Hnutí Duha: Kraje plánují nízkou recyklaci a pálení odpadů

Tisková zpráva Hnutí DUHA

HNUTÍ DUHA PŘIPRAVILO NOVÝ WEB KE SNADNÉMU PŘIPOMÍNKOVÁNÍ KRAJSKÝCH ODPADOVÝCH PLÁNŮ. DALŠÍ ŠANCI OVLIVNIT JE BUDOU MÍT LIDÉ AŽ ZA DESET LET

čtvrtek 27. srpna 2015

Kraje potichu dokončují své oficiální plány jak nakládat s odpady po dalších deset let. Vyznačují se především velmi nízkými cíli pro recyklaci komunálních odpadů a snahou odpady spalovat. Občané mohou krajské odpadové plány snadno připomínkovat na webové stránce www.hnutiduha.cz/chcirecyklovat.

Do oficiálních koncepčních dokumentů krajů se tak znovu dostávají plány na výstavbu surovinami a energií plýtvajících a veřejností odmítaných spaloven odpadů. Hrozí jejich výstavba v Moravskoslezském, Olomouckém a Středočeském kraji nebo rozšíření kapacity brněnské spalovny apod. Naopak recyklace komunálních odpadů (plán ve výši cca 35-38%) [1] nemá ani v roce 2020 dosáhnout současné průměrné hodnoty v Evropské unii (40 %) [2].

Kraje musí přípravu svých odpadových plánů dokončit do přelomu tohoto a příštího roku [3]. Krajské plány i národní plán budou podkladem Evropské komisi pro zvážení, zda České republice umožní čerpat evropské dotace z Operačního programu životní prostředí na spalování odpadů. Evropská komise dosud všechny snahy ČR o získání eurodotací na výstavbu spaloven odmítala s tím, že naše země nerespektuje evropská pravidla pro hospodaření s odpady. Právě snaha spalovat odpady je důvodem proč si národní i krajské plány stanovují minimální cíle pro zvýšení recyklace komunálních odpadů (ze současných 31% na jen 35-38 % v roce 2020).

Veřejnost může plány krajů připomínkovat dvakrát. Nejprve podle zákona o odpadech [4] a podruhé při posuzování vlivů koncepcí na životní prostředí (proces SEA) [5].

Připomínkování návrhů odpadových plánů podle zákona o odpadech však kraje veřejnosti velmi komplikují. Do desítek stran textu je možné nahlédnout pouze osobně na krajských úřadech, nikoli elektronicky s dálkovým přístupem. Výjimkou je pouze Plzeňský kraj a kraj Vysočina [6]. Možnost připomínkovat takto plán Karlovarského a Pardubického kraje již vypršela. Naopak právě nyní je možnost připomínkovat odpadové plány krajů Vysočina (do dneška),  hlavního města Prahy (do 28.8.) a Plzeňského kraje (do 30.9.).

Hnutí DUHA vyzývá občany, aby se zúčastnili především snazšího připomínkování krajských odpadových plánů v rámci procesu posuzování vlivů koncepcí na životní prostředí.

Pro snazší připomínkování desetiletých krajských plánů připravila ekologická organizace internetovou stránku www.hnutiduha.cz/chcirecyklovat, kde mohou lidé snadno požadovat zlepšení recyklačních služeb a dosažení úrovně recyklace běžné ve vyspělých evropských státech. Zároveň mohou odmítnout, aby hlavním cílem plánu bylo odpady pálit. Naopak mohou chtít, aby kraj maximálně snižoval produkci odpadů. Možnost takto připomínkovat odpadový plán Jihomoravského kraje je pouze do 3. září, kdy proběhne první veřejné projednání krajského odpadového plánu v ČR [7].

Ivo Kropáček, odpadový expert z Hnutí DUHA, řekl: 

„Krajští hejtmani plánují v dalších deseti letech odpady především spalovat, přičemž v recyklaci máme nadále zaostávat za vyspělými evropskými státy. Občané a domácnosti mají právě nyní jedinečnou šanci říci krajským politikům, že odpady jsou především cenné suroviny, které by měli třídit a recyklovat, ne je prohánět komínem drahých a toxické látky produkujících spaloven. Další možnost ozvat se k této věci budou mít lidé až za deset let. Pro snazší uplatnění připomínek ve složitém úředním procesu připravilo Hnutí DUHA lidem novou webovou stránku www.hnutiduha.cz/chcirecyklovat.“

Poznámky:

[1] Cíle krajů pro recyklaci komunálních odpadů zní: „Do roku 2020 zvýšit nejméně na 50 % hmotnosti celkovou úroveň přípravy k opětovnému použití a recyklaci alespoň u odpadů z materiálů jako je papír, plast, kov, sklo, pocházejících z domácností, a případně odpady jiného původu, pokud jsou tyto toky odpadů podobné odpadům z domácností.“

Dle takto formulovaného cíle recyklace ČR již v roce 2010 dosáhla míry 45,5 % a má tedy deset let na zvýšení o pouhých 4,5 procentních bodů.

Naopak míra recyklace všech komunálních odpadů byla v roce 2010 ve výši 24,3 % a v roce 2012 dosahovala již 31 %. Předchozí prognózy MŽP předpokládaly, že zvýšení recyklace papíru, plastů, skla a kovů na 50 % neznamená ve skutečnosti vyšší míru recyklace, než cca 35 – 38 %.

[2] viz data Eurostatu

[3] Podle zákona mají své plány připravit do 18 měsíců od schválení národního Plánu odpadového hospodářství (schválen vládou 22.12.2014). Ministr Richard Brabec (ANO) však však krajům na vypracování jejich plánů nabídl dotaci s podmínkou, že je připraví do roka.

