. 5. 2018 10:02

Takže pokud řeknu třeba „Trpělivost zahojí všechny rány“ tak nebudu za debila ?
Pro pana ministra asi ne, ale obavám se, že pro ostatní ano.

orinoko
orinoko
30. 5. 2018 11:37

Především cely Cermat at jde do perdeale. Někde v bedně jsem slyšel hovado z teto instituce vykládat, ze státní maturity jsou na howghno. Stát si platí sam rozkladny dobytek. Prý každá škola ma mít specifickou maturitu. Tak třeba, pojď na DEMO proti prezidentistovi , a složil jsi zkoušku z dospělosti.
Převratná doba. Z kuned se vytahuji české vlajky, dobytek poučuje o pateri , smradi maji byt respektování jako koryfejove voňavek pravdy a lásky, a lez stoji na každém rohu jako kurrwa za suché z nosu.
A nad tim vlaje srdicko Pravdy a lásky. Ještě ze nemá tvar kosočtverce.

orinoko
orinoko
30. 5. 2018 11:41

Mimochodem, na webu je Kaceruv AUtenticky dopis , který opravila učitelka angličtiny.
Absolvent Cermatu. Hotovy frekventant vokovicke Sorbonny anebo plzeňských prav.

racek
racek
30. 5. 2018 12:57

Další krok bude zrušení státních maturit. Neb zbytečně zatěžují naše žactvo zaludnxmi otázkami, že. A ta matematika, stačí přece umět násobit a ty procenta, jak se vyjádřil v tom duchu jeden pravicový diskutující u Soukupa. Jo, to chápu. Čekal bych že bude bouře za výsledky matematiky a návrhy na nápravu. Ne, ubozí žáci jsou přetěžování vědomostmi a zbytečné těžkou matykou. … zrovna nedávno jsem si predcital, co všechno museli umět jednoroční dobrovolníci a čekatele na poddůstojnickou funkci v rakouskouherske armádě. Mám dojem, že by tu jazyky, fyziky, zemepis a další předměty?ty zvládl za skvělé připravených absolventů našich iluzivních škol pouhý… Číst vice »

Bety
Bety
30. 5. 2018 15:19

Čas může přinést leccos, ale pochybuji, že to bude školství vonící po růžích.
Dalo by se říct, že budoucnost v naší republice už tak nějak dopředu smrdí.

idiotronic
idiotronic
30. 5. 2018 17:13

Bety napsal

Čas může přinést leccos, ale pochybuji, že to bude školství vonící po růžích.
Dalo by se říct, že budoucnost v naší republice už tak nějakdopředu smrdí.

V zemi, kde včera matika již zítra znamená motyka…

PPK
PPK
3. 6. 2018 17:06

To nezačalo až se zavedením státních maturit! Začalo to nezodpovědností první kategorie kariérních ideologů typu tzv. profesora Matějů – u mustru kapitalistického neoliberalismu a u ideje soukromého podnikání se vzděláváním. Jak? Faktickým zrušením veřejného učňovského školství a zavedením privátních středních škol, mocně přiživovaných státními dotacemi, aniž by se vládci lidu otázali, zda ti, kteří platí daně na ty korupční dotace, to vidí jako spravedlivé, když mají veřejnými daněmi živit vzdělanostní byznys těch, kteří si otevřeli soukromé školy především proto, že tam mohou inkasovat školné I DOTACE ZÁROVEŇ. A za co? Za pouhé mluvení před studenty bez zodpovědnosti za jejich budoucí… Číst vice »

PPK
PPK
3. 6. 2018 17:22

Dodatek: Je otázka, jak dlouho to ještě bude trvat, než si národ občanů voličů uvědomí, že kapitalismus a privatizace fšeho tady v devadesátých letech nebyly zavedeny kvůli demokracii a vyšší svobodě občanů a kvůli lepší prosperitě státu a jeho ekonomiky, ale pouze a jenom proto, aby kariérní a odborně nevzdělaní politikové měli co nejmenší hmotnou osobní i trestní ZODPOVĚDNOST za všechny škodlivé důsledky své neschopnosti kvalitně řídit a poctivě spravovat stát.