Chabá naděje na mír, který nikdo nechce

Reálné dopady dohod z Minsku z minulého týdne ani zdaleka neodpovídají mediálnímu pokrytí, jimž se jim dostalo, a nasazení, s jakým je politici vyjednávali. Bohužel se k tomu nedá říct nic víc, než: „To se dalo dalo čekat.“ Dalo se to čekat už podle toho, že pod minskými protokoly nebyl podepsán ani prezident Ukrajiny jakožto jedné ze stran, jíž se týkají, ani představitelé Německa, Francie a Ruska, kteří by je svojí autoritou mohli garantovat. Otázka je, nakolik politici v Minsku skutečně chtěli mír, když nebyli ochotni umazat se odpovědností za dohody, které vyjednali?

Snad jedině u povstalců z DNR a LNR se dá úspěšně věřit tomu, že by si mír opravdu přáli, byť získali ze všech nejméně, v jejich případě se ale naopak nabízí otázka, nakolik jsou ho po všech těch mrtvých lidech a zničených domech ještě schopni, nakolik jsou po tom všem, co jim Ukrajinci provedli ze msty za to, že už nechtěli jejich stát, ochotni s nimi v tom jednom státě stále žít? „Co jsme si, to jsme si“ od určitého momentu prostě nepřichází v úvahu.

To Ukrajinci žádný prostor pro pochyby nenechali a dali hned zkraje jasně najevo, že oni žádné příměří respektovat nebudou. Ač jsou totiž na Ukrajině zcela jistě spousty těch, kteří válku nechtějí, pořád se najde i hodně těch, kteří si naopak nic jiného nepřejí, protože prostě chtějí zabíjet Rusy. A proč by nezabíjeli, když mohou? Západní protektoři dali Ukrajině jasně najevo, že nemusí v ničem ustupovat, že může mít vše a nikdo se jí nebude ptát na cenu a metody, a až na ně přece jen dojde řeč, tak bude vina svalena na Rusko.

Ani Západ nemá na míru na Ukrajině zájem, protože ještě nebylo dosaženo hlavního cíle Majdanu – oslabit a destabilizovat Rusko. A Západ už se ani příliš netají tím, že o nic jiného mu nejde a nešlo. Leč Rusko zatím víc než krize na Ukrajině trápí ceny ropy a přímému zapojení do konfliktu, na které Západ čeká jako na casus belli, se zatím šikovně vyhýbá.

Ani Rusko však nemá na míru na Ukrajině žádný zvláštní zájem, protože pochopilo, že není nic, co by mohlo udělat, aby to skutečně k míru vedlo a neznamenalo to jen, že předhodí Rusy z Donbasu rozlícenému Pravému sektoru, aby na nich vykonal svoji vysněnou etnickou čistku. Rusko ví, že ať udělá, co udělá, tak se Západu stejně nezavděčí a k deeskalaci nedojde (jak se ukázalo nejnověji dnes, když EU jako „odměnu“ za Minsk rozšířila protiruské sankce). Západ hloupě dotlačil Rusko do kouta a to teď nemá co ztratit, respektive bude tratit tak jako tak.

I když všechny uvedené důvody, proč budou dohody z Minsku nejspíš mrtvě narozeným dítětem, byly známy již před termínem, ke kterému mělo příměří vstoupit v platnost, naděje, že zvítězí rozum, přece ještě žila. A vlastně stále žije, ale kvapem umírá. Umírá, protože Ukrajina a její západní protektoři trvají na řešení win-lost, namísto v minských protokolech nesměle naznačeného win-win. Stokrát může Západ svalovat veškerou vinu na Rusko, ale nic to nezmění na tom, že to byl on, kdo dal Ukrajině jasně najevo, že nemusí mít žádné zábrany, nemusí respektovat žádná pravidla a může počítat s jeho bezvýhradnou podporou, protože porážka Ruska, jedno zda vojenská, politická, či ekonomická, je účel, který posvětí jakýkoliv prostředek.