[4] Viz ustanovení §43 odstavec 8 zákona č. 185/2001 Sb., o odpadech.

[5] Proces SEA lze sledovat zde:
kraj Jihomoravský:        http://portal.cenia.cz/eiasea/detail/SEA_MZP212K
kraj Olomoucký:        http://portal.cenia.cz/eiasea/detail/SEA_MZP219K
kraj Zlínský:            http://portal.cenia.cz/eiasea/detail/SEA_MZP224K
kraj Moravskoslezský:    http://portal.cenia.cz/eiasea/detail/SEA_MZP220K
kraj Vysočina:        http://portal.cenia.cz/eiasea/detail/SEA_MZP213K
hl.m. Praha:            http://portal.cenia.cz/eiasea/detail/SEA_MZP225K
kraj Královehradecký:    http://portal.cenia.cz/eiasea/detail/SEA_MZP218K
kraj Plzeňský:        http://portal.cenia.cz/eiasea/detail/SEA_MZP217K
kraj Karlovarský:        http://portal.cenia.cz/eiasea/detail/SEA_MZP210K
kraj Středočeský:        http://portal.cenia.cz/eiasea/detail/SEA_MZP205K
kraj Liberecký:        http://portal.cenia.cz/eiasea/detail/SEA_MZP211K
kraj Jihočeský:        http://portal.cenia.cz/eiasea/detail/SEA_MZP215K
kraj Ústecký:            http://portal.cenia.cz/eiasea/detail/SEA_MZP214K
kraj Pardubický:        http://portal.cenia.cz/eiasea/detail/SEA_MZP216K

[6] Kraj Vysočina:
http://www.kr-vysocina.cz/pripominkove-rizeni-k-navrhu-planu-odpadoveho-hospodarstvi-kraje-vysocina-pro-obdobi-2016-az-2025/d-4067603

Plzeňský kraj:
http://www.plzensky-kraj.cz/cs/system/files/users/u1005186/poh_plzensky_kraj.pdf

[7] Viz http://bit.ly/1Py8gzf

0 0 hlasy
Hodnocení článku
Platby

Líbil se vám článek?
Přispějte, prosím, redakci OM na č. ú. 2900618307/2010, nebo přes následující QR kódy.

QR platba 50 Kč

QR platba 50 Kč

QR platba 100 Kč

QR platba 100 Kč

Odebírat
Upozornit na
4 Komentáře
nejstarší
nejnovější nejlépe hodnocené
Inline Feedbacks
View all comments
cnemo
27. 8. 2015 10:53

V Bavorsku funguje recyklace plastů takto: – vytřídí se 70% procent (vítězství) – 50% draze vytříděného se pošle do spalovny :) – zbytek si odvezou Číňané za hubičku Příčina: – Evropa nemá pro recyklované materiály použití – Objektivně obtížná použitelnost vytříděných plastů. Na trhu je okolo 300 druhů, každý s jiným chem. složením, teplotou tání atd. – až Vám někdo zase řekne, že odpady jsou „cenné suroviny“, dejte si panáka na uklidněnou Třídit?: – v současné době je bohužel většina recyklace jen plýtváním energií a penězi – je to další čistokrevný ekotunel – ale klidně třiďte, alespoň budete mít pocit… Číst vice »

Vlastimil
Vlastimil
27. 8. 2015 13:21

Ještě jedna věc je pozoruhodná. Rozdělení toho byznysu. A estébácká kontrola k tomu. Zkuste si odevzdat odpad na sběrném dvoře. První co budou chtít je občanka. Jestli náhodou nejste ze sousedního města nebo obce. A nastanou obstrukce. Na základě debilního zákona. Ovšem jak je to možné, když za druhotné suroviny dostanou zaplaceno? Jo, zkuste donést autobaterii nebo elektroniku. To po vás nikdo nebude nic chtít. A taky nic na sběrném dvoře nedostanete. Ve sběrně dostanete alespoň pár desetikorun. Na vesnicích si lidi museli koupit i popelnice za své. Nekecám. Obec na to nedala ani korunu. Duha má jen kecy. Kde… Číst vice »

jogín
jogín
27. 8. 2015 15:15

Recyklovat samozřejmě. Jenže většina odpadu plastů je nerecyklovatelná. Jsou to folie nalisované na papír nebo namíchané utržky nejrůznějšího složení. Co s tím? Na skládku? Nebo platit Němcům a energii nevyužít? Podle otištěných zpráv mám dojem, že Duha ekologii škodí a ne prospívá. A pokud jde o plastový odpad, jedno upozornění: PVC čili hlavně instalatérské trubky a elektroizolace při spalování produkuje karcinogenní dioxiny a žíravý chlorovodík. Je nutné to spalovat za vysokých teplot a v přítomnosti vápence. Chlorovodík pěkně naleptá železo a to pak koroduje samo. V chemičce nám stačil demižon kyseliny solné k rozkladu dvou tun železných pilin.

idiotronic
idiotronic
28. 8. 2015 11:28

jogín napsal PVC čili hlavně instalatérské trubky a elektroizolace při spalování produkuje karcinogenní dioxiny a žíravý chlorovodík. Je nutné to spalovat za vysokých teplot a v přítomnosti vápence. PVC přichází i z Asie pod falešným označením PET jako monstrozní obal , mnohokráte převyšující svým objemem výrobek. Před dvěma lety někteří výrobci mléčných výrobků v ČR přešli od potisku PP obalů k jejich pokrytí smršťovací fólií z PVC (má sytější barvy). Ze spalitelných se staly nebezpečné. Duha nevidí.Kapitál nesmíme kritizovat. Firma Navrátil Plzeň postavila počátkem 90. let na úvěr spalovnu ,která dovážela infekční materály z Německa. Neustále přerušovala provoz, protože v… Číst vice »