Pel-mel o Covid-19 (díl 10.)

Co nám vláda tají???

Jan Hnízdil

30. 10.

„Obtíže pociťuje asi 10 % nakažených. Úmrtnost je stále stejně nízká (max 1 %, v reálu asi i méně). To má k nemoci, která údajně ohrožuje existenci lidstva, daleko.…“ MUDr. Hana Roháčová, Ph.D., Klinika infekčních, parazitárních a tropických nemocí, Nemocnice Na Bulovce, (iDNES, 17. 9. 2020)

Celý článek najdete na blogu Jana Hnízdila

***

Slováci o víkendu otestovali na koronavirus dvě třetiny populace

ČTK

2. 11.

Slovensko o uplynulém víkendu otestovalo na koronavirus dvě třetiny svých obyvatel. Testy odhalily 38.359 nakažených lidí, tedy 1,06 procenta z bezmála 3,63 milionu zúčastněných. Výsledky dnes oznámil premiér Igor Matovič. Věřím, že to bude podstatný krok při zvládání boje s covidem-19, řekl Matovič na tiskové konferenci. Dodal, že plošné testování obyvatel může zabránit celostátní karanténě v souvislosti se šířením koronaviru.

Celý článek najdete na webu České noviny

***

Matovič: Plošné testy jako alternativa k lockdownu? Slovensko možná ukázalo cestu

ČTK, vaj

2. 11.

Slovensko o uplynulém víkendu otestovalo na koronavirus dvě třetiny svých obyvatel. Testy odhalily 38 359 nakažených lidí, tedy 1,06 procenta z bezmála 3,63 milionu zúčastněných. Výsledky oznámil premiér Igor Matovič. Ten řekl, že plošné testování může být alternativou k celostátní karanténě v souvislosti se šíření koronaviru a nemoci covid-19. „Udělali jsme velký krok pro Slovensko. Tímto experimentem jsme možná ukázali cestu i jiným zemím, které se s touto nemocí trápí,“ řekl Matovič.

Celý článek najdete na webu E15

***

Celoplošné testovanie – megalomanská politická kampaň za peniaze daňových poplatníkov

Samuel Gdovin

3. 11.

Matovičove marketingové inštinkty preto začali pracovať na plné obrátky. Musel vymyslieť niečo megalomanské, za čo by ho ľudia obdivovali. A prišiel nakoniec vskutku na geniálny marketingový plán – celoplošné testovanie. To ale narazilo na silný odpor odborníkov, ktorí upozorňovali najmä na zdravotné, či logistické riziká ako aj na nevhodnosť antigénových testov na celoplošné testovanie. Istý čas sa preto zdalo, že Matovičov marketingový projekt skončí fiaskom. Matovič hral vabank a preto nemohol ustúpiť ani o milimeter. Kritických vedcov, odborníkov a lekárov začal slovne napádať a označovať za sabotérov, či dokonca vlastizradcov.

Celý článek najdete na webu Hlavné správy

***

Sú ozaj PCR a antigénové testy štátom registrované?

Ivan Štubňa

3. 11.

Štátny ústav kontroly liečiv je bezpochyby autorita, ktorá by mala mať dôveru občanov SR vzhľadom k skutočnosti, že má zabezpečovať, aby sa trhu vyskytovali iba lieky, ktoré sú pre zdravie občana neškodné.

Celý článek najdete na webu Zvědavec

Stanův komentář: Testy, kterými bylo testováno 3,63 mil. občanů Slovenské republiky, nemají certifikaci ani ŠÚKL, ani jiné certifikační autority v EU, přestože ŠÚKL na svých stránkách tvrdí něco jiného. Testy byly teprve 22. září schváleny WHO na výjimku v nouzové situaci pro pacienty, kteří mají 5-7 dní od nástupu příznaků, a musí být prováděny vyškolenou obsluhou a se striktním dodržením pokynů výrobce. (ZDE) Studie, které zkoumaly jejich citlivost a specifičnost, jsou k nalezení na stránkách neziskové organizace FindDX a u dvou z výrobců (Biosensor SD a Rapigen) nevycházejí vůbec dobře, u třetího (Abbott) nejsou dostupné… 

***

Kamila Pešeková: Plošné testování jako velký krok pro Slovensko. Vyhráno ale zdaleka není

Kamila Pešeková

3. 11.

Největší mobilizace v novodobé historii samostatného Slovenska před několika hodinami skončila. Země o víkendu provedla plošné testování všech obyvatel s cílem zachytit co největší počet nakažených na onemocnění covid-19. Do celé akce se zapojilo víc než 3,5 milionu Slováků. Přitom do poslední chvíle nebylo úplně jasné, jak veřejnost zareaguje, protože testování bylo dobrovolné. Spousta Slováků se však nechala otestovat „dobrovolně povinně“. Každý totiž dostal certifikát s výsledkem testu a ti negativní mají nyní výrazně menší omezení pohybu. Lidé potřebovali negativní výsledek například na to, aby mohli jít do svého zaměstnání. Policie v těchto dnech může na ulici kontrolovat kohokoli, proto by měli občané nosit všude s sebou potvrzení o negativním výsledku testu.

Celý článek najdete na webu Rozhlas Plus

***

Očkovat proti covidu by se nechala jen třetina lidí v Česku

Jaroslav Soukup

3. 11.

V případě dostupnosti vakcíny proti koronaviru, s jehož pandemií se letos potýká prakticky celý svět, by se nechala očkovat třetina lidí v ČR. Plyne to z šetření mezinárodního projektu National Pandemic Alarm, který od jarních měsíců mapuje postoje a nálady veřejnosti v České republice, na Slovensku, v Polsku, Maďarsku a Bulharsku.

Celý článek najdete na webu Novinky.cz

***

Američané se vydávají volit za hrozby koronaviru a obav z násilí

ČTK

Volební den, jaký tu ještě nebyl. Tak popisuje agentura Reuters dnešní vyvrcholení amerických voleb, které dospěly do finále za stupňujícího se šíření koronaviru a známek silného napětí ve společnosti. Lidé dnes přicházeli k hlasovacím místnostem se zakrytými obličeji, deskami z překližky jsou zase zakrytá průčelí mnohých obchodů a dalších podniků. Kvůli možnosti povolebních nepokojů jsou na některých místech v pohotovosti národní gardy.

Celý článek najdete na webu České noviny

5 2 hlasy
Hodnocení článku
Platby

Líbil se vám článek?
Přispějte, prosím, redakci OM na č. ú. 2900618307/2010, nebo přes následující QR kódy.

QR platba 50 Kč

QR platba 50 Kč

QR platba 100 Kč

QR platba 100 Kč

Odebírat
Upozornit na
1 Komentář
nejstarší
nejnovější nejlépe hodnocené
Inline Feedbacks
View all comments
Gatta
Gatta
3. 11. 2020 21:27