Česko už nemůže růst nahánět na nízkých mzdách

Česko se loni podle výroční zprávy mezinárodní sítě Social Watch dostalo z ekonomické stagnace, v přibližování k úrovni vyspělých evropských zemí ale ztrácí mnoho let. Velké množství lidí dělí od pádu do chudoby jen stokoruny. Terčem nesnášenlivosti se místo Romů stal islám a migranti.

„V roce 2014 konečně byla přerušena recese a ČR vykázala růst, který byl ale nižší než v přecházejících obdobích. Země v přibližování k průměru EU ztratila mnoho let. Teď je naděje, že se konvergence znovu obnoví,“ uvedla ekonomka a spoluautorka zprávy Ilona Švihlíková. Podle ní se Česko ocitlo „v pasti středně příjmových zemí“ a vláda by měla vymyslet, jak to překonat.

Jedním ze znaků je podle Švihlíkové odliv dividend, loni na nich z ČR odteklo 219 miliard. Je to zatím nejvyšší suma. Od roku 2006 je odliv vyšší než investované částky. Podle ní se tak už vyčerpal „model lákání zahraničních investorů“. Dopadá to i na mzdy. I když zisky firem loni rostly, do odměňování se to promítlo jen mírně. „Narušila se proporce mezi zisky a mzdami,“ podotkla ekonomka.

Zpráva Social Watch upozorňuje, že v Česku se odliv zisků ze země projevuje nejdramatičtěji ze všech ekonomik Visegrádské čtyřky. „Rozdíl mezi hrubým domácím produktem a hrubým národním důchodem ukazuje, že ve skutečnosti má tato země k dispozici podstatně méně zdrojů, ať již na investice, či na zvýšení mezd,“ píše se v ní. Situaci má ilustrovat také počet firem se sídlem v daňových rájích. Problémem podle studie je, že tito „černí pasažéři“ sice využívají infrastruktury, vzdělanosti a dalších výhod, ale odmítají se na nich podílet alespoň zákonnou formou platby daně.

Česko ale přesto patří mezi země s nejnižší mírou příjmové chudoby. Její hranice je na 60 procentech mediánu mzdy. Velké množství lidí je těsně nad tímto limitem a od pádu do chudoby je dělí jen pár stokorun měsíčně. Zhruba půl milionu lidí nemá ani životní minimum. Pokud by se příjmy rozdělily do deseti skupin podle výše, v nejnižší skupině by bylo 1,5 milionu lidí, uvedla Švihlíková. Odkázala na dřívější zjištění statistického úřadu. Pokud by se hraniční příjem pro chudobu zvedl o procento na 61 procent mediánu, do chudoby by podle ekonomky spadlo velké množství lidí. „Rozdíl je přitom 165 korun,“ upřesnila. Dodala, že i v Česku je „pracující chudoba“ u lidí s nízkým výdělkem. Trpí jí čtvrtina pracujících žen. Podle Švihlíkové za to může nízká minimální mzda.

V oblasti prosazování rovných šancí pro muže a ženy zavládl loni podle další spoluautorky Veroniky Šprincové mírný optimismus, který se ale vytrácí. Kabinet sice zřídil post ministra pro lidská práva, zmínil rovné příležitosti v koaliční smlouvě a programu a přijal i strategii do roku 2020, s přijetím konkrétních kroků ale váhá. Týká se to třeba volební novely s rovnoměrným zastoupením žen a mužů na kandidátkách, uvedla Šprincová.

Zdroj: Esondy

0 0 hlasy
Hodnocení článku
Platby

Líbil se vám článek?
Přispějte, prosím, redakci OM na č. ú. 2900618307/2010, nebo přes následující QR kódy.

QR platba 50 Kč

QR platba 50 Kč

QR platba 100 Kč

QR platba 100 Kč

Odebírat
Upozornit na
13 Komentáře
nejstarší
nejnovější nejlépe hodnocené
Inline Feedbacks
View all comments
Alena
Alena
26. 8. 2015 20:43

Terčem nesnášenlivosti se místo Romů stal islám a imigranti? Kde se na ty bláboly chodí? Problematiku imigrantů a důvod, proč dochází ke stěhování národů dobře okomentoval pan Pjakin, a celkem dobře je popsána zde
http://aeronet.cz/news/teorie-zaniku-civilizaci-migrace-uprchliku-je-jenom-kaminkem-v-mozaice/
A že jsou češi na tom tak špatně? Proběhla rozsáhlá privatizace a ani přírodní monopoly jako voda, energie, není ve vlastních rukou. Výprodej země se příchodem nové generace politiků- oligarchů nezastavil, ba naopak bude se urychlovat
Co k tomu dodat více

Béda
26. 8. 2015 23:36

Já tomu nějak nerozumím. Promítá se do té statistiky i cca 1/2 milionu oficiálně registrovaných nezaměstnaných? (neoficiálně jich může být i jednou tolik) Jiná část lidí bez ohledu na výši příjmu (třeba mají příjem vyšší než je medián) je v dluhové, hypoteční anebo exekuční smyčce, takže ve skutečnosti jsou taky „socky“ i když podle příjmu jsou „střední třídou“. A pak zde máme početnou skupinu lidí „na hraně“ – důchodce, invalidy, svobodné matky… Co když je to ještě trochu jinak, než mluví suchá řeč statistiky? Taky je otrázka, jestli se Ceši se svými „rosotucími“ (ve skutečnosti díky zdražování a inflaci stagnujícími)… Číst vice »