Není nic smutnějšího, než zjištění, že mír je těm, kteří mají moc jej zařídit, na obtíž. Zatímco panstvo si hraje na státníky, dělá politiku a plácá se po ramenou, jak je zásadové, tak na Donbase umírají lidé a hoří domy, trpí ženy a vůbec civilisté. Cena, kterou musí Ukrajinci platit za dobrý pocit Západu a Kyjeva, je děsivá, ale všem mimo Donbas jako by to bylo jedno. V tom lepším případě. V tom horším věří tomu, že tak to je správné a tak to má být. Jenže mír je něco, co musejí lidé chtít – a v naprosté většině případů navzdory svým elitám.

Převzato z blogu Tribun

0 0 hlasy
Hodnocení článku
Platby

Líbil se vám článek?
Přispějte, prosím, redakci OM na č. ú. 2900618307/2010, nebo přes následující QR kódy.

QR platba 50 Kč

QR platba 50 Kč

QR platba 100 Kč

QR platba 100 Kč

Odebírat
Upozornit na
55 Komentáře
nejstarší
nejnovější nejlépe hodnocené
Inline Feedbacks
View all comments
fajt
18. 2. 2015 6:10

v podstatě by se dalo říci, že mír je stav , který je ve většině nad duševnimi schopnostmi člověka – a čím více socializace, tím větší válečný průser. ..)

Bety
Bety
18. 2. 2015 7:24

Je to až hrůzostrašně stejné, jako před II. světovou. Putin, stejně jako Stalin, se ze všech sil snaží válce zabránit, ale západní politici jsou k tomu hluší, slepí a nechci říct němí, protože toho nažvaní ažaž, ale právě že jen žvaní. A naše „reprezentace“se může roztopit na máslo, jen když jí US ambasáda poklepá po rameni.Myslím, že i na té Ukrajině to mnoho lidí chápe, ale nechali se zastrašit /viz Oděsa/a také zblbnout sdělovacími prostředky. Dokud se tihle mlčící nevzchopí a neuspořádají pořádnou defenestraci, tak se to tam neuklidní. A Česko bude sedět na zadku, říkat si nás se to… Číst vice »

Dolmen
Dolmen
18. 2. 2015 8:08

Jak dlouho asi bude ještě trvat občanská válka na Ukrajině, než se rozhoří velká válka v Evropě? Španělská občanská válka trvala 3 roky…, potom už chytla celá Evropa plamenem.

petr
petr
18. 2. 2015 8:47

Hyeny – České firmy dovážely zbraně na Ukrajinu. Embargu navzdory http://zpravy.idnes.cz/vyvoz-zbrani-embargo-ukrajina-de3-/zahranicni.aspx?c=A150217_220610_domaci_aba

Béda
18. 2. 2015 10:01

Musí to být hodně frustrující, když i echtovní pravičák T.Haas, http://www.parlamentnilisty.cz/arena/monitor/Z-ODS-odchazi-jeji-dlouholety-clen-A-pridava-ostry-rezignacni-dopis-362117 poradce Kalouska, Klause a Topolánka píše: „… ODS věděla, že od léta 2013 byla Ukrajina pod vedením prezidenta Viktora Janukovyče tlačena k podpisu aociační dohody s EU, ačkoli za to neměla téměř nic dostat. Naopak měla tratit, protože své zboží by do západní Evropy nedostala, stala by se naopak odbytištěm levného zboží z EU a měla by problém při obchodech s Ruskem. Putin proti tomu Janukovyčovi nabízel potřebné půjčky v nemalé výši. Není pravda, že by za všechno mohl Putin Janukovyč ale přesto všechno vyjednávání s EU nezastavil, jen… Číst vice »

Béda
18. 2. 2015 10:02

pokračování: …To všechno se slovy Haase stalo ještě před Krymem, takže za všechno určitě nemůže Putin. Situaci vyhrotili ukrajinští neonacisté a s nimi Západ. ODS ovšem bok po boku s nimi prosazovala kurs, který mohl vést jen a pouze k válce, což je pro Haase zkrátka nepřijatelné. Za hrozný pak označil článek Jana Klusáčka (ODS), který vyjádřil názor, že se Česko musí držet co nejdál od Ruska, přidal k tomu také návod, jak toho dosáhnout. A víc už autor rezignačního dopisu nesnesl… To všechno se slovy Haase stalo ještě před Krymem, takže za všechno určitě nemůže Putin. Situaci vyhrotili ukrajinští… Číst vice »

