České lesy aneb Krajina po bitvě

26. 2. 2022

Tree 3320941 960 720

Chodil jsem týden s ruksakem Sudety, jak mám na jaře ve zvyku, abych prošel zimní krajinu v horách a její přechod do jara. Paradox zničené kolonie Česka je perfektně vidět na stavu lesů.


Chodil jsem týden s ruksakem Sudety, jak mám na jaře ve zvyku, abych prošel zimní krajinu v horách a její přechod do jara. Paradox zničené kolonie Česka je perfektně vidět na stavu lesů. Vojenské prostory Ralska na pískovci s podložím jezera plného kyseliny sírové a uranu po ukončené těžbě jsou plné zdravých borovic a perfektně udržované. Diamo a další státní firmy se musí okamžitě dostat k vrtům, pokud radioaktivní břečka shromážděná 300 metrů pod povrchem v pískovcové pánvi začne ohrožovat pitnou vodu ve středních Čechách a přes Ploučnici a Labe poteče do Německa. Ejhle, paradox silné ruky. Vojáci a militarizované lesy fungují jako za rajchu. Všude je pořádek, revírníci, hajní a těžaři dělají, co mají. Také jsou asi slušně placeni, na způsobu profesionálně kvalitní těžby ve vojenských lesích je to vidět.

Jdu do chráněného území Českého Švýcarska a vidím neskutečný bordel a nekompetentnost. Mladí ochranářští soudruzi nemají peníze na kvalitní těžbu, hospodářskému lesu vůbec nerozumí a převzali nejhorší zvyklosti rabování lesa od těžařských společností typu Babiše a spol., kterým patří velká část českých lesů. Babišův Uniles v letech 2009-15 zešestinásobil svoje tržby na 2,82 miliardy korun. No, a pak tento slovenský miliardář založil český korporátní fašismus a stal se milovaným premiérem. Takže model drancování lesů v kolonii je jasný, ptal jsem se známých lesníků. Hajní jsou už Unilesu a dalších soukromých společností, nadřazené revíry jen formálně patří státním Lesům ČR. Takže privátní kolonizátor zvedne telefon a nařídí hajnému, co má vytěžit pro dobro demokracie a neoliberalismu. Je to to nejlepší aukční dřevo a jde pochopitelně na Západ, do Rakouska, Německa, dnes i do Číny. Na české pily se ani nedostane, proto ta drahota a chybějící řezivo, a to i za kalamity, kdy v lesích hnijí milióny kubíků kůrovcového dřeva.

Kolonizátor pochopitelně nikoho neplatí za dlouhodobou údržbu lesa. Platí se jen za drancování od vytěženého kubíku. Takže o les se nikdo nestará a ložiska kůrovce zůstávají nevytěžená a nezpracovaná. Do lesa vjede harvestor a tento lesní kombajn udělá z půdy tankodrom, zničí les s kořenovým systémem, a zase odjede dělat bordel jinam. Běžte se podívat kolem Sněžné v chráněné oblasti Českého Švýcarska, jak to tam vypadá. Vedle cedulí s označením chráněného území ČR je celkem 40 cm lesního humusu kolmo dolů po svahu pryč, bude tam potok až na skálu a zničený kopec s barokním poutním kostelíkem.

Místo těžby lanovkou se svážením dřeva dolů, harvestory najaté polské firmy zničily les na sto let, což jim musela podepsat správa národního parku. To je prosím odhad místního myslivce ze sousední vesnice. Nemohl jsem to vydržet, tak jsem se ho slušně zeptal, proč si nechali zničit chráněnou krajinu nejméně na dvě generace. Odpověděl mi, že mladí „blbci“ ve vedení národního parku v Krásné Lípě neví, co byl německý hospodářský les plný smrků. Podle nové ideologie „příroda si sama poradí“ nechali všechno sežrat kůrovcem, v pískovcových partiích mají už roky zatarasené lesní cesty nezpracovanými suchými smrky i s větvemi. Když bude v lese hořet, nikdo se tam nedostane. A pochopitelně jim tam roste podsada nového smrkového lesa, protože tam předtím nic jiného už sto let nebylo, byl to klasický hospodářský les.

Tak to sečtěme. Stav tzv. „národního parku“ pod vedením státu ukazuje stav české kolonie napojené na koloniální správu EU. Les drancují soukromé korporace a ochranářskou ideologii mladých hlupáků s placeným úředním místem mají jako fíkový list. Tragédie zvaná „kůrovcová kalamita“ ukazuje systém totálního Mobilmachung, které likviduje českou krajinu na sto let. To vše ukazuje celkový stav české kotliny a jejího neoliberálně deformovaného myšlení. Je zbytečné poznamenávat, jak na našem webu píše zelený kolega Macháček, že bez krajiny prostě nepřežijeme.


