Čeho dosáhlo Turecko sestřelením ruského bitevníku

Reklama


Turecko neoficiálně vyhlásilo válku RF (takto to chápou ruští představitelé)  tím, že po sestřelu letadla nenavázalo neprodleně (urovnávací) diplomatické vztahy, nereagovalo na výzvy horkou linkou a jeho představitelé se šli rychle ukrýt za záda NATO.

Turecko tím, že o sestřelu ruského letadla nad syrským územím (v oblasti kde působí „umírněná teroristická opozice“ z řad an-Nusrá) rozhodl jeho ministerský předseda Davutoglu, potvrdilo to, co dříve avizovalo požadavkem na oficiální uznání ISIL státem – že podporuje terorismus, se kterým prý Západ vede oficiálně válku. Rusko od sestřelu svého letadla považuje Turecko prakticky za teroristický stát. (Turecko v praxi dokázalo, že ISIL má nad Sýrií své letectvo.) Prezident Putin o tomto aktu mluví jako o ráně do zad od podporovatelů teroristů.

Jaké jsou a budou  dopady v rusko-tureckých vztazích?

Jednoduše řečeno – lze očekávat hluboké zmražení všech politických, vojenských, ekonomických vztahů, které se dostaly fakticky na úroveň nevyhlášené války.

Ekonomika: Ruské cestovky okamžitě po útoku masivně odhlašují zájezdy do Turecka (turistický ruch a podíl ruské klientely hrají velkou roli v ekonomice Turecka), Krym přerušil s Tureckem obchodní vazby (přestává odebírat zboží z Turecka), je přehodnocována ruská výstavba jaderné elektrárny v Turecku (tohoto úkolu se rádi jistě zhostí turečtí poručníci z USA), je přehodnocován projekt South Stream (což jistě udělá radost tureckým loutkovodičům ze zámoří), hned po sestřelu ruského letadla se významně propadly ceny akcií na turecké burze a kurz turecké liry. Ruští ministři dostávají za úkol všestranně přehodnotit úroveň ruských vztahů s Tureckem.

Politika: Pracně budované rusko-turecké vztahy jsou rázem pod bodem mrazu. Jsou přerušeny diplomatické vztahy, vojenské komunikační kanály, ruský ministr zahraničních věcí Lavrov zrušil plánovanou cestu do Turecka. To nevěští do budoucna nic dobrého. Snad jediný, kdo by se mohl potajmu radovat ze zostření těchto vztahů, jsou ti, co z dálky skrytě tahají za protiruské špagátky v Ankaře a v Kyjevě. V souvislosti se žádosti Turecka o projednání incidentu v radě NATO lze očekávat další politickou dezintegraci této nesourodé útočné vojensko-politické organizace kvůli smluvnímu partnerovi z Ankary.

Přejít do diskuze k článku 76 komentářů