Béda
18. 2. 2015 10:05

Kyjevští oligarcho – náckové se drží PLzákovského: Zatloukat, zatloukat, zatloukat. Nepřiznávají totální debakl u Debalceva (stejně jako hitlerovští nacisté nepřiznávali debakl u Stalingradu) ale mluví o tom, že hrdinové drží stále části města a ostatní spořádaně ustupují do předem připravených obranných pozic.

fajt
18. 2. 2015 10:31

https://m.youtube.com/watch?v=FS4QVnl4sBE. běžný život opolčence ( kdysi prostého graždanina), dovede si na podobný úděl zvyknout i prostý evropan ? . ..)

Béda
18. 2. 2015 10:46

Béda napsal http://www.hlavnespravy.sk/ukrajinski-vojaci-sa-vzdavaju-povstalcom-pri-debalceve-narodna-garda-im-striela-do-chrbta/554551 Velitelia mnohých dobrovoľníckych bataliónov uvedomujúc si, že sa prebojovať z obkľúčenia spolu s ťažkou technikou nepodarí, vydali rozkaz o likvidácii ťažkej techniky pred útokom a prelomom frontu. Povstalci rokujú s ukrajinskými jednotkami a navrhujú, aby sa vzdali. Mnohí súhlasia. Tomuto procesu však bránia niektoré dobrovoľnícke batalióny a Národná garda. Vojakom, ktorí utekajú a vzdávajú sa, strieľajú do chrbta. Povstalci sa im snažia pomáhať a odvetnou paľbou odháňajú príslušníkov Národnej gardy a nedovoľujú im zabíjať vzdávajúcich sa vojakov ukrajinskej armády. Velitelia povstaleckých jednotiek hovoria o obrovskom chaose v radoch nepriateľa. Varujú pre nebezpečnými situáciami: ukrajinskí vojaci majú obmedzené… Číst vice »

Sio
Sio
18. 2. 2015 10:55

Jak říká Pjakin: pokud řeči a představy některé vlády neodpovídají realitě, může přistoupit k cenzuře a represi, které ovšem jen oddálí její pád. Ukrojunta to má spočítané.

aram
aram
18. 2. 2015 11:10

Béda napsal

http://www.hlavnespravy.sk/ukrajinski-vojaci-sa-vzdavaju-povstalcom-pri-debalceve-narodna-garda-im-striela-do-chrbta/554551

Podle Čro, který právě ve zprávách citoval ukrajinskou TV ukr. armáda opouští kotel směrem na Artěmovsk, přičemž povstalci po nich pálí.

Béda
18. 2. 2015 11:22

aram napsal
Podle Čro, který právě ve zprávách citoval ukrajinskou TV ukr. armáda opouští kotel směrem na Artěmovsk, přičemž povstalci po nich pálí.

To se nevylučuje. Ti, kteří uposlechli výzvy a vzdali se jsou opolčenci bráni do zajetí a chráněni, ti, kteří dál bojují, (byť při ústupu – zejména pravý sektor a nacigarda- s těmi asi bojují).

fajt
18. 2. 2015 11:45

aram napsal Podle Čro, který právě ve zprávách citoval ukrajinskou TV ukr. armáda opouští kotel směrem na Artěmovsk, přičemž povstalci po nich pálí. už i zdejší korporátky přiznávají, že ukrové jsou v Dolbaceve v hazlu – a dobře jim tak – jenom si zase cintaj na bachoro a citově vydíraj příběhem nějaké ukro blbky, která vidí okolo sebe samé padlé soukmenovce ( což je pravda) a tvrdí, že byli zákeřně postříleni ( což je shit ) – ale i tak to musí být pro pro pruhovanou džudy dost tristní zpráva, právě teď, když by tam nejraději nasypali všechny svoje armádní… Číst vice »

fajt
18. 2. 2015 11:48

ups … Debalceve…)

aram
aram
18. 2. 2015 12:18

Béda napsal
To se nevylučuje. Ti, kteří uposlechli výzvy a vzdali se jsou opolčenci bráni do zajetí a chráněni, ti, kteří dál bojují, (byť při ústupu – zejména pravý sektor a nacigarda- s těmi asi bojují).