PS: Nedalo mi to a dopisuji zbytek story o půl roku později:

V národním parku hoří od neděle 24. července. Kvůli rozsahu a těžko přístupnému terénu hasiči vyhlásili zvláštní stupeň požárního poplachu, tedy ten nejvyšší. Na místě denně zasahují desítky jednotek z regionu i vzdálenějších míst, letadla, armádní a policejní vrtulníky. Situace se nelepší, spíše naopak.

Zdroj: https://ustecky.denik.cz/z-regionu/pozar-ceske-svycarsko-online-20220726.html


Hodnota článku (rešerše, napsání, korektura, anotace, ilustrace, redakční práce) je ohodnocena částkou: 450 Kč. Pokud chcete na provoz webu přispět, klikněte zde, nebo na baner v úvodní stránce. Děkujeme!


Hodnota článku (rešerše, napsání, korektura, anotace, ilustrace, redakční práce) je ohodnocena částkou: 450 Kč. Pokud chcete na provoz webu přispět, klikněte zde, nebo na baner v úvodní stránce. Děkujeme!

4.4 10 hlasy
Hodnocení článku
Platby

Líbil se vám článek?
Přispějte, prosím, redakci OM na č. ú. 2900618307/2010, nebo přes následující QR kódy.

QR platba 50 Kč

QR platba 50 Kč

QR platba 100 Kč

QR platba 100 Kč

Odebírat
Upozornit na
6 Komentáře
nejstarší
nejnovější nejlépe hodnocené
Inline Feedbacks
View all comments
orinoko
orinoko
26. 2. 2022 12:16

Jakpak je na duši Umlaufovi? Tedy kromě těch lesů a přírody vůbec. Takovýto vývoj nepředpokládal ani pambu. Ovšem i on svádí svůj boj se Satanem. Nenechme se mýlit. Každý, kdo pomáhal roztáčet kola zloby, skončil sám pod jejich mlýnicí. Robespierre, Slánský, papežové, nordická rasa, Templáři … a další jiné to čeká. Gordický uzel 22.2.22 otevírá svoje tajemství.

orinoko
orinoko
26. 2. 2022 13:16

Sedím v hospodě, kde se odehrává masopustní zranice a hraje k tomu muzika ala folk. Mládež hraje naše staré fláky. Ropucha nikde. Ideologie a válka taky. Některé lidi vůbec neznám, ale to není podstatné. Je tu daleko více lidí, než jsem čekal. A to je podstatně.

orinoko
orinoko
Reply to  orinoko
26. 2. 2022 13:25

Teď právě hrnou akustickou verzi Škworů – co bude dál? Ale to jasné!! Bude se calovat. Stačí sledovat reklamu v TV kraksne. Inflace vám ukrajuje z úspor? Svěřte cmrdliky nám. VY musíte pomoci zaplatit NAŠE dluhy.

orinoko
orinoko
Reply to  orinoko
26. 2. 2022 13:27

A teď přišel na řadu Nohavica – Když mě brali za vojáčka.

Aleš
Aleš
26. 2. 2022 15:36

Vojenské lesy bych si jakkoliv neidealizoval, u nás to „vyřešili“ tím, že už brouk nemá mnohde co žrát… Ale jinak jedou ve velkém byznys, kdy jim za peníze daňových poplatníků hradíme množírny zvěře a odlov…Ale jinak pan Umlauf velice trefně cílil s tím fíkovým listem. A jak vypadají zalesňované obří holiny? Tuček, Šlajs, stejné chyby, stejné známky. Výsadby smrku (při výsadbě není lesník tolik svázán tím, co tam bylo před tím) Co nežloutne dnes, bude žloutnout zítra či pozítří. Žlutomodrá krajina po bitvě

Gatta
Gatta
1. 8. 2022 15:28

Tamní ktrajinu znám a před měsícem jsem tam byl. Roky si správa NP a ochranáři hráli na důležité a prakticky nic moc s lesy neudělali. A smrky rostly a rostly a s jejich výškou se i měnila krajina. Pravda, vysazovali sem tam jedle a nějaké listnáče, odstraňovali sem tam vejmutovku, ale to ekosystém krajiny k lepšímu nezměnilo, byla to jen taková kosmetika pro vykazování aspoň nějaké činnosti. Pak přišel „chráněný“ kůrovec. Když jsem to letos viděl, tak jsem si říkal: „Na co proboha čekají ??? Až to někoho zabije, nebo až to někde chytne a pak bude „velká divená“ ???“… Číst vice »