Sio
Sio
27. 8. 2015 7:33

Zpráva trpí běžnými neduhy analýzy „na dálku“. Je dost povrchní i když ve velmi hrubých rysech realitu vystihuje, nepřesnosti mohou vést k chybné interpretaci. Například nesnášenlivost k imigrantům tu NENÍ Je tu spousty imigrantů z Ukrajiny, Ruska, Vietnamu a Číny a žádné pogromy ani protesty vidět nejsou. To, co má zpráva (nepřesně) asi na mysli, je odpor proti přijímání imigrantů z Afriky (nesnášenlivost proto ekonomickým kukačkám) a z islámského prostředí (strach z terorismu, neochoty chovat se jako hosté, nejen ekonomické, ale i náboženské kukačky). Se současnými imigranty Češi problém v podstatě (až na vyjímky [používá někdo slovo výnimky?] potvrzující pravidlo)… Číst vice »

Sio
Sio
27. 8. 2015 8:13

Češi, až na poměrně úzkou skupinu, nad chudými nos neohrnují a také se většina z nich, troufám si tvrdit, chudými necítí. Ale platí to i naopak, ani takových, co se cítí bohatými není moc. Bude nejspíš hůř, nerad to říkám. Mladí už nedostanou byty v „králíkárnách“ za babku a musí do hypoték. Jejich příjmy jim zároveň neumožní vlastnit byt a nabídka bydlení k pronájmu sice je, ale ne s možností uvést to místo, jako trvalé bydliště. Takže jsou do riskantních hypoték tlačeni.

Kamil Mudra
Kamil Mudra
27. 8. 2015 11:40

Sio napsal
Se současnými imigranty Češi problém v podstatě (až na vyjímky [používá někdo slovo výnimky?] potvrzující pravidlo) nemají.

Správně je: výjimka – odvozeno od slovesa vyjímat, stejně jako výšivka odvozeno od vyšívat nebo výhybka od slovesa vyhýbat se.

jogín
jogín
27. 8. 2015 15:30

No a povšiměte si, že socdem má v programu lákání daších zahraničních investorů za „pobídky“. Takže větší odliv peněz z Česka. A neustálé protesty pravice proti zvyšování mezd. Zřejmě bude velice ekonomické konkurovat cenou práce Mozambiku.

Sio
Sio
28. 8. 2015 7:05

Kamil Mudra napsal Správně je: výjimka – odvozeno od slovesa vyjímat, stejně jako výšivka odvozeno od vyšívat nebo výhybka od slovesa vyhýbat se. Ano, výjimka i výnimka. Napíši svůj názor na věc. http://www.pravidla.cz/hledej/?qr=v%FDnimka http://www.pravidla.cz/hledej/?qr=v%FDjimka obojí je akademický konstrukt, protože to nikdo (možná až na řídké teoretiky) takto nepoužívá. Máme ti kupodivu i vyjmout. http://www.pravidla.cz/hledej/?qr=vyjmout Seznam najde výskyt slova výnimka 10 x méně, než vyjímka nebo výjimka. Obojí se těžce příčí mému jazykovému citu, slovo výnimka jsem nikdy nikoho neslyšel vyslovit a pokud dobře slyším ani to výjimka. Prostě to nechápu, odmítám a považuji za nějaký výmysl akademika od stolu. Je… Číst vice »

idiotronic
28. 8. 2015 13:30

Výnimka- je asi slovakismus (jako třeba zástava ve smyslu vlajka) a pro tohle bych hned Masarykovi nenadával, ačkoli jeho ,,zavinění“ je zřejmé. Za horší bych považoval formulaci ,,jednou tolik“, protože dvakrát tolik je v dané souvislosti totéž. Že to říkával blahé paměti i Jiří Paroubek jako obhajoba neobstojí. Ovšem jsou horší formulace, třeba na téma, kterak nás imigranti obohatí…
A ,,investiční pobídky“? Nebyla to náhodou ČSSD, která podpořila ,,novou“ technologii v Hranicích na Moravě, která – i v důsledku pobídky- pak zkrachovala po padesáti letech provozu v Rožnově p.R.?

peter.
28. 8. 2015 13:42

idiotronic napsal
Výnimka- je asi slovakismus

Výnimka – od slova výnimočný

bbb
bbb
28. 8. 2015 17:52

Sio napsal
odmítám a považuji za nějaký výmysl akademika od stolu. Je to věc toho, jak to cítím. předpokládám, prostě, že z pravidel jsou i VYJÍMKY a řeč je živá. Pravidla jsou pro mě pomocnou záležitostí. Jazyk se dá lingvistou popisovat, ale ne tvořit. Nejsme v době národního obrození.

Záporným příkladem je norština, o které se ví něco ve smyslu, že snad má dva spisovné jazyky, že ji zřejmě poškodili jazykovědci umělými zásahy.
Ale toto by musel popsat někdo znalý problematiky norštiny.