Opolčenci hlásili, že naci střílí do zad těm, kteří se vzdávají a oni jsou nuceni je střelbou chránit. Ty vzdávající se. Někde už taky bylo uvedeno, že náckové se nemohou vzdát do zajetí ze známých důvodů a opolčenci je z kotle jen tak nepustí.
Takže se tam střílí zcela určitě, ale vyznat se v tom kdo po kom nemůže podle mne ani UK TV.

ducatista
ducatista
18. 2. 2015 13:07

Podle odhadu povstalců vládní vojsko ztratilo v Debalceve dva až tři tisíce vojáků, stovky dalších se prý vzdaly nebo upadly do zajetí. Kyjev ústup z města označil za „příklad efektivního velení“. Armáda podle prezidenta Porošenka „dala povstalcům do zubů,“ když se pokoušeli Debalceve obklíčit.
Zdroj: http://zpravy.idnes.cz/ukrajinska-armada-se-stahuje-z-dobyteho-mesta-debalceve-piw-/zahranicni.aspx?c=A150218_091439_zahranicni_fer

Doteď jsem myslel, že Porošenko frčí na koksu, ale podle tohoto to spíš vypadá na halucinogeny typu LSD.

aram
aram
18. 2. 2015 14:45

http://voenkor.info/content/6198 Přicházejí strašné zprávy z Debalcevského kotle. S postupem osvobozování území města od okupantů se objevují nové stopy jejich zločinů. Zejména jsou to tvrdé represálie proti civilnímu obyvatelstvu. Zdroje z DNR sdělují, že karateké začali v nesmyslném vzteku krutě zacházet s obyvateli, bez milosti pro seniory nebo děti. Střelba jde nepřerušeně z oblastí, které naši osvobozují a pokoušejí se odtud vyvést obyvatele, ve velkém množství jsou lidé v domech už mrtví. Ukrajinská armáda tam dělá kruté čistky. Ubíjejí lidi přímo v domech, výstřely v hlavách skoro u všech nalezených obyvatel v polorozbořených domech a bytech. Podle některých zdrojů podobné trstné… Číst vice »

aram
aram
18. 2. 2015 16:38

http://voenkor.info/content/6202 Debalcevský kotel není, řekl Porošenko. A je to pravda, kotel už není. Debalcevo je osvobozeno, organizovaný odpor nepřítele je zlomen. Probíhá čištění města a okolí a likvidace posledních ohnisek odporu. Zpravidla to jsou bojovníci kar. bat. a cizí žoldáci, kteří nespoléhají na milost. Ti, kteří dobrovolně skládají zbraně v souladu se zárukami jsou propouštěni „zeleným koridorem“. 1000 uk. vojáků opustil Debalcevo, když složili zbraně, oznámil představitel MO DNR Vladislav Brig. „Ukrajinská vojska odcházejí – ty, kteří odevzdali zbraně pouštějí koridorem, je jich už asi 1000“, řekl Brig. Je zřejmé, že kromě toho se nějaké části bojovníků se podařilo proniknout… Číst vice »

Béda
18. 2. 2015 16:38

ducatista napsal

Podle odhadu povstalců vládní vojsko ztratilo v Debalceve dva až tři tisíce vojáků, stovky dalších se prý vzdaly nebo upadly do zajetí. Kyjev ústup z města označil za „příklad efektivního velení“. Armáda podle prezidenta Porošenka „dala povstalcům do zubů,“ když se pokoušeli Debalceve obklíčit.Zdroj: http://zpravy.idnes.cz/ukrajinska-armada-se-stahuje-z-dobyteho-mesta-debalceve-piw-/zahranicni.aspx?c=A150218_091439_zahranicni_fer

Doteď jsem myslel, že Porošenko frčí na koksu, ale podle tohoto to spíš vypadá na halucinogeny typu LSD.

