„Černé labutě“ se slétají k volbám

Platforma „PolitWera“ na YT za 5 let své existence shromáždila slušných více než 70 tis. abonentů. Jeho zakladatelka si nalezla cestu k celé řadě významných politických a expertních osobností ruského prostředí, a má i řadu neformálních respondentů z řad Rusů, ale i Ukrajinců žijících v zahraničí. Její týdenní relace sleduji už druhým rokem a nejsou nezajímavé. Tentokrát 1. listopadu besedovala s Viktorem Ikonnikovem žijícím a pracujícím v americkém státě Connecticut. Tématem je předvolební situace ve Státech…

Přečetla jsem si, že už  70 milionů voličů odhlasovalo předčasně, z toho 42 milionů poštou, a za posledních 100 let je to v USA nejvyšší volební účast.

Jistěže, je to přece jen poslední boj a poslední volby… podle mých přátel z New Yorku a Bostonu, kteří také pracují v nemocnici, dostali od vedení pokyn, aby  ke 3.11. měli připraveny tři speiální týmy ARO, traumatologů a technického zázemí, pro mimořádné události (obvykle jsou 3 týmy – tyto 4 jsou navíc) – tyto 4 týmy budou placeny státem a nikoli majiteli. U nás je klid a mír – tady všichni, jako obvykle, budou volit demokraty. V New Yorku, Bostonu, Washingtonu a k některým dalším městům stahují Národní gardu.

Tady převládá názor, že půjde o bitvu „soudného dne“, a že vlastně už ani nezáleží na tom, kdo vyhraje – hlavní je, co bude potom… web „Politico“ zveřejnil dokument, ve kterém Trump poukazuje na plány demokratů na podporu povstání, hromadných projevů odporu… tedy návod k postupu! Tady se říká, že barevná revoluce v USA není možná, protože tam není americké velvyslanectví…

Všechny barevné revoluce jsou v podstatě stejné, a protože je to velmi dobře zajetá technologie, proč se jí vzdávat v USA? Problém je jen v tom, že tady, na rozdíl od ostatních zemí, není soudce, který by řekl, co je dobré a co špatné – není se ke komu odvolat – a bude to řešit ulice. Zajímavá je informace o množství zbraní mezi obyvatelstvem. Jestliže ve velkých městech je ozbrojen zhruba každý pátý, dál od nich už je to přes 60 %, a jde o zbraně velmi účinné, a jde o ozbrojené skupiny (jako např. „Watch Dogs“) čítající i několik tisíc lidí. A tito lidé budou velkým argumentem proti vypuknutí občanské války. Trump přece neříká, aby přišli před Bílý dům, protože jim chtějí ukrást volby.. ale může to říci 2. listopadu. A představte si, že na jedné straně budou stát dav BLM a proti nim „Watch Dogs“…  tam by snad chyběly jen granátomety a tanky – a budou to jatka. Nevím, nakolik to v takovém případě zvládne Národní garda. 

Takých pokojných států jako je váš, je mnoho?

Takových měst v malých státech je dost. Spíš mám obavu z událostí v New Yorku, kde se BLM pokusí prorazit – spíš jsem přesvědčen o tom, že ke střetnutím dojde. Podle posledních průzkumů 40 % republikánů nepřijme Bidena a zhruba stejné procentu demokratů zase Trumpa. V roce 2016 nebyly natolik bojovné nálady. 

Co říkáte průzkumům, v nichž v tolika státech prohrává Trump o 3-4 %?

Pokud si vzpomenete, tak něco podobného bylo i s Clintonem, který nakonec volby vyhrál. Já nevěřím všem těch sociologickým průzkumům. Není jasné, kdo a jak to počítal, a konečně, ještě není třetího, a republikáni obvykle hlasují nohama. 

Naše Irina Butina píše: „Nejvyšší soud USA povolil Severní Karolině sčítat hlasy ještě 9 dní po volbách,  nepočítejme, že se 4. listopadu dovíme výsledky. Dá-li Pánbůh, tak to sečtou a soudy uzavřou protesty do termínu inaugurace (20. ledna), takže budou zmatky. A USA jsou součástí světového hospodářského společenství, takže turbulence proběhnou celým geopolitickým organismem…“

Otázka je, že demokraté protahováním sčítání moc nezískají. Existuje mnoho právních kliček, které umožňují proces roztáhnout, ale to je vše procesně dlouhé a skončí to u Nejvyššího soudu, kde mají většinu republikáni. Stávající president může kdykoli do termínu inaugurace vyhlásit výjimečný stav. Jestliže ale k inauguraci nebude oficiálně vyhlášen vítěz, dostanou se USA do blbé situace…

Nezdá se Vám, že se nad 3. listopad začínají slétat „černé labutě“? Ministerstvo spravedlnosti potvrdilo, že se Hunter Biden a jeho spolupodílníci nachází v rozpracování FBI.