Vyhráli a proto hledají kde nechal tesař díru. I tak se to dá interpretovat. Jakoby ani Debalcevo nebyl důležitý strategický železniční uzel.

zedd
zedd
18. 2. 2015 17:05

Pod peterem nalinkovaným článkem na iDěs je docela povzbudivá diskuse. Zabrousil jsem na ni jen kvůli tomu, že si Čulík ztěžoval, jak tamní diskutéři propadají Kremelské propagandě. Nezdá se mi, že by propadali čemukoliv jinému než realističtějšímu pohledu na svět resp. dění na Ukrajině. Dodávky zbraní/nezbraní po memorandu EU jsou tam dávány do souvislosti s výbuchy ve Vrběticích – přiznávám, je to dost dráždivá myšlenka.

peter.
18. 2. 2015 17:10

ČT chýbajú českí politológovia a analytici.Preto si do vysielania pozýva týpky ako Fištejn,Romancev,Mitrofanov,včera bola novinka – Václav Lidl no a pred chvíľou to bol „český“politológ Emil Asen Sulejmanov.Od neho som sa dozvedel,že Debaľcevo sa separatistom a ruským vojakom podarilo dobiť preto,že zneužili prímerie a kým UA prímerie dodržiavala,nestrieľala a na nikoho neútočila,tak zákerná RF na nich vrhla tisícové davy vojakov s technikou a preto Debaľcevo dobili.

Starý doktor
18. 2. 2015 17:12

Na Ukrajině se jasně projevuje starý problém USA a EU, čili žalostný nedostatek kvalifikovaných vůdčích osobností, píše ve svém vydání německý Der Freitag. Prezident oligarcha, premiér, který dlouho pracoval pro Washington, starosta-boxer, hledaný bývalý gruzínský prezident, velitelé-nacisti v armádě – se všemi těmito lidmi hovoří západní politici jako rovný s rovným. Ukrajina, která je společným projektem EU a USA, svědčí o tom, že kapitalistický svět směřuje do propasti, píše bez servítku Der Freitag. Podle autora článku se za této situace velmi jasně ukazuje nedostatek kvalifikovaných vůdčích osobností. A když nejsou, začínají zločinci rozkrádat majetek kus po kuse. Chcete-li, stačí začít… Číst vice »

Starý doktor
18. 2. 2015 17:15

Potom není divu, že vůdčími kádry jsou třeba předseda Evropské komise Jean-Claude Juncker, výkonná ředitelka MMF Christine Lagardeová, německý ministr financí Wolfgang Schäuble a další – těměř každý má ve své kariéře epizody podvodu, zpronevěry, braní úplatků a jiné podobné skutky, píše nemilosrdně autor. Všichni tito lidé jsou více či méně spjati s finančními institucemi, které „svými trestnými machinacemi téměř zavedly svět do propasti“ a dělají vše, aby své dílo dokončily, uzavřel autor.
http://www.prvnizpravy.cz/zpravy/politika/ukrajina-priklad-jak-podvodnici-u-moci-vedou-zemi-do-propasti/

Starý doktor
18. 2. 2015 17:20

Že by vše trochu takhle – http://images.megaupload.cz/USA4.png

peter.
18. 2. 2015 19:02

takto sa vzdávajú pod Debaľcevom
https://www.youtube.com/watch?v=Vng0rKvkSJ0

Béda
18. 2. 2015 19:06

Český jestřáb (manager projektu Housing a Construction) promluvil. Proč mě nepřekvapuje, že je na straně kyjevských nácků?

Béda
18. 2. 2015 19:06

Béda napsal

Český jestřáb (manager projektu Housing a Construction) promluvil. Proč mě nepřekvapuje, že je na straně kyjevských nácků?

http://www.parlamentnilisty.cz/arena/monitor/Po-prusvihu-u-Debalceva-muze-ukrajinska-vlada-udelat-cokoliv-Zkuseny-general-Sedivy-rozebral-mozna-pokracovani-konfliktu-362596

fajt
18. 2. 2015 19:58

http://m.youtube.com/watch?v=WbgpDbUdMPs – balšaja ruskaja těchnika – to mi připomnělo záklaďácké časy na Libavé . ..)

Béda
18. 2. 2015 21:45

Béda napsal

„Mírový“ Porošenko (po úklidu rodiny do závětří): http://www.parlamentnilisty.cz/arena/monitor/Porosenko-navrhuje-sestaveni-valecneho-kabinetu-a-vola-na-pomoc-Ukrajine-OSN-Jeho-vojaci-pry-bojovali-neuveritelne-hrdinsky-362616

Podle Porošenkových slov to vypadá, že junta utrpěla u Debalceva slavné vítězství. Poté vítězně odtáhla do předem připravených pozic (eufemismus pro útěk z bojiště).

Béda
18. 2. 2015 22:13

Přeji slavné ukrajinské armádě stejné vítězství u Mariupole. A jestli kyjevské politiky nepřestane bavit osvobozování, pak i v Kyjevě. Pak by mohli vítězné zbytky junty odtáhnout třeba do bratrského Polska. Slava Ukrajině! A Polsce!

Sio
Sio
18. 2. 2015 22:15

Béda napsal
Podle Porošenkových slov to vypadá, že junta utrpěla u Debalceva slavné vítězství. Poté vítězně odtáhla do předem připravených pozic (eufemismus pro útěk z bojiště).

Bože, to je debil!

Sio
Sio
18. 2. 2015 22:27

Něco na spravení chuti. Poetičnost neskutečná … zná někdo něco podobného v současné české hudbě? Snad něco z 60-tých? nebo dřív? https://www.youtube.com/watch?v=nS90MLxXtrg Александр Дольский Мне звезда упала на ладошку, Я ее спросил: – Откуда ты? – Дайте мне передохнуть немножко, Dejte mi oddychnout trošku Я с такой летела высоты А потом добавила, сверкая, Словно колокольчик прозвенел: – Не смотрите, что невелика я, Я умею делать много дел. Вам необходимо только вспомнить, Что для Вас важней всего на свете. Я могу желание исполнить, Я все время занимаюсь этим. – Знаю я, что мне необходимо: Мне не нужно долго вспоминать. Я хочу… Číst vice »

Martin (už bez taky m)
19. 2. 2015 1:54

Sio: Krásná melodie i text, způsob podání.
Ta píseň nese hluboké poselství.
K „Hvězdám“ (nejen) máme mít respekt, úctu a pokoru,
Jako LIDÉ si ale musíme „svítit“ navzájem…
U nás snad Ulrychovci…

Slobo
Slobo
19. 2. 2015 3:10

„Киев-Чоп“ zablokovaný je aj vjazd do Kyjeva zo strany Borispoľa. Aj v Čerkaskej oblasti obyvatelia stotisícovej Umani zablokovali na niekoľko hodín cestu na Odesu. http://www.ua-reporter.com/novosti/165012 ღ ♥ ❤ ღ Je-to-inak (!?..) „ak by ukrajinských vojakov kŕmili, obliekali a nezabíjali, to by všetci títo protestujúci, vrátane žien a matiek neboli proti tomu, že ich deti zabíjajú iné deti.“ ______________✞✞____________ od ****** Uzhgorod: Tady u mne sousedka minuly tyden pohrbila syna, povidala ze to dovezli jenom par kyblu kusu masa, co ani nevi jestli to maso bylo z jejiho kluka ! Ta pani ke ktere chodim pro klobasy, tak take pohrbila syna… Číst vice »

Béda
19. 2. 2015 3:47

Sio, „Ukrajinský prezident Petro Porošenko ve středu oficiálně oznámil stažení vojáků a gardistů z obléhaného Debalceva. ..Porošenko popřel nejen zprávy o obklíčení města, ale hlavně o stovkách padlých. Těch je aktuálně 22… „Nyní už mohu říci, že dnes ráno Ozbrojené síly Ukrajiny spolu s Národní gardou ukončily operaci plánovaného a organizovaného odchodu části jednotek z Debalceva,“ řekl prezident před odletem na východ země do zóny nedávných bojů. Podle něj bylo staženo 90 procent sil: „Očekáváme ještě dvě kolony.“ Vyzdvihl úsilí obránců města, kteří podle něj odhalili skutečnou tvář separatistů: „Mohli jsme ukázat celému světu skutečnou tvář banditů, separatistů podporovaných Ruskem,… Číst vice »