Jistě, oni to ani neskrývali. Biden mladší je vyšetřován ve dvou kauzách, a to v praní peněz a v souvislosti s nezletilými. To se ale Bidena otce netýkalo, ale když teď ze synova počítače zachytili, že on sám se na řadě kšeftů podílel… On byl viceprezidentem země, takže tady je přístup úplně jiný.

Myslíte si, že se nějak vybarví ukrajinská aféra, nebo se všichni soustředí na otázky kolem Hunterova počítače?

V případě Ukrajiny jde především o případ Burisma, a pak o Čínu. Zatímco Ukrajina není pro Američany až tak zajímavá, tak Čína je něco úplně jiného. Ve vztahu k ČLR jsou oba tábory v podstatě stejně proti ní. Ale pokud se prokáže, že Biden spolupracoval s Čínou, která nás připravuje o pracovní místa, to si nenechají ujít. A Giuliani prohlásil, že je ještě cosi dalšího…  Ale to už je pozdě, to mělo být rozjeto dřív, protože odvolila už více než polovina voličů, a málokdo kvůli tomu bude chtít volit opakovaně. Jiné je to v případě Bidenova „namočení“ v projektu průzkum a těžby plynu z písků, to byla Bidenova obrovská chyba.

A co říkáte tomu, že Trump chce absolvovat během 2 dnů 11 mítinků a Bidem vlastně vůbec nevychází…

Inu, Biden „vyšel“ – viděla jste to? To bylo kouzelné: On tam přijel vlakem (což je považováno za prostředek chudých), a pokud namítnete, že chtěl být blíž k národu, tak on přijel v zapečetěném voze  jako kdysi Lenin. Navíc, jako bývalý viceprezident, se silnou ochrankou, vystoupil na stanici před nějakými deseti mrzáky… Lepší by bylo, kdyby to neukazovali. Mnozí, i z jeho voličů, chápou že je to takový nijaký strejda, který by měl nějak vydržet funkční období, a vládnout místo něj budou jiní – Clintonovi atd. Demokraté neprošli žádnou obnovou, zestárli. Když se před časem ptali mluvčí Kongresu Nancy Pelosiové (80 let) na nové tváře, které se v partaji objevily, odpověděla s jistou přezíravostí, že je jich asi jen 40, takže si s nimi poradí… Takže to odehráli tak, že viceprezidenta nabídli velké kariéristce Kamale Harrisové, na kterou předtím vylili kýble špíny, ale aby uklidnili tu „levicovou“ část, vrátili ji do hry. Oni počítají s tím, že Biden se vrátí k Obamově vyčkávací politice.

Podle našich informací kandiduje do Kongresu poprvé v historii Oregonu ruskojazyčná Američanka, zástupkyně diaspory starověrců. Má nějaké šance?

No, ona je v USA už asi ve 3. až 4. generaci a asi si pamatuje o Rusku z vyprávění babičky, ale obecně, proč ne? To, že je ruskojazyčná, u Američanů nehraje roli.

Jak bude hlasovat požáry sužovaná Kalifornie? Půjdou hlasovat obyvatelé, z nich bylo 200 tisíc nuceno opustit své domovy?

Jistě půjdou – v jiném místě, tam, kam se přestěhovali. Na tom je zajímavého něco jiného: Pokud se podíváte na mapu hlasování v roce 2016, tak demokraty volila hlavně města, zatímco dál jsou samí republikáni. Takže, kdybyste obrazně rozlomili Kalifornii napůl, demokraté dostanou víc… Jde ale o to, jak ji „rozlomí“. Je tu např. severní část Kalifornie, která se  navíc chce od USA oddělit.

Překlad: st.hroch 20201102

 

4.5 10 hlasy
Hodnocení článku
Platby

Líbil se vám článek?
Přispějte, prosím, redakci OM na č. ú. 2900618307/2010, nebo přes následující QR kódy.

QR platba 50 Kč

QR platba 50 Kč

QR platba 100 Kč

QR platba 100 Kč

Odebírat
Upozornit na
5 Komentáře
nejstarší
nejnovější nejlépe hodnocené
Inline Feedbacks
View all comments
Botičky od Diora
Botičky od Diora
3. 11. 2020 16:54

The american dream of Joe Biden: dožít do 03.XI.2020 :-)))
comment image

Gatta
Gatta
3. 11. 2020 21:28

Dobrý článek – děkuji překladateli.

Martin (už bez taky m)
4. 11. 2020 9:06

Ony „Černé labutě“ nějak připomínají něco jiného…
https://www.youtube.com/watch?v=IiGAEC09VPk

orinoko
4. 11. 2020 12:07

České sdělovací lopuchy se tuzi. To je hromada blbin, co pisou. Pokud chci vedet, tak si stojí Bidet a Donald Lustr, tak stačí titulní strana Sputniku. Bez emocí a bez nemoci.

Botičky od Diora
Botičky od Diora
Reply to  orinoko
5. 11. 2020 16:01

Asi tak nějak to dopadlo:
comment image

Last edited 3 let před by Botičky